Abone Ol

Güvenlik Görevlisi 13,5 Milyon TL Değerindeki Tabloya Tükenmezle Göz Çizdi

Kimliği paylaşılmayan bir güvenlik görevlisi, işteki ilk gününde Yekaterinburg'daki Boris Yeltsin Başkanlık Merkezi'nde düzenlenen soyut resim sergisinde yer alan Anna Leporskaya'nın Üç Figür adlı tablosundaki figürlere göz çizdi.

Güvenlik Görevlisi 13,5 Milyon TL Değerindeki Tabloya Tükenmezle Göz Çizdi

1932-1934 arasında yapılan tablonun tam değeri bilinmezken, eser sergide Alfa sigorta şirketi tarafından yaklaşık 75 milyon Rus Rublesi'ne (yaklaşık 13,5 milyon TL) sigortalanmıştı.

Sergiye gelen iki ziyaretçi tarafından 7 Aralık'ta fark edilen olayda tablodaki figürlerin üzerine tükenmez kalemle göz çizilmişti.

Yeltsin Merkezi'nin yetkili müdürü Alexander Drozdov, salı günü yaptığı açıklamada "Böyle bir şeyi neden yaptığı henüz belli değil fakat yönetim, güvenlik görevlisinin bir anlığına akli yetilerini kaybettiğini düşünüyor" dedi.

Güvenlik Görevlisi 13,5 Milyon TL Değerindeki Tabloya Tükenmezle Göz Çizdi - Resim: 1

Serginin küratörü Anna Reshetkina, tablonun üzerindeki gözlerin "Yeltsin Merkezi markasını taşıyan bir kalemle" çizildiğini söyledi.

The Art Newspaper Russia'da olayla ilgili ilk haberi yazan Ivan Petrov, "Tükenmez kalemin mürekkebi, o dönemde yapılan soyut resimlerin aksine, figürlerin yüzlerinin boyanmasında kullanılan titanyum beyazı vernikle karışmadığı için boya katmanına çok az nüfuz etti" ifadelerini kullandı.

Tablo, eseri sergiye gönderen başkent Moskova'daki Tretyakov Devlet Galerisi'ne geri götürülürken, galerideki uzmanlar restorasyon çalışmasının yaklaşık 250 bin Rus Rublesi (yaklaşık 45 bin 500 TL) mal olacağını belirtti.

Güvenlik Görevlisi 13,5 Milyon TL Değerindeki Tabloya Tükenmezle Göz Çizdi - Resim: 2

Restorasyon çalışmasının masraflarını güvenlik şirketinin karşılayacağı ifade edildi.

Özellikle Bolşevik Devrimi'nden sonraki 10 yılda altın çağını yaşayan Sovyet avangardı, Suprematism, Konstrüktivizm, Rus Fütürizmi, Kübo-Fütürizm, Zaum ve Neo-primitivizm gibi birçok ayrı ama ayrılamaz şekilde birbiriyle ilişkili olarak ortaya çıkmış sanat hareketini içeriyor. Vladimir Tatlin, Vasili Kandinski, Marc Chagall ve tahrip edilen eserin sahibi Anna Leporskaya’nın hocası kabul edilen Kazimir Maleviç dönemin en önemli isimleri arasında sayılıyor.

independent türkçe