Abone Ol

Mustafa Karataş: Oruçluyken denize giren günahkardır

Zahide Yetiş'in programında izleyicilerden gelen soruları yanıtlayan Prof. Dr. Mustafa Karataş 'Denize girmek orucu bozar mı?' sorusuna cevap verdi

Mustafa Karataş: Oruçluyken denize giren günahkardır

İzleyicilerden gelen soruları yanıtlayan Mustafa Karataş, verdiği cevap şekliyle şaşkınlık yarattı. Mustafa Karataş şunları söyledi:

"Sadece ağızdan, burundan değil; insanın cinsel organlarından da su girse orucu bozulur. Dolayısıyla denize gire gire orucunu tehlikeye artmış oluyor. Bir defa oruçla oynadığı için günahkar olur. Oruç tutuyorsun, denizde ne işin var?

Başka su bulamadın, duş almak için denize girdin. Bu olur. Ama yüzmek, eğlenmek maksatlı giriyorsan oruç niye tutuyorsun? Allah diyor ki sana; 'Oruç seni korur'. Gözünü, kulağını, nefsini tut. Bu da seni korusun. Ama oruç tutuyor gözüküp, yemeyip, içmeyip her türlü haltı karıştırırsan olmaz. Öyle bir şeye gerek yok ki. Oruçken denize girmek çok tehlike bir şey. Kefalete kadar gider. Akşam gir, gece gir çok meraklıysan. Yahut da ramazandan sonraya erteleyeceksin." şeklinde cevap verdi.