MedyaFaresi MedyaFaresi

Murat Yetkin: Murat Başoğlu ve ensest gerçeği

Murat Başoğlu ile yeğeni Burcu Başoğlu Kabadayı arasındaki ensest ilişki gündeme bomba gibi düşmüştü. Savcı soruşturma başlattı ancak ortada vahim ve utanç verici gerçekler var. Murat Yetkin bugün onları yazdı.

Eklenme: 06 Eylül 2017 09:55 - Güncelleme: 06 Eylül 2017 09:59

Murat Başoğlu ile öz yeğeni Burcu Başoğlu Kabadayı arasındaki ensest ilişki bir gerçeği yüzümüze çarptı. Ensest ilişkinin Türkiye'deki kanunlarda bir karşılığı yok. Zorla olduğunda şikayetçinin başvurusuna istinaden cezası var. Ancak Murat Başoğlu ve Burcu Başoğlu'nun durumunda olduğu gibi 'rızayla' olana yapacak bir şey yok.

Sadece bu da değil. Bu ensest ilişki ile 'utanç verici' bir tablonun ve tartışmanın da içinde bulduk kendimizi. Bugün Hürriyet Gazetesi yazarı Murat Yetkin "Önce bir uyarı: Bu yazı rahatsız edici bölümler içerebilir." notuyla başladığı bir yazıyla o 'rahatsız edici' gerçekleri ortaya döktü.

İşte Murat Yetkin'in aktardığı 'ensest' gerçeği; 
"Her şey az-ünlü, orta-sosyete bir televizyon yıldızı olan Murat Başoğlu’nun Ege’de bir teknede eşi olmayan bir kadınla öpüşürken paparazziler tarafından fotoğraflanmasıyla başladı. (...) Doğrusu ortada bir istismar yoktu, amca 50, yeğeni de 35 yaşında yetişkin insanlardı; fotoğraflardan anlaşıldığı kadarıyla ortada zorlama da yoktu. Ancak amca-yeğen ilişkisi uygar dünyanın her yerinde ensest,yani aile içi ilişki anlamına geliyordu.

ENSEST İLİŞKİNİN CEZASI VAR MI?

Orada ilk gerçeğimizle yüz yüze geldik. Türk Ceza Kanununda ensesti açıkça tanımlayıp suç sayan bir madde yoktu. Türk Medeni Kanununun 129’uncu maddesi, evlat edinilmiş çocuklar dahil, ikinci derece akrabalar arası evliliği yasaklıyor, dolayısıyla konuyu yalnızca evlilik bağıyla sınırlı tutuyordu. Ceza Kanununun 102’inci maddesinde ise cinsel saldırının üçüncü dereceye kadar akrabalar arasında olması halinde verilecek ceza yarısı kadar artırılabiliyordu; ama özel olarak ensest ilişki tanımlanmıyordu. Ceza Kanunu akrabalar arasındaki cinsel saldırı olayını şikâyete tabi kılmıştı.

YÜZDE 40'I ENSEST İLİŞKİ
O günlerde Hürriyet’ten Melis Alphan, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) Başkanı Canan Güllü’den alıntı yaparak Türkiye’de ensest oranının yüzde 40’ı bulduğunu yazdı. Alphan’a en sert eleştiri bir başka Hürriyet yazarından, Ahmet Hakan’dan geldi. Ahmet Hakan yüzde 40 rakamını “Yuh” sözüyle abartılı buluyor, “gönüllü” olan ilişkilerle olmayanların birbirinden ayrı değerlendirilmesi gerektiğini söylüyordu.

RAPORDA NE VARDI? : İşin bir başka boyutu, bu raporun tam olarak kamuoyuyla paylaşılmamış olması ve hangi yöntemle yapıldığının da henüz açıklanmaması. Bu yazıyı yazarken saygın araştırma kuruluşlarının yöneticileri ile konuştum. Araştırmanın hangi yöntemle, nasıl bir örneklemeyle yapıldığını bilmeden sonuç hakkında bir şey söyleyemeyeceklerini, ancak yüzde 40 rakamının Türkiye’deki demografik yapıyla ve istatistik değerlerle uyuşmadığını, fazla yüksek gördüklerini söylediler.

TACİZCİ BABAYI SERBEST BIRAKAN HAKİMLER

Bu tartışma sürüp giderken yine Hürriyet’te Ayşe Arman bir başka haber yayınladı, isimleri saklı tutarak. Bu habere göre bir baba kızını taciz etmiş, bunu duyan anne diğer iki kızını da alarak evi terk etmiş. Açılan dava sonucu baba 24 yıl hapse mahkûm edilmiş. Ha bu arada anne de, babanın kardeş çocuğu, kuzeni yani, küçük yaşta zorla evlendirilmiş, şikâyetçi olamayınca gönüllü sayıyor ya kanunlarımız. Ve şimdi sıkı durun, yerel mahkeme 24 yıla mahkûm olan babayı tutuklamamış bile. 

Dün adli yıl açılışında halkın yargıya güveni kalmadığını en üst düzeyde itiraf eden Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, bu konuya da eğilmeli bence; erkek ya da kadın, savcı ve yargıçlara belki de bir küçükleri koruma, özellikle de büyükleri erkeklerden koruma eğitimi verilmesi gerekiyor.