Abone Ol

Müjdeler olsun: AKP’li bürokratların çift dikiş maaşlarına yasal kılıf bulundu

Kamuda ikinci bir kurumda yönetici olarak bürokrat yıllık 1 milyon 170 bin tl ilave gelir elde edecek

Müjdeler olsun: AKP’li bürokratların çift dikiş maaşlarına yasal kılıf bulundu

Kamudaki çifte maaş yasa yoluyla kalıcı hale getiriliyor. Yeni yasa sayesinde, kamuda ikinci koltuk verilen bürokrat veya bakan yardımcılarına maaş yerine "huzur hakkı, ücret, ikramiye" gibi isimler altında ikinci bir para daha ödenecek.

Kamuoyunda gelen yoğun baskılar üzerine iktidar çifte maaş dönemine son vereceğini açıkladı. Ardından da önceki gün AKP’li milletvekilleri çifte maaş düzenlemesinin de yer aldığı bir torba kanun teklifini TBMM’ye sundu.

Yıllık 1 milyon 170 bin lira ilave gelir

İkinci gelir için yüksek bir limit de belirlendi. Buna göre kamuda ikinci bir kurumda yönetim kurulu üyesi olarak görevlendirilen bürokrat, oradaki koltuğu sayesinde ayda 98 bin 42 liraya, yılda da 1 milyon 170 bin liraya kadar ilave gelir elde edecek.

Sözcü gazetesinin haberine göre; ikinci gelir memur maaş katsayısına endekslendiği için her 6 ayda bir 108.000 sayısının katsayı ile çarpımı oranında, yani memura yapılan zam oranında artacak.

Örneğin bir genel müdür kendi kurumunda ya da başka bir kurumda yönetim kurulu üyesi olduğunda, 110 bin liralık genel müdür maaşının yanı sıra ayda 98 bin 42 liraya kadar da huzur hakkı alacak.

Bu genel müdürün çifte geliri sayesinde aylık kazancı 208 bin liraya, yıllık geliri yaklaşık 2.5 milyon liraya ulaşacak. Aynı bürokrat 3-5 kurumda görevlendirilirse oralardan elde edeceği gelir bütçeye aktarılacak.