MedyaFaresi MedyaFaresi

Muharrem Sarıkaya yazdı: 7 YSK üyesi toplantı boyunca...

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, İstanbul seçiminin iptal edildiği Yüksek Seçim Kurulu (YSK) toplantısına dair edindiği kulis bilgilerini aktardı.

Eklenme: 08 Mayıs 2019 10:28 - Güncelleme: 08 Mayıs 2019 10:30

YSK’nın İstanbul seçimini iptal ettiği ve yenilenmesine karar verdiği toplantıda nelerin yaşandığı merak konusuydu. 7'ye karşı 4 oyla iptal edilen 5 saatlik toplantının ayrıntılarını, Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, köşesinde paylaştı. CHP’nin YSK Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu ile görüşen Sarıkaya, konuşulanları böyle yazdı: 

Belediye Meclis adayı başkandı

"Önce itirazlara ilişkin durumlar tek tek okunmuş ve bir kenara konulmuş. Ardından siyasi partilerin temsilcilerinin konu hakkındaki görüşlerine geçilmiş. Yakupoğlu, YSK’nın geçmişten bugüne gelen örneklerini de tek tek sıralamış. Hatta 2009 yılındaki mahalli seçimden bir örnek de vermiş.

O dönem belediye meclisi adayı olan bir kişinin sandık kurulu başkanı yapıldığının tespit edildiği, itirazın yapıldığı ve YSK’nın kanuna aykırı ise de usulsüzlük sandık sonucunu etkileyen sonuç yaratmadı diye itirazı reddettiğini anımsatmış.

Bununla da kalmamış sandık kurullarına ilişkin başka örnekleri de sıralamış. Konuşmalar tamamlandıktan sonra oylamaya geçilmiş.

7 üye hiç konuşmamış

Ancak burada dikkat çeken bir durum olmuş. YSK üyeleri tam kanunsuzluk yerine, olağanüstü başvuru üzerinden karar alma yönüne gitmek istemiş.

Yakupoğlu buna bir kez daha itiraz edip, tam kanunsuzluk üzerinden kararın alınması gerektiğine vurgu yapmış.

Kararın bu şekilde çıkmasının önemi, eğer tam kanunsuzluk hali olmuş olsaydı, bu durumda aynı sandık kurullarının görev yaptığı geçmiş iki seçimler de sıkıntıya girecekti.

Tam kanunsuzluk hali o seçimler için de geçerli olacaktı; oysa AK Parti ve MHP’nin olağanüstü başvurusu ile gidilerek sadece itiraza konu oylamaya tabi oldu.

Böylece geçmişi kapsamadan karar alındı. İkinci ilginç gelişme ise itirazlar tek tek oylama yerine toptan oylama ile sonuçlandırılmış ve olağanüstü başvuru üzerinden yapılmış. Bu süre içinde 7 üye hiçbir şekilde söz almamış, herhangi bir yorumda da bulunmamış.

AK Parti üyesi 3 bin kadar kamu görevlisi olmayan kişinin, sandık kurulu başkanlığında görev yaptığı tespit edilip, bunların bulunduğu sandıktaki toplam oyların da İmamoğlu ile Yıldırım arasındaki farkı aştığına vurgu yapmış.

Beş saat süren itirazlara ilişkin müzakere sonunda saat 19.30 gibi İstanbul seçimlerinin iptal kararına varılmış… Birkaç kez sordum aynı yanıtı aldım… İptal yönünde oy kullananların hiçbiri tek kelime etmeden oylamaya geçmiş…"

Muharrem Sarıkaya'nın yazısının tamamı