MedyaFaresi MedyaFaresi

MOSSAD'ın sitesinden Türkiye iddiaları

İsrail istihbarat örgütü MOSSAD’a yakınlığıyla bilinen DebkaFile sitesinde Türkiye ile ilgili dikkat çeken iddialara yer verildi. Öte yandan, Hafter güçleri, içerisinde Türk vatandaşlarının olduğu ve Grenada bayrağı taşıyan bir geminin ele geçirildiğini öne sürdü.

Eklenme: 22 Aralık 2019 12:03 - Güncelleme: 22 Aralık 2019 13:27

Türkiye ile Libya'nın Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) arasında imzalanan askeri işbirliği anlaşması dün Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden (TBMM) geçti.

İsrail istihbarat örgütü MOSSAD’a yakınlığıyla bilinen DebkaFile sitesinde ise, konuyla ilgili olarak dikkat çeken iddialar yer aldı.

Site, Mısır tanklarının Perşembe günü Türkiye'nin Libya'ya herhangi bir "müdahalesini" önlemek amacıyla Mısır'a ulaştığını ileri sürdü.

İstihbarat kaynaklarına dayandırılan haberde, sevkiyatın bizzat Mısır lideri Sisi tarafından emredilmiş olduğu belirtilirken, edinilen diğer bilgilere göre, ayrıca Mısır’a ait hava filosunun bir kısmının da hazır bekletildiği aktarıldı.

DebkaFile sitesi, Sisi'nin bu hamlesinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bir cevap olarak görüldüğünü aktarırken, eğer Türkiye'nin Libya’ya asker gönderme planını gerçekleşirse, Mısırlı hava güçlerinin Türkiye'ye karşı bir restleşme için devreye gireceği ifade edildi.

"LİBYA KARASULARINDA SEYREDEN BİR GEMİYE EL KONULMUŞTUR"

Öte yandan, mutabakatın TBMM’de kabul edilmesinden saatler sonra tartışma yaratacak bir gelişme yaşandı.

Libya’da Tobruk merkezli Halife Hafter güçleri, içerisinde Türk vatandaşlarının olduğu ve Grenada bayrağı taşıyan bir geminin ele geçirildiğini öne sürdü.

Rasulhilal Limanı açıklarında el konulan kargo gemisin taşıdığı yükün inceleneceği ifade edildi.

Hafter’e bağlı deniz kuvvetlerinden yapılan açıklamada, "Türkiye ile Mutabakat Hükümeti arasında varılan anlaşma kapsamında çizilen deniz sınırları içerisinde devriye yapan güvenlik güçleri tarafından Libya karasularında seyreden bir gemiye el konulmuştur" denildi.

*Hafter güçleri 3 Türk gemiciye ait olduğunu iddia ettiği pasaportları yayınladı

Independent Türkçe'nin aktardığına göre, gemi yükünün denetleneceği ve uluslararası kabul görmüş prosedürlerin uygulanacağı kaydedildi.

Hafter güçlerine bağlı donanmanın komutanı Farac el Mehdevi, geçtiğimiz hafta Türk gemilerini tehdit etmiş, "Gerekli emri aldım, keşif gemileri yaklaşırsa benim yapacağım şey onları kendim batırmak olacak. Bu talimatı General Hafter’den aldım" demişti.

(ODATV)