MedyaFaresi MedyaFaresi

Moskova'daki tarihi İdlib zirvesinden ateşkes kararı çıktı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bugün İdlib konusunda ikili görüşme gerçekleştirdi.

Eklenme: 05 Mart 2020 20:29 - Güncelleme: 05 Mart 2020 22:10

Görüşme sonrası ilk açıklamayı yapan Putin, "Astana sürecinin öneminde anlaştık. Ortak bir belge hazırlandı" dedi. Erdoğan ise yaptığı açıklamada, "Bu gece 00:00'da ateşkes yürürlüğe girecek" dedi.

Putin Erdoğan'a böyle söyledi: Suriye ordusunun ciddi kayıpları var

Türkiye ve Rusya anlaşmaya vardı! İdlib Ateşkesi Mutabakatı'nın ayrıntıları belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Moskova'da gerçekleştirdiği görüşmeden ateşkes kararı çıktı. Zirvede varılan mutabakata göre; İdlib'de bu gece yarısından itibaren ateşkes yürürlüğe girecek. Görüşmenin ardından iki ülkenin dışişleri bakanları, İdlib Ateşkesi Mutabakatı'nın ayrıntılarını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova'da bir araya geldi. Kremlin Sarayı'ndaki basına kapalı İdlib zirvesi yaklaşık 2 saat 40 dakika sürdü.

Sonrasında yapılan 3 saatlik heyetler arası görüşmenin ardından, açıklama yapmak üzere iki lider kameralar karşısına geçti.

"SURİYE'NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNDEN YANAYIZ"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yaptığı açıklamada, "Bu yıl içerisinde 3.sü olan görüşmemizi gerçekleştirdik. Aramızdaki şahsi temasımız ikili ilişkilerimize çözüm bulma imkanı sağlıyor. İdlib'de terör unsurları aktivitelerini ciddi bir biçimde artırdı. Düzenli olarak saldırılarını artırmışlardır. 1 Mart tarihinde ÇNRA sistemiyle bir saldırı girişimi yaşandı. Yılbaşından bu yana Hmeymim'e saldırı sayısı 15. Fiilen militanlar yeni çatışmaları tetiklediler" dedi.

Astana sürecinin önemine dikkat çeken Putin, "Türk askerler arasında da kayıplar var. Bu vesileyle taziye dileklerimi yinelemek istiyorum. Türkiye ile bazen görüş ayrılıklarımız oluyor ama kritik durumlarda ortak noktalar bulmayı başarıyorduk. Çözümler üretiyorduk. Bugün de öyle oldu. Bugün ülkelerimizin Astana formatındaki çalışmaları devam ettirmeye niyeti olduğunu bildiriyoruz" ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN: ATEŞKES BU GECE YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, "Bu gece 00:00'da ateşkes yürürlüğe girecek" dedi.

Erdoğan, "Benzer ve farklı görüşte olduğumuz konuları ele aldık. Türkiye tehditler karşısında eli kolu bağlı kalmaz. İdlib mutabakatının bozulmasına yol açan gelişmelerin birinci derecede sorumlusu, saldırganlığı ile bölge istikrarını hedef alan rejimdir. Bu gece ateşkes yürürlüğe girecek. Rejimin yapacağı her saldırıya karşılık verilecek" ifadelerini kullandı.

İHA