Abone Ol

MİT TIR'ları hainliğini bu ifade çözdü!

Durdurulan MİT TIR'larıyla ilgili soruşturmada 1'i yarbay 3 subay tutuklandı. FETÖ soruşturması kapsamında geçtiğimiz hafta 49 kişi hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı.

MİT TIR'ları hainliğini bu ifade çözdü!

MİT TIR'larının durdurulması soruşturmasında, 1'i yarbay 3 subay gözaltına alındı. Paralel Yapı'ya bağlı 15 ‘memur FETÖ imamı' ile birlikte eylemi gerçekleştirdikleri belirlenen 34 muvazzaf asker hakkında, geçtiğimiz 9 Ağustos Salı günü yakalama kararı çıkarıldı.

Halen MİT TIR'ları soruşturması kapsamında tutuklu bulunan Tuğgeneral Hamza Celepoğlu'nun Kurmay Başkanı Albay Burçin Büyükikiz Ankara'da, Hakan Ekici Konya'da Reşat Durak Kütahya'da yakalandı. Hakkında gözaltına kararı çıkarılan 34 şüpheliden 13'ünün 15 Temmuz darbe girişimine katıldığı için yakalanıp tutuklandığı ortaya çıktı. Son yakalanan 3 şüpheli ile diğer 21 şüpheliden 15'i gözaltına alındı. 6 şüpheli ise halen aranıyor.

EMİR ÖĞRETMEN OLAN İMAMDAN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan tarafından yürütülen operasyon kapsamında MİT TIR'larının durdurulması olayında Paralel Yapı'ya bağlı 15 ‘memur FETÖ imamı' ile birlikte eylemi gerçekleştirdikleri belirlenen 2'si albay 34 muvazzaf asker hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. 34 şüphelinin MİT TIR'larının durdurulması olayında talimat verdikleri anlaşılan 16 sivil FETÖ imamı ile ortak hareket ederek eylemi gerçekleştiren askerler oldukları iddia edildi. Eylem talimatının en üst düzey imam olan Öğretmen Hamza Ali Ece tarafından verildiği kaydedildi.

OLAYI NEVŞEHİR'DE KURGULAMIŞLAR

Geçtiğimiz Haziran ayında MİT TIR'larının durdurulması konusunda jandarma görevlilerine talimat verdikleri iddiasıyla haklarında yakalama kararı çıkarılan FETÖ/PDY'ye bağlı 15 memur imamının, soruşturmadan bir süre önce haberdar edildikleri ve çeşitli bahanelerle izin alıp sırra kadem bastıkları ortaya çıkmıştı. Memur imamlar ile jandarma görevlilerin Nevşehir Kozaklı'da bir otelde birlikte kalıp MİT TIR'ları olayını kurguladıkları anlaşılmıştı. Otel kayıtları ve HTS karşılaştırmaları soruşturma kapsamında delillendirilmişti.

İMAM'IN İTİRAFLARI

MİT TIR'ları soruşturmasında hakkında yakalama kararı olan cemaatin jandarma imamlarından Hasan Bektaş Çorum'da teslim olmuştu. 15 Temmuz darbe girişiminden hemen sonra teslim olup diğer imamları deşifre eden Bektaş, aralarındaki iletişimi tabletlerine yüklenen özel bir programla sağladıklarını anlatmıştı. Bektaş, "18 Mayıs 2016 günü örgüt tarafından bana kullanmış olduğum tablet üzerinden sıkıntılı bir durum olduğunu, alabildiğim kadar izin alarak, evi terk edip Ankara'ya gelmemi söylediler" diyerek FETÖ'nün operasyon öncesi kaçması talimatı verdiğini itiraf etti.

MESAJIN KİMDEN GELDİĞİNİ BİLMEDİĞİNİ SÖYLEDİ

Mesajın kimden geldiğini bilmediğini, programın bunu engellediğini iddia eden Bektaş, yıllık izin dilekçesi bırakarak Ankara'ya gittiğini anlattı. Kendisini bir hastane önünden İrfan isimli kişinin alarak bir eve götürdüğünü belirten Bektaş, bu kişinin kendisine, hakkında MİT TIR'ları soruşturması kapsamında yakalama emri çıkarılacağını anlattığını belirtti. Bektaş eylemin paralel yapı imamlarınca planlandığını da itiraf etmişti. Bektaş'ın itirafları yeni operasyonda delil olarak kullanıldığı öğrenildi.

internethaber