MedyaFaresi MedyaFaresi

Milliyet yazarı Ali Eyüboğlu: Yasak Elma taciz skandalı yüzünden 700 bin seyirci kaybetti

Milliyet yazarı Ali Eyüboğlu, yaz boyunca dizi setindeki taciz skandalıyla gündeme gelen Yasak Elma'nın reytinglerde yaşadığı düşüşü masaya yatırdı.

Eklenme: 23 Eylül 2018 14:57 - Güncelleme: 23 Eylül 2018 15:07

İşte Ali Eyüboğlu'nun yazısı

'Yasak Elma' nın setinde yaşandığı iddia edilen ‘taciz’ olayı, hukuki açıdan nihayete ermedi. Yaz boyunca gündemden düşmeyen dizinin, yeni bölümleri ekrana geldi.

‘Yasak Elma’, ‘Çukur’ ve ‘Söz’ gibi iddialı yapımlar ekrana gelmeden yayınlandığı 10 Eylül’de, milli maçın ardından reytinglerde ikinci oldu.

Bu hafta ‘Çukur’ ve ‘Söz’ün yeni bölümleriyle, sezonda ikinci bölümüyle ekrana gelen ‘Yasak Elma’, reyting sıralamasında alt sıralara düştü. 8.78’le ‘Çukur’ birinci, 7.24 reytingle ‘Söz’ ikinci, ‘Yasak Elma’ ise 4.62 reytingle beşinci oldu.

Medyapım’ın FOX’a çektiği dizi, yaz tatiline girmeden, yani ‘taciz’le gündeme gelmeden önce durum neydi? Yargı, taciz iddiası konusunda son sözünü söylemedi, peki seyirci ‘Yasak Elma’ için ne dedi diye merak edip, projenin, ’sezon finali’ de dahil olmak üzere, son bir aylık reytinglerini çıkardım.

Dizinin ‘taciz’le gündeme gelmeden önce, ‘Tüm Seyirciler’ grubunda reyting ortalaması 6.30’du, eylülde yapımın reyting ortalaması 5.08’e düştü. Bu da demektir ki, ‘Yasak Elma’ya ‘taciz’le gündem oluşturması yaramadı.

Yeni sezonun ilk iki hafta verilerine göre dizi, mevcut seyircisinden yaklaşık  700 bin kişiyi kaybetti.

Ali Eyüboğlu /Milliyet