MedyaFaresi MedyaFaresi

Milat gazetesi yazarı: Bağımsız Kürdistan olmasın Türkiye'ye katılsınlar

"Türkiye, bağımsız Kürdistan referandumunu; 2019 Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonraya erteleterek, 2019'da Türkiye'ye katılım referandumuna dönüştürmelidir."

Eklenme: 29 Ağustos 2017 14:46 - Güncelleme: 29 Ağustos 2017 15:10

Hükümete yakın Milat gazetesi yazarı Galip İlhaner Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani’ye şaşırtıcı önerilerde bulundu. 

İlhaner köşesinde “Kürdistan'ın Türkiye'ye iltihakına, katılımına doğru gidiyoruz. 2. Hatay stratejisine doğru gidiyoruz. Ve Kürdistan bağımsızlık referandumunun asıl belirleyici aktörü, elbette Türkiye olmalıdır.” dedi ve şu ifadeleri kullandı:

“TÜRKİYE KÜRTLERİN EN BÜYÜK DEVLETİDİR”

“Barzani için en önemli handikaplardan biri de; Kürdistan adının kullanılmasıdır. Kürdistan adı, doğal olarak, dört (Türkiye, İran, Irak, Suriye) Kürt devletini de ilgilendirmektedir. Kürdistan aynı zamanda, dört Kürt devletinden vazgeçip, bir Kürdistan'a razı olmak anlamına da gelmektedir. Aslında, Kürtler devletsiz değildir. Türkiye, bütün Kürtlerin en büyük devleti olmakla birlikte; Türkiye, İran, Irak, Suriye Kürtlerin de devletleridir. Kürtler, dört devlete sahipken, emperyal güçler tarafından, dört Kürt devletini bölüp, bir Kürdistan kurmaya zorlanmaktadır. Bu durum adeta Kürtlere zorla dayatılmaktadır.

Barzani'ye önerim, Kürdistan adı yerine, devlet ismi olarak yeni bir ad belirlemesidir. ‘Eyyubi İslam Cumhuriyeti' adını, en güçlü isim olarak öneriyorum. Fakat, Barzani Kürdistan adını kullan(a)mazsa, PKK, Kürdistan adını mutlaka kullanacaktır.”

“TÜRKİYE’YE KATILMA REFERANDUMUNA ÇEVİRELİM”

 
İlhaner “Kürdistan bağımsızlık referandumu ertelenecekse, Türkiye'nin isteği, etkisi ile ertelenmelidir.” dedikten sonra şunları yazdı:

“Burada, asıl ifade etmek istediğim en önemli konu; referandum eğer kaçınılmaz olarak ertelenecekse, bunda Türkiye temel belirleyici olmalıdır. Türkiye, bağımsız Kürdistan referandumunu; 2019 Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonraya erteleterek, 2019'da Türkiye'ye katılım referandumuna dönüştürmelidir.

Kürt(ler) bölgesi, Türkiye'ye iltihak referandumu yapmalıdır. Irak'ın Kuzeyi, babanızın toprağı mı? diyecekler çıkabilir. EVET. Hem babamızın hem de anamızın toprağıdır. Suriye bölgesi ile birlikte, Misak-ı Milli toprağımızın bir parçasıdır.

Madem, Kürtler kendi geleceklerini kendileri belirleyecek, bağımsızlık referandumunu, Türkiye'ye katılım referandumuna dönüştürecek stratejiler geliştirelim. Referandumu, bağımsızlık (Hatay formülü de düşünülebilir) referandumu yerine, Türkiye'ye iltihak (katılma) referandumuna çevirelim.

Aslında, 16 Nisan referandumundan hemen sonra, erken seçime gitmiş olsaydık, bu mesele daha kolay çözülebilirdi. Hala erken seçim yapma alternatifi de vardır.

Türkiye, Kürtlerle birleşmek zorundadır. Birleşmezse, Kürtlerden ayrılmak zorunda bırakıla(caktır)bilir.

Önümüzde 2 seçenek var; Türk - Kürt Birliği, Türk - Kürt Savaşı

Bu 2 seçenek de, Türkiye'ye adım adım yaklaşıyor. Bu 2 seçenekten hangisinin gerçekleşeceği ise, büyük ölçüde Türkiye'ye (Erdoğan ve Bahçeli) bağlıdır.”

YENİ BİR DİL ÖNERİSİ: ANADOLUCA

Türkiye’nin yeni bir alfabe ve yeni bir dil oluşturması gerektiğini ileri süren Milat yazarı “Anadolu dili (Anadoluca/Türkçe); Türkçe (resmi dil) ağırlıklı ve Kürtçe, Arapça, Zazaca, Çerkezce, Ermenice, Lazca,… dillerinden de belirlenmiş bazı kelimelerin olacağı, ortak bir dil ve ortak bir tarih (Anadolu/İslam Tarihi) oluşturmamız gerekiyor.” diye yazdı.