Abone Ol

Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’in Erdoğan'a Hakaretten Hapsi İstendi

Halk Arenası programında, 21 Aralık 2018 tarihinde söyledikleri sözler nedeniyle “Cumhurbaşkanına alenen hakaret” suçundan 4’er yıl 8’er aya kadar hapis cezası istemiyle dava açılan Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’ın yargılandığı davanın ikinci oturumu yapıldı.

Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’in Erdoğan'a Hakaretten Hapsi İstendi

Uğur Dündar'ın sunduğu Halk Arenası programında, 21 Aralık 2018 tarihinde söyledikleri sözler nedeniyle “Cumhurbaşkanına alenen hakaret” suçundan 4’er yıl 8’er aya kadar hapis cezası istemiyle dava açılan Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’ın yargılandığı davanın ikinci oturumu yapıldı.

Duruşmaya önceki oturum katılmayan Müjdat Gezen davanın bugün görülen oturumu için adliyeye geldi. Gezen  Anadolu 8. Asliye Ceza Mahkemesi'nde ifade verdi.

"‘Haddini Bil’ Demek Hakaret Olsaydı Cumhurbaşkanı Söylemezdi"

Müjdat Gezen’in savunması şöyle: “Ben kronik rahatsızlıklar yaşıyorum. 11 aydır rahatsızım. ‘Haddini bil’ demek hakaret olsaydı Cumhurbaşkanı söylemezdi. Ayrıca sözlükte  ‘Haddini bil’ kelimesi de hakaret olarak geçmemektedir. Değerini bilmek anlamına gelmektedir. Öncelikle beraatimi, mahkeme aksi kanaatte ise lehime olan tüm hükümlerin uygulanmasını talep ederim” dedi.

Savcı Ceza İstedi

İfadelerin tamamlanmasının ardından duruşma savcısı görüşünü açıkladı.

“Sanıklardan Uğur Dündar tarafından sunulan Halk Arenası adlı programda 21 Aralık 2018 tarihinde tahkiki kast ile sanık Metin Akpınar’ın ‘Her faşizmin karşılaştığı gibi, belki lider ayağından asarlar, belki mahsenlerde zehirlenip ölür, belki adı geçen başka liderlerin yaşadığı kötü sonları yaşayabilir’ şeklindeki sözleriyle ve sanık Halit Müjdat Gezen’in ‘Haddini bil, Recep Tayyip Erdoğan’ın kendi sözlerini söylüyorum.

Kadıköy halkı için ne dediyse kelime kelime ezberledim, ben onları söylüyorum’ şeklindeki sözleriyle Cumhurbaşkanı’na hakaret suçu işledikleri yapılan yargılama neticesinde sabit olduğundan sanıkların mahkumiyetine karar verilmesi mütalaa olunur” denildi.

Duruşma tüm sanıkların mütaalaya karşı beyanlarını hazırlamaları için 1 Mart 2021 tarihine ertelendi.