Abone Ol

Meteorda bakteri fosili bulundu! Mars'ta hayat mı var?

NASA, 13 bin yıl önce Mars'tan Dünya'ya düşen meteorda bakteri fosili buldu

Meteorda bakteri fosili bulundu! Mars'ta hayat mı var?

ANTARKTİKA'YA 13 bin yıl önce düşen bir meteor üzerinde yapılan incelemeler bilim dünyasında büyük heyecan yarattı. Meteor üzerindeki incelemelerini tamamlayan Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) uzmanları, Mars'ta bakteri boyutlarında da olsa hayatın olduğuna inandıklarını açıkladı. Johnson Uzay Merkezi'nden yapılan açıklamada, bakterilerin bio-morf adı verilen dış yaşam bakterisi olduğu açıklandı.

Kızıl gezegende su da varmış

NASA'nın Johnson Uzay Merkezi'nden uzman David Mackay, meteor üzerinde yaptıkları incelemelerde, meteorun alt kısmında bulunan şekillerin bakteri fosilleri olduğuna ve bu bakterilerin hâlâ Mars'ta yaşadıklarına emin olduklarını söyledi. Uzmanlara göre ayrıca bu meteor Mars'ta bir zamanlar hayat için elverişli su kaynaklarının da göstergesi.. Mars'ın yüzeyine bir astroit çarpması sonucu kopan bir parça olduğuna inanılan bu meteor, 16 milyon yıl boyunca uzayda dolaştıktan sonra 13 bin yıl önce dünyaya düştü.

İlk açıklamayı Clinton yaptı

Aslında bu meteor 1996'da bulunduğunda Mars'ta eskiden yaşam olduğunu kanıtlayan fosiller olduğu iddiası hemen yayılmış, zamanın ABD Balkanı Bill Clinton da bu yönde bir basın açıklaması yapmıştı. Ancak daha sonra, meteorun Dünya'ya düşmesinden sonra geçen 13 bin yılda Dünya kaynaklı organizmaların meteorda fosilleştiği iddia edilmişti. Bakteri fosillerinin 3.5 milyar yaşında olabileceği söyleniyor. NASA, bulgularla ilgili resmî açıklamasını pazartesi günü yapacak.