Abone Ol

Mert Demir'e kötü haber: Milyonluk dava

Merve Holefter, ‘Antidepresan’ şarkısının çalıntı olduğunu iddia ederek Mert Demir’e 2 milyon 10 bin liralık tazminat davası açtı. Kendisine ait ‘Alınsam’ adlı eserin nakarat melodisinin ‘Antidepresan’da kullanıldığını öne süren Holefter, Demir tarafından maddi, manevi zarara uğradığını iddia etti.

Mert Demir'e kötü haber: Milyonluk dava


Holefter’in avukatı, mahkemeye sunduğu dava dilekçesinde, özetle şunlara yer verdi:

“Müvekkil tarafından Mert Demir’e ulaşılmaya çalışılıp, maddi, manevi haklarına tecavüze son vermesi talep edilmiştir. Ancak bu talebimiz, Mert Demir tarafından dikkate alınmamıştır. Toplam 2 milyon 10 bin lira tazminatın faiziyle birlikte Mert Demir’den tahsilini istiyoruz. Ayrıca ilgili kurumlara yazı yazılarak ‘Antidepresan’ isimli şarkının ne kadar dinlendiğinin, Mert Demir’in ne kadar gelir elde ettiğinin ve müvekkilin yoksun kaldığı kazancın tespitini talep ediyoruz.”

‘ÖZGÜN VE ORJİNAL’

Mert Demir ise dilekçesinde, “Antidepresan”ı meslektaşı Mabel Matiz ile meydana getirdiklerini, bu eserin birçok ödüle layık görüldüğünü, özgün ve orijinal olduğunu belirterek davanın reddini istedi. Mahkemeye ulaşan bilirkişi raporunda, Merve Holefter’e ait şarkının oluşturulma tarihinin ‘Antidepresan’dan önce olduğu ifade edildi. İki eserin notalarının benzer olduğunun anlatıldığı raporda, Merve Holefter’in tazminat talep hakkının olduğu belirtildi.

MERVE HOLEFTER KİMDİR?

İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı'ndan 2015 yılında mezun olan Merve Holefter, eğitimli bir müzisyen olarak müziğinin temellerini atmıştır. Bugünlerde kendisi, Batı, Ortadoğu ve Türk müziği motiflerini birleştiren bir tarza sahiptir. 2018 yılında, müzik dünyasına Yusuf ile Züleyha isimli albümüyle adım atan Merve Holefter, söz ve müziği tamamen kendisine ait altı şarkıyı müzikseverlerle buluşturmuştur. Albümde yer alan "Züleyha," "Tuzlu Tuzlu," "Dur Seni Var Ya Seni," "Devriyeler," "Rahmetli" ve "Bahtı Kara" gibi parçalar, dinleyicileri tarafından beğeni toplamış ve geniş bir hayran kitlesi edinmesine yardımcı olmuştur.

2019 yılında ise Seyhan Müzik etiketiyle yayınlanan "Maya" isimli tekli çalışmasıyla adından söz ettiren Merve Holefter, müziğindeki derinlik ve duygu yüklü sözleriyle dinleyicilerini etkilemeyi başarmıştır. Maya, müziğinin gücü sayesinde kalplerde iz bırakmış ve onun başarılı kariyerine bir halka daha eklemiştir.