Abone Ol

Menzil Tarikatı Siyanür Felaketinde de Sahnede...

Geçtiğimiz gün Erzincan’ın İliç ilçesindeki altın madeni sahasında meydana gelen toprak kayması nedeniyle 9 işçi heyelan altında kaldı. Bölgeye girişin yasak olmasına rağmen Menzil tarikatına bağlı Beşir Derneği, facianın yaşandığı madene girerek çadır kurdu.

Menzil Tarikatı Siyanür Felaketinde de Sahnede...

Erzincan'ın İliç ilçesinde altın madeninde dün saat 14.28'de toprak kayması meydana geldi. Heyelanda 9 işçi için arama çalışmaları devam ediyor. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya 827 personelin görev yaptığını söylerken, toplam 10 milyon metreküp toprağın kaydığını söyledi. Olayla ilgili 4 Cumhuriyet savcısı ve çok sayıda müfettiş görevlendirildi. Bu kapsamda altın madeni ocağını işleten şirkette yönetici ve idareci pozisyonunda çalıştığı öğrenilen 7 şüpheli gözaltına alındı.

MENZİL SAHADA

 

 Erzincan'ın İliç ilçesinde bulunan altın madeninde meydana gelen facianın ardından Valiilik, bölgeye girişi yasakladığını duyurdu.


Ancak yasağa rağmen Menzil tarikatına bağlı Beşir Derneği ve Türkiye Diyanet Vakfı bölgede çadır kurarak toplandığı ve çekilen fotoğrafları sosyal medyada paylaştığı görüldü.

 

Valilik yasaklama gerekçesi olarak şunları kaydetmişti:

"Valilik tarafından yapılan açıklamada, yasağın Erzincan'da meydana gelen toprak kayması olayı ile ilgili eylem ve etkinlik düzenlemek amacıyla kişilerin ve araçlarının Tunceli'den Erzincan'a geçişini engellemek için çıkarıldığı belirtildi."