MedyaFaresi MedyaFaresi

Melih Gökçek’e mal varlığı soruşturmasında AKP’li Hayati Yazıcı’nın parmağı mı var

Daha önce böyle bir karara hiç rastlamadığını belirten Özışık, kararın arkasındaki ismi araştırdığını yazdı.

Eklenme: 27 Kasım 2019 20:13 - Güncelleme: 27 Kasım 2019 20:43

Süleyman Özışık, nethaber'de yayımlanan yazısında Ankara Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Melih Gökçek'in, eski Devlet Bakanı Gürcan Dağdaş hakkında açtığı davada mahkemenin Gökçek'in mal varlığının incelenmesi hakkındaki kararının arkasında AKP'li Hayati Yazıcı'nın olduğunu iddia etti.

Özışık yazısında Gökçek hakkındaki mal varlığının incelenmesi kararını "daha önce benzerine şahit olmadığım" diye ifade ederken "...mahkeme hâkimi Bayram Gökhan neredeyse Melih Gökçek'in mal varlıklarına el konulması kararı alacakmış da 'Şimdilik bu kadarı yeter, çok dikkat çekmeyelim' diye düşünmüş herhalde!.." diye yorumladı.

Daha önce böyle bir karara hiç rastlamadığını belirten Özışık, kararın arkasındaki ismi araştırdığını yazdı. Özışık Yazıcı hakkındaki iddialarını şöyle açıkladı:

"'Ülkenin bu kadar sorunu varken bula bula Melih Gökçek'in davasını niye merak ettin ki?' diye soracak olanların önyargısını kırmak adına şunu peşinen söyleyeyim.

Melih Gökçek bugüne kadar gerek AK Parti içinden gerekse AK Parti dışından pek çok kişinin hedef gösterdiği biri oldu. Her iki kesimde de imkân bulduğunda Melih Gökçek'i bir kaşık suda boğmak isteyen isimler olduğunu biliyorum."

"Bir hâkim, siyasi bir baskı olmadığı sürece böyle bir karar almaya cesaret edemez"
"'Acaba' dedim...

'Acaba bu işin içinden Melih Gökçek'le kavgalı olan ve geçtiğimiz dönemlerde yargıdaki bazı isimlere açıkça hükmettiği belgelere yansıyan Mansur Yavaş İsmi çıkabilir mi?' diye düşündüm.

Ya da 'Melih Gökçek'i 'Parsel parsel verdin' suçlamasıyla herkesin hedefi haline getiren Bülent Arınç ismine rastlayabilir miyim?' diye merak ettim.

Merak ettim çünkü 'Bir hâkim, siyasi bir baskı olmadığı sürece böyle bir karar almaya kolay kolay cesaret edemez' diye düşündüm.

Dijital çağda olduğumuz için aradığım bilgiye ulaşmam pek de zor olmadı."

İşim içinden AK Partili bir isim çıktı"
"İşin içinden Mansur Yavaş ve Bülent Arınç çıkmadı ama başka bir AK Partili isim oldu. O AK partilinin ismini açıklamadan önce ilişkiler yumağından bahsedeyim.

Mahkemede Melih Gökçek hakkında tuhaf kararı veren hâkim Bayram Gökhan'ın oğlu Mehmet Alperen Gökhan, 'Reel Alacak Yönetim' isimli anonim iki ortağından biri.

Ticaret Sicil Gazetesi'nde yer alan kayıtlara göre şirketin diğer kurucusu ve ortağı ise Mustafa Yazıcı. Yani AK Parti'de halen aktif siyaset yapan Hayati Yazıcı'nın oğlu...

Hayati Yazıcı yerel seçimler öncesinde katıldığı bir canlı yayında kendisine Melih Gökçek ismi sorulduğunda 'Sözünü ettiğiniz kişi, bizim partimizde belediye başkanlığı yaptı, görevini bırakması istendi. Gökçek’in görevden alınması iş olsun diye istenmedi' yorumunda bulunarak gündeme gelmişti.

Melih Gökçek ise bu suçlamaya, 'Ya sabır celle celalühü. Davama zarar vermemek için susmaya devam ediyorum. Benimle ilgili kamuoyunun önüne çıkamayacak bir suçum varsa açıklamazsan namertsin. Hadi yiğitsen devam et. Sabrımı taşırma. Vallahi tozunu atarım' diyerek cevap vermişti."

"Ben bu davanın tesadüfen Hâkim Bayram Gökhan'ın önüne konulduğuna inanmıyorum"
"Kısacası...

Hayati Yazıcı'nın Melih Gökçek'ten nefret ettiğini ve görevden alınması için büyük çaba sarf ettiğini bilmeyen yok. 'Ne demeye çalışıyorsun, açık ol' diyorsanız, açık açık yazayım.

Ben bu davanın tesadüfen Hâkim Bayram Gökhan'ın önüne konulduğuna inanmıyorum. Hâkim Bayram Gökhan'ın da Melih Gökçek ile ilgili sıra dışı kararı öyle 'iş olsun' diye ver.

Süleyman Özışık / Nethaber