Abone Ol

Melania Trump'ın Veda Konuşması 15 Saniye Sürdü

Donald Trump, Beyaz Saray'dan ayrıldı. Kendileri için planladığı 'veda töreni' için Joint Base Andrews askeri havalimanına ulaşan Trump ailesi veda konuşması yaptı. Trump'ın daveti ile kürsüye çıkan Melanie Trump, "First Lady'niz olmak en büyük onurdu. Sevginiz ve desteğiniz için teşekkürler" dedi.

Melania Trump'ın Veda Konuşması 15 Saniye Sürdü

ABD'de Joe Biden'ın yemin töreniyle beraber görevi bırakmasına saatler kala Başkan Donald Trump, Beyaz Saray'dan son kez ayrıldı.

Başkanlık helikopteri Marine One ile eşi Melania Trump'la beraber Beyaz Saray'dan ayrılan Trump'ın, kendisi için planladığı 'veda töreninin' yapılacağı Maryland eyaletinde yer alan Joint Base Andrews askeri havalimanına ulaştı.

"BİR ŞEKİLDE GERİ DÖNECEĞİZ"

Askeri üste Trump'ı destekçilerinin oluşturduğu kalabalığın yanı sıra kızı Ivanka Trump ile damadı Jared Kushner'in de aralarında olduğu aile üyeleri karşıladı. "Muhteşem bir dört yıl geçirdim" diyen Trump, "Biz sıradan bir yönetim değildik. Bir şekilde geri döneceğiz" ifadelerini kullandı.

"FİRST LADY'NİZ OLMAK BÜYÜK ONURDU"

Donald Trump konuşmasının arasında mikrofonu Melanie Trump'a devretti. Melanie, "First Lady'niz olmak en büyük onurdu. Sevginiz ve desteğiniz için teşekkürler. Dualarım her zaman sizinle olacak. Tanrı sizi, ailelerinizi ve bu ulusu korusun." ifadelerini kullandı.

Trump şöyle konuştu:

"Yaptıklarımızı gördüğünüzde bizi hatırlayın. Ekonomimiz, müthiş bir ilerleme kaydetti. Salgın tüm ülkeler gibi bizi de etkiledi ancak kimse kendisini kurtaramadı. Biz ise tıbbi bir mucizeye imza atarak 9 ayda aşı ürettik.

"Tarihteki en büyük vergi indirimini başardık. Vergilerinizi yükseltmek istiyorlar. İstihdam yarattık. Şimdiden veriler çok iyi halde. Hisse senedi piyasası da pandemi başlangıcından daha yüksek seviyelerde.

"Bu ülkenin geleceği hiçbir zaman daha iyi olmamıştır. Umarım yeni idare başarılı olur, onlara bol şans diliyorum. Bir şeyleri inanılmaz yapmak için temelleri var, başarılı olacaklarını düşünüyorum. Biz temeli onlar için hazırladık. Salgın yaşansa da bizim yaptığımız şeyler inanılmazdı.

"Bunu siz olmadan yapamazdım. Hoşça kal derken sizi sevdiğimi söylemek istiyorum. Bu sadece şimdilik bir veda, ama bir şekilde geri döneceğiz. Yakında görüşeceğiz."

CNN'in haberine göre; Başkan Trump, halefi Joe Biden için bir not bıraktı ancak notun içeriğine ilişkin bilgi edinilemedi.

Danışmanlarının hazırladığı konuşma metnini okumayı reddetti
Öte yandan Trump'ın danışmanlarının kendisi için hazırladığı, yeni yönetime atıflar içeren ve barışçıl bir geçiş dönemi hakkında nazik bir dil içeren veda konuşmasını okumadığı ortaya çıktı.

Trump'ın bu sabah Beyaz Saray'da bu konuşmaya baktığı ve kendi konuşmasını yapma kararı aldığı belirtildi. Trump'ın kararının ardından Andrews Hava Üssü'ndeki teleprompterler sahneden kaldırıldı.

Trump'ın Beyaz Saray'daki son günü

Trump, bir haftadır Beyaz Saray'dan ayrılmamıştı. Dün Beyaz Saray'ın Mavi Odası'ndan son bir mesaj yayınlayan Trump, görevi devretmesine saatler kala Steve Bannon'un da aralarında bulunduğu 100'den fazla kişi hakkında af kararı vermişti.

Trump, destekçilerinin Kongre binasına yaptığı baskından sonra Biden'ın yemin törenine katılmayacağını duyurmuştu.

Yemin törenine saatler kaldı

Seçilmiş Başkan Joe Biden ve Seçilmiş Başkan Yardımcısı Kamala Harris bugün başkent Washington DC'de yemin ederek görevlerine başlayacak. Yemin töreninin TSİ 20.00'de başlaması bekleniyor.

6 Ocak'ta meydana gelen Kongre baskını ve Trump'ı destekleyen grupların yaptığı tehditler nedeniyle Washington'da normal bir yemin törenine kıyasla daha fazla güvenlik önlemi alındı.