MedyaFaresi MedyaFaresi

Son dakika: CHP'den Berat Albayrak Yargılansın talebi

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Merkez Bankası döviz rezervini tarihinde ilk kez eksiye düşüren Merkez Bankası Başkanı ve Kamu Bankaları yöneticileri ile Hazine ve Maliye eski Bakanı Berat Albayrak'ın yargılanmasını talep etti.

Eklenme: 12 Ocak 2021 13:43 - Güncelleme: 12 Ocak 2021 13:55

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Merkez Bankası rezervlerini swap işlemleri hariç eksiye düşüren dönemin Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, Merkez Bankası Banka Meclisi Üyeleri, Para Politikası Kurulu Üyeleri, Merkez Bankası'nın diğer ilgilileri, Hazine ve Maliye Bakanlığı bürokratları, kamu bankalarının mevcut üst düzey görevlilerinin ve yönetim kurulu üyelerinin sorumluluklarının tespiti ve diğer yetkililerin yargılanmasını istedi.

'Görevden affını talep eden' önceki Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın buradaki rolünün de araştırılmasını isteyen Bekaroğlu, TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a swap işlemleri hariç Merkez Bankası’ndaki net döviz rezervinin 31 Ocak 2020 tarihi itibarıyla ne kadar olduğunu sordu.

MERKEZ BANKASI'NA KABİNEDEN TALİMAT VERİLDİ Mİ?

Merkez Bankası’nın geçen yıl içinde yaklaşık 128 milyar dolarlık rezervinin satış yoluyla eritildiği iddialarına ilişkin Oktay'dan açıklama isteyen Bekaroğlu, medyada yer alan net döviz rezervinin “swap” işlemleri hariç olmak üzere eksi 48 milyar dolara indiği yönündeki haberleri hatırlatarak, "Liberal bir kambiyo rejiminin uygulandığı ülkemizde Merkez Bankası döviz rezervlerini neden satmaya zorlanmıştır?" dedi.

Bu döviz satış işlemlerinin yasal olup olmadığını, döviz satış işleminin hangi gerekçe ile ve hangi mekanizmaları kullanarak yapıldığının kamuoyuna açıklanması gerektiğinin altını çizen Bekaroğlu, "Merkez Bankası'na söz konusu döviz satış işlemi için Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin herhangi bir üyesinin yazılı veya sözlü talimatı olmuş mudur?" diye sordu ve şu sorulara yanıt talep etti:

- Söz konusu döviz satış işlemlerinin diğer kamu bankaları aracılığıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı arasında eski tarihli bir protokol kullanılarak gerçekleştirildiği yönündeki iddialar doğru mudur? Bu iddialar doğru ise ne tür mekanizmalar kullanılarak kamu bankaları döviz satış işleminde kullanılmıştır? Kamu bankalarının bu işlemlerden dolayı herhangi bir zararı oluşmuş mudur? Bu zarar nasıl karşılanacaktır?

- Satışı yapılan döviz hangi fiyatla, hangi tarihlerde, kimlere, hangi yerli ve yabancı yatırımcılara satılmıştır? Bu satın alım işleminden mevcut kur düzeyine bakılırsa kazançlı çıkan yerli ve yabancı yatırımcılar kimlerdir?

‘DURUMUN VAHAMETİ CUMHURBAŞKANINDAN GİZLENDİ Mİ?’

- Medyada yer alan haberlere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Merkez Bankası'nın net döviz rezervlerinin swap hariç eksiye indiği konusunda dönemin Merkez Bankası Başkanı ve Hazine ve Maliye Bakanı tarafından bilgilendirilmediği, konunun Sayın Cumhurbaşkanı'ndan gizlendiği, durumun vahametine Sayın Cumhurbaşkanı'nın bilahare vakıf olduğu iddiaları doğru mudur? Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın bu nedenle görevden alındığı, dönemin Hazine ve Maliye Bakanı'nın bu nedenle görevden affını talep ettiği iddiası doğru mudur?

 - Merkez Bankasınca bizzat veya kamu bankaları kullanılmak üzere gerçekleştirilen net döviz rezervinin “swap” ler hariç eksiye düşmesine neden olan söz konusu satış işleminin yasal olup olmadığını araştırmak üzere Sayın Cumhurbaşkanı, Devlet Denetleme Kurulu'na herhangi bir araştırma, inceleme ve kamu zararının tespit edilmesi talimatı vermiş midir, vermemişse vermeyi düşünmekte midir?

- Söz konusu satış işlemlerinin gerçekleşmesinde rolü bulunan eski Merkez Bankası Başkanı, Merkez Bankası Banka Meclisi Üyeleri, Para Politikası Kurulu Üyeleri, Merkez Bankası'nın diğer ilgilileri, Hazine ve Maliye Bakanlığı bürokratları, Kamu Bankaları'nın mevcut üst düzey görevlilerinin ve yönetim kurulu üyelerinin sorumluluklarının tespiti amacıyla Sayın Cumhurbaşkanı, Devlet Denetleme Kuruluna herhangi bir soruşturma talimatı vermiş midir? Yukarıda adı geçen kamu görevlilerinin herhangi bir sorumluklarının tespiti halinde görevden uzaklaştırılmaları ve yargılanmaları sağlanacak mıdır?

- Merkez Bankası net döviz rezervlerinin swap işlemleri hariç eksiye düşmesi konusunda Cumhurbaşkanlığı kabinesi üyesi dönemin Hazine ve Maliye Bakanı hakkında da sorumluluğunun tespiti amacıyla Cumhurbaşkanlığı Makamınca herhangi bir mekanizma işletilecek midir?