Abone Ol

Mehmet Barlas'tan Erdoğan'a uyarı: Özal sonrası ANAP'a dönersiniz

AKP içinde 'Erdoğan sonrası' senaryoları konuşulduğunu dile getiren Mehmet Barlas, AKP'nin Erdoğan'sız olmayacağını, bunu düşünenlerin de Özal sonrası ANAP'ı hatırlamaları gerektiği konusunda uyardı.

Barlas'tan Erdoğan'a uyarı: Özal sonrası ANAP'a dönersiniz

Mehmet Barlas, 7 Haziran seçimlerinin ardından koalisyon görüşmeleri yapan Ahmet Davutoğlu'nu isim vermeden eleştirdiği yazısında, "Erdoğan sonrası" dönem için hazırlıklar yaptıklarını iddia ettiği AKP'liler uyardı.

Özal'ın cumhurbaşkanı olmasının ardından ANAP'ın dağıldığını hatırlatan Barlas, Erdoğan'dan sonra AKP'nin de aynı tehlike ile karşı karşıya kalacağını savundu.

İşte Barlas'ın o yazısı:

"Bir değişim mühendisi olan Turgut Özal, Türkiye'yi hem dünya rekabetine açtı, hem de bir türlü içinden çıkılamayan devletçilik ideolojisini geçmişe gömdü. Özal'ın değişimci politikaları ile gerçekten 21'inci yüzyılın Türk asrı olacağına inanmaya başlamıştık. Özal'ın bakanlarını da kararlı reformcular olarak görürdük.

Fiyasko kadrolar

Ama Özal'ın ayrılması ile her şey tersine döndü. Artık içine girilen 21'inci yüzyıl Türk asrının başlangıcı değildi. 2000'li yıllara girilirken ekonomik ve siyasal krizler sarmalı Türkiye'nin ufkunu karartmaktaydı. O hayranlıkla izlenen Özal kadrolarının, liderleri olmadan fazla bir anlam taşımadıkları da anlaşılmıştı.

Erdoğan olayı

Bütün bu söylediklerimiz Recep Tayyip Erdoğan için de geçerlidir. Onun Cumhurbaşkanı olması ertesinde oluşan yeni yönetimin, koalisyon arayışlarına bile girdiğini görmedik mi? Öyle bir siyasi tablo vardı ki, sanki AK Parti iktidarının kadroları "Erdoğan sonrası" dönem için hazırlıklar yapmaktaydı. Siyasete Erdoğan takıntılı beyinlerin egemen olma hazırlığında bulundukları izlenimi yaygınlaşmaktaydı. Kısacası 7 Haziran seçimleri ile 1 Kasım seçimleri arasında geçen sürede bunları gördük.

Erdoğan'sız da olmaz

Daha önce de Gezi kalkışması sırasında Erdoğan Kuzey Afrika gezisinde olduğu için, buradaki kadroların "Sandık teferruattır" söylemini kabullendiklerini görmemiş miydik? Başarının da başarısızlığın da kişilere bağlı olduğu mevcut sistemimizde, özellikle AK Partili kadroların Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın söylemlerini ve uyarılarını dikkatle değerlendirmeleri gerekiyor. "Özal'sız ANAP"ın serüvenine özenmek gibi bir akılsızlığa kapılmak ve güncel dengeleri yanlış yorumlayıp "Erdoğan dönemi geride kalıyor" çizgisinde çeşitlemeler yapmak, büyük bir hata olurdu.

Yani eğer AK Parti "Metal yorgunluğu"nu geride bırakabilecekse, bu ancak Erdoğan'ın liderliğinde mümkün olacaktır.