Abone Ol

Mehmet Baransu'dan çok konuşulacak iddia!

Mehmet Baransu: 15 Temmuz'un Balyoz'la arasında en ufak bir fark varsa gelin yüzüme tükürün.

Mehmet Baransu'dan çok konuşulacak iddia!

Beraat kararıyla sonuçlanan "Balyoz Planı" davasındaki bazı sanıklara kumpas kurulduğu iddiasına ilişkin yargılanan Mehmet Baransu, '' Balyoz, gerçek bir darbe planıdır. 15 Temmuz'da yaşananlara ve sıkıyönetimin nasıl ilan edildiğine bakın. Balyoz'la arasında en ufak farklılık varsa gelin yüzüme tükürün'' dedi.

Balyoz davasında kumpas iddialarıyla ilgili haklarında dava açılan gazeteciler Mehmet Baransu, Yasemin Çongar, Ahmet Altan ve Yıldıray Oğur'un yargılanmalarına başlandı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Mehmet Baransu ile tutuksuz sanıklar Ahmet Altan, Yasemin Çongar ve Yıldıray Oğur katıldı.

Duruşmada, 276 sayfalık iddianemenin özeti okundu. Duruşma sesli ve görüntülü kayda geçiriliyor.

Mehmet Baransu'nun, terör örgütü üyesi olmak, devletin güvenliğine ilişkin belgeleri açıklamak suçundan 75 yıla kadar hapsi isteniyor.

Gazeteciler Yasemin Çongar ve Ahmet Altan'ın ise gizli belgeleri temin etmek, açıklamak ve örgüt propagandası yapmak suçlarından 52,5'şar yıla kadar hapsi talep ediliyor.

Duruşmaya Belçika, İtalya, İsviçre, İsveç, Danimarka, Almanya konsolosluklarından temsilciler ile CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu da izleyici olarak katıldı.

Mehmet Baransu, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi ile "Balyoz Planı"nın aynı olduğunu savundu.

Duruşmada söz alan tutuklu sanık Baransu, kendisine resmi olarak gönderilen iddianame ile huzurda okunan iddianame arasında farklılıklar olduğunu iddia ederek, "Hükümeti yıkmaya dönük hiçbir kısımı okumadım. Fakat huzurda okunan iddianamede bunları duydum" dedi.

Mehmet Baransu, kendisi hakkında 70 dava açıldığını ifade ederek, şöyle devam etti:

"Benimle ilgili açılan davalarda avukatlarımın bir kısmı tutuklandı, bir kısmı davadan çekildi. Haftada bir gün, o da 25 dakika avukatımla görüşüyorum. Burada adil yargılama yapıyoruz. 70 davanın her birini herhalde 15 saniyede avukatıma anlatmam gerekiyor. Kendimi savunabilmem için iddianamelere çalışmam gerekiyor. Delil deniliyor ama bu delilleri göremiyorum. Tutuklu muyum, esir miyim belli değil. Silivri'de emanete konulmuş eşya mıyım belli değil. Mahkemenizin bu durumu kesinleştirmesini talep ediyorum."

Hakkında hazırlanan iddianamede bazı çelişkiler, maddi hatalar olduğunu öne süren Baransu, müştekilerin davaya katılma taleplerinin reddedilmesini istedi.

Baransu, FETÖ'nün darbe girişimi ile beraat kararıyla sonuçlanan ''Balyoz Planı'' arasında benzerliklerin olduğunu iddia ederek, şunları söyledi:"Gölcük Donanma Komutanlığındaki belgeleri kim dışarıya sızdırdıysa gidip ona sorun bu belgeleri. Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesinin bu konuyla ilgili verdiği karar var. Bakın 15 Temmuz'daki hain darbe girişimine. 15 Temmuz'da AKOM'a, Türk Telekom'a, TRT'ye, İstanbul Büyükşehir Belediyesine, CNN Türk'e gidildi mi Bir de 'Balyoz Darbe Planı'na bakın. Aynısı. Orada hepsi yazılıyor. Çetin Doğan'ın ses kayıtlarında bütün bunlar var. 'Balyoz' gerçek bir darbe planıdır. O haber bugün elime geçse yine yazarım. 15 Temmuz'da yaşananlara ve sıkıyönetimin nasıl ilan edildiğine bakın. Balyoz'la arasında en ufak farklılık varsa gelin yüzüme tükürün. Gölcük Donanma Komutanlığındaki belgeleri kimin sızdırdığını soruyorlar. Gidin, komutanlığa sorun. Ses kayıtlarından haberi olduğu yönünde demeçler verenlere sorun."

t24