MedyaFaresi MedyaFaresi

Mehmed Bir Cihan Fatihi ilk bölümü reytinglerde kaçıncı oldu?

Fatih Sultan Mehmed'in hayatını anlatan dizinin ilk bölümündeki savaş sahneleri de nefesleri kesti. Mehmed Bir Cihan Fatihi'nin 2. bölüm fragmanı da yayınlandı. Dün akşam ilk bölümü izleyiciyle buluşan Kanal D'nin yeni dizisi "Mehmed Bir Cihan Fatihi" 3. sırada yer aldı.

Eklenme: 21 Mart 2018 10:48 - Güncelleme: 21 Mart 2018 10:55

Kanal D'nin uzun süredir merakla beklenen dizisi Mehmed Bir Cihan Fatihi, Salı akşamı 1. bölümüyle ekranlara geldi. Kenan İmirzalıoğlu. Çetin Tekindor ve Gürkan Uygun'un başrolde oynadığı Mehmed Bir Cihan Fatihi ilk bölümüyle sosyal medyada en fazla konuşulan konu oldu.

Fatih Sultan Mehmed'in hayatını anlatan dizinin ilk bölümündeki savaş sahneleri de nefesleri kesti. Mehmed Bir Cihan Fatihi'nin 2. bölüm fragmanı da yayınlandı.

20 Mart tarihinde; Total'de, FOX'ta yayınlanan "Kadın" dizisi 1. sıraya otururken, 2. sırada atv'de ekrana gelen "Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz" dizisi ve 3. sırada ise dün akşam ilk bölümü izleyiciyle buluşan Kanal D'nin yeni dizisi "Mehmed Bir Cihan Fatihi" yer aldı.

AB'de 1.'lik "Kadın"ın, 2.'lik "Ufak Tefek Cinayetler"in, 3'ncülük ise "Mehmed Bir Cihan Fatihi"nin oldu.

20 MART 2018 SALI GÜNÜ REYTİNG LİSTESİNİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

MEHMED BİR CİHAN FATİHİ İLK BÖLÜMDE NELER OLDU?

1451 yılında, babasının ölüm haberini alıp Manisa’dan Edirne’ye yani payitahta doğru yola çıktığında Sultan Mehmed’in bir büyük hayali vardır. Cihanın göz bebeği Konstantinopolis’i fethetmek. Ancak büyük hayalinin önünde aşılması zor, büyük engeller belirecektir.

Kadim şehir yüzyıllar boyunca defalarca kuşatılmış; ama ne toplar güçlü surlarında tek bir gedik açabilmiş ne de Haliç’in devasa zinciri düşman gemilerine geçit vermiştir. Üstelik Mehmed şehri almak istiyorsa yalnız Bizans İmparatorluğu'na ve arkasındaki Hristiyan âlemine karşı değil, devlet içindeki en büyük muhalifi kudretli veziriazam Çandarlı Halil Paşa’ya karşı da mücadele etmek zorundadır.

Çağının çok ötesindeki bu büyük Sultan parlak zekâsı, askeri ve stratejik dehası, aklı ve zafere olan inancıyla, her türlü engeli aşarak ilerler. Tahta çıktıktan iki yıl sonra şehri kuşatır, yalnızca 53 gün süren bir kuşatmanın ardından, “imkânsız” denileni başararak Konstantinopolis’i fetheder. En büyük hayalini gerçekleştirerek adını tarihe yazdırır. O günden sonra Fatih namıyla anılan Sultan Mehmed Han, bu zaferiyle yeni bir çağın kapısını aralar ve yüzyıllar boyunca kıtalara hükmedecek olan büyük bir Cihan İmparatorluğu'nun da temellerini atar.