Abone Ol

Meclis'te Yavuz Sultan Selim kavgası

AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk 'Teröristlerle mücadele eden Yavuz Sultan Selim'in torunları' deyince ortam gerildi.

Meclis'te Yavuz Sultan Selim kavgası

Külünk'ün Meclis kürsüsünde Güneydoğu'da terör ve teröristlerle mücadele eden güvenlik güçlerine yönelik kullandığı, "Yavuz Sultan Selim Han'ın torunlarını Rabia selamıyla selamlıyorum" ifadesi tartışma yarattı.
TBMM'de HDP'nin grup önerisi hakkında söz alan Ak Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, "Şu an Cizre'de, Nusaybin'de, Diyarbakır'da, Silopi'de, bu coğrafyada barışı kalıcı kılmak için terörle ve teröristlerle bir büyük mücadelenin içerisinde olan Yavuz Sultan Selim Han'ın torunları olan güvenlik güçlerimizi Rabia selamıyla selamlıyorum. PKK'nın elindeki asker ve polislerimiz üzerinden Türk devletini pazarlık masasına oturtmaya gücünüz de yetmeyecektir. Şunu iyi bilin ki: Şu anda, Silopi'de, Cizre'de, Nusaybin'de, Diyarbakır'da teröristlerle mücadele eden emniyet güçlerimiz, güvenlik güçlerimiz Yavuz Sultan Selim Han'ın torunlarıdır. Unutmayın ki onlara da destek veren halk İdrisi Bitlisî'nin, Ahmedi Hani'nin torunlarıdır" dedi.
Külünk'ün bu sözleri üzerine muhalefet sıralarından sesler yükseldi. Söz alan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel şunları söyledi: "Sayın Külünk'ün konuşması başlarken selamlayabileceği geçmişteki çeşitli Türk devletlerine başkanlık, hükümranlık yapmış onca isim varken hem de biraz önce göz kırptığı bir makamdaki birisinin, bir inancı, bir mezhebi hedef gösteren yaklaşımlarıyla paralel olarak hepimizi Yavuz Sultan Selim'in torunları olarak selamlama özelindeki hareketinde ben de Sayın Külünk'ü Sayın Yavuz Sultan Selim'in Malhun Hatun, Asporça Hatun, Theodosius Hatun, Angelina Hatun ve Maya Hatun olan eşlerinin isimleriyle kendi selamını kendisine iade ediyorum."
SİVAS'TA, ÇORUM'DA, MARAŞ'TA KATLEDİLEN İNSANLARI SELAMLAMAK ÜZERE ÇIKTIM
CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, yolsuzlukla ilgili araştırılmak üzere verdikleri önerge hakkında konuşmak için kürsüye çıktı. Aykut Erdoğdu, Metin Külünk'ün kürsüde yaptığı selamlamayı eleştirerek, "Burada, biraz önce, Türkiye'de ve dünyada yaşayan Alevi yurttaşlarımızın kalbini kıracak şekilde, tarihte Alevi katliamlarıyla meşhur padişahların İdris Bitlisi'nin de anılması üzerine ben de Hacı Bektaş Veli'yi, Pir Sultan Abdal'ı, Aşık Veysel'i, Neşet Ertaş'ı bu topluma kazandırmış bu insanları selamlamak üzere kürsüye çıktım. Ben, bu ülkede laik, çağdaş, modern hayatın sembolü olan, Kurtuluş Savaşı'nı vererek bu ülkeyi bizlere armağan eden Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü ve onun silah arkadaşlarını selamlamak üzere kürsüye çıktım. Ben, bu ülkede inançları yüzünden Sivas'ta, Çorum'da, Maraş'ta katledilen insanları selamlamak üzere çıktım. Hepsine bin kere selam olsun. Başbağlar'da katledilen insanları da selamlamak üzere çıktım" diye konuştu.