Abone Ol

MB: TL'deki Değer Kaybının Faiz İndirimiyle İlgisi Yok

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 2022 yılına ilişkin ilk enflasyon raporunu sunuyor.

MB: TL'deki Değer Kaybının Faiz İndirimiyle İlgisi Yok

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 2022 yılına ilişkin ilk enflasyon raporunu sunuyor. Kavcıoğlu 2022 enflasyon tahminine ilişkin olarak "2022 yıl sonu enflasyonunu yüzde 11,8'den yüzde 23,2'ye yükselttik." ifadelerini kullandı. Kavcıoğlu, 2023 yıl sonu enflasyon tahmininin ise yüzde 8,2'ye yükseltildiğini açıkladı. Kavcıoğlu 20 Aralık'taki kur korumalı mevduat hesabının duyurulduğu gün Merkez Bankası'nın "el altından" döviz sattığı iddialarına ilişkin olarak ise "O gün (20 Aralık 2021) Merkez Bankası tek kuruş satmadı. Bireyseller, kurumsallar, yurt dışı yaklaşık 2,250 milyar dolar satarak kuru düşürdü" dedi.

Kavcıoğlu, ayrıca Türk Lirası'ndaki değer kaybına ilişkin " TL'deki değer kaybının faiz indirimiyle ilgisi yok" dedi.

Kavcıoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Varyantlara ilişkin risklerin canlı kalması bazı ülkelerde 2022 büyüme görüntülerini olumsuz etkiledi ve büyüme tahminlerini aşağı yönlü güncellenmesine sebep oldu. Türkiye'nin ana ticaret ortaklarında ana büyüme görünümleri ekim 2021'e göre daha çok yukarı güncellenirken 2022 yılı büyüme öngörüleri bir miktar aşağı yönde güncellendi. Bununla birlikte aşılanma oranlarında gelinen düzey ve salgın koşullarında faaliyetin sürdürülmesine ilişkin deneyim sayesinde küresel iktisadi faaliyet üzerindeki risklerin sınırlı olduğunu değerlendiriyoruz. Bu gelişmeler ışığında Türkiye'nin dış talep görünümü olumlu seyrini korumaktadır.

Doğal gaz fiyatları 2020 düzeylerine göre oldukça yüksek seyrediyor.

Küresel enflasyonda dikkat çeken artışlar gözleniyor. Özellikle gelişmiş ülkeler için enflasyonun tarihi yüksek seviyelere ulaştığını görüyoruz.

Gelişmiş ülke merkez bankaları arasında söylem farkı artıyor.

2021 yılı 3. çeyreğinde milli gelir çeyreklik bazda 2,7 yıllık bazda ise yüzde 7,4 arttı.

Net ihracatın yıllık büyümeye katkısı 6,8 yüzde puan ile oldukça yüksek seviyededir

İktisadi faaliyetin yılın son çeyreğinde de güçlü seyrettiği görülüyor.

İhracat 2020 yılının 2. yarısından itibaren yakaladığı artış trendini 2021'in son çeyreğinde de sürdürmüştür. Reel kurdaki düşüşe rağmen enerji fiyatlarındaki artışın da etkisiyle ithalat yükselmiştir.

Cari işlemler dengesinin 2022 yılında fazla vereceğini öngörüyoruz

Yılın son çeyreğinde döviz kuru gelişmeleri enflasyondaki yükselişin en önemli belirleyicilerinden biri oldu. Enflasyondaki yükselişte temel mal, gıda ve enerji grupları öne çıktı.

Eylül ve Aralık aylarında toplamda 500 baz puan faiz indirimi gerçekleştirdik. Ocak ayında faizin sabit tutulmasına karar verdik. Alınan kararların birikimli etkilerini yakından takip ediyoruz. Türk Lirası'nı öncelikleyen geniş kapsamlı bir para politikası gözden geçirme sürecini yürütüyoruz.

Ham petrol fiyatlarına ilişkin varsayımlarımız 2022 için 77,5 dolardan 80,4 dolara, 2023 için ise 74,3'e güncellenmiştir.

2022 yıl sonu enflasyonunu yüzde 11,8'den yüzde 23,2'ye yükselttik. 2023 sonu enflasyon tahminini yüzde 8,2'ye yükselttik

Enflasyonun kademeli olarak hedeflere yakınsayacağını öngörüyoruz.

"Kur korumalı TL mevduatı modelimizle kurun enflasyona olan etkisi sıfırlanmış olacaktır. Enflasyonun indirilmesinin en önemli ayaklarından biri bu. O gün (20 Aralık 2021) Merkez Bankası tek kuruş satmadı. Bireyseller, kurumsallar, yurt dışı yaklaşık 2,250 milyar dolar satarak kuru düşürdü.

Liralaşma enflasyon üzerinde olumlu etki yapacaktır.

TL'deki değer kaybının faiz indirimiyle ilgisi yok"

Ayrıntılar geliyor...