MedyaFaresi MedyaFaresi

Marketler bugün saat kaça kadar açık? 22 Mayıs BİM, ŞOK, A101, Migros, Carrefour çalışma saatleri

4 günlük Bayram tatilinde sokağa çalmak yasak olacak. Bugün ve yarın marketler saat kaçta açılacak ve kapanacak? BİM, A101, ŞOK, Migros, Carrefour çalışma saatleri.

Eklenme: 22 Mayıs 2020 07:40 - Güncelleme: 22 Mayıs 2020 07:47

Market çalışma saatleri son dönemde vatandaşlar tarafından sıkça araştırma konusu olan cümleler arasında yer alıyor.

Corona virüs tedbirleri kapsamında halen 14 Büyükşehir ve Zonguldak'ta uygulanan hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması bayramda 81 ilde uygulanacak.

Bayram ihtiyaçlarını giderecek olan binlerce vatandaş marketlerin çalışma saatlerini araştırmaya devam ediyor. Peki marketler saat kaçta açılıyor/kapanıyor?

Marketler saat kaçta açılıyor/kapanıyor sorusu vatandaşlar tarafından son dönemde en fazla arştırma konusu olan başlıklar arasında yer alıyor. 18 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından bayramda 81 ilde sokağa çıkma yasağıuygulaması olacağı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulmuştu.

Yapılan duyurunun ardından marketlerde bayram alışverişi yapacak olan vatandaşlar marketlerin saat kaçta açılıp kapandığını araştırmaya başladı. Peki Marketler saat kaçta açılıyor/kapanıyor?

İçişleri Bakanlığınca 81 ilin valiliğine gönderilen genelgede, 22 Mayıs saat 00.00 ile 26 Mayıs saat 00.00 arasında uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasına ilişkin hususlar belirlendi.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Sokağa çıkma kısıtlaması" genelgesine göre, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının görüldüğü andan itibaren, birçok tedbir kararının alınarak uygulamaya geçirildiği hatırlatıldı.

Ramazan Bayramı süresince Kovid-19 salgınının halk sağlığı açısından oluşturabileceği riskleri yönetebilmek adına alınabilecek ek tedbirlerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde değerlendirildiği bilgisine yer verilen genelgede, "Bilim Kurulunun önerileri ve koronavirüsle mücadelede edinilen tecrübeler ışığında, 81 ilimizde Ramazan Bayramı arifesine denk gelen 23 Mayıs cumartesi gününden başlayarak 24-25-26 Mayıs'ta sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmasına karar verilmiştir." ifadelerine yer verildi.

Genelgede, 22 Mayıs saat 00.00 ile 26 Mayıs saat 00.00 arasında 81 ilin sınırları içinde bulunan vatandaşların sokağa çıkmalarının kısıtlanacağı belirtilerek, şu bilgilere yer verildi:

MARKETLER BUGÜN SAAT KAÇTA AÇILIYOR/KAPANIYOR?

"Sokağa çıkma kısıtlamasının günlük hayata etkisini en az düzeyde tutmak amacıyla, market, bakkal, manav, kasaplar ve kuruyemişçiler, sokağa çıkma kısıtlaması öncesinde 21 Mayıs perşembe ve 22 Mayıs cuma günü market, bakkal, manav, kasaplar ve kuruyemişçiler saat 23.00'e kadar faaliyetlerine devam edebilecek.

Kısıtlamanın olduğu cumartesi günü market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşlarımız (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş ve altında bulunanlar hariç olmak üzere) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanmasıyla sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelebilecektir.

Aynı saatler arasında market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabileceklerdir. 24-26 Mayıs arasında market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler ile online satış yapan işletmeler kapalı olacaktır. 23-26 Mayıs'ta ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleriyle bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri, ayrıca tatlı üretiminin yapıldığı/satıldığı iş yerleri açık olacaktır. Bu iş yerlerinde sadece ekmek, unlu mamul ve tatlı satışı yapılabilecek."