Abone Ol

Mansur Yavaş'tan Gökçek'e dinozorlu suç duyurusu

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin borçlanma talebini ertelediği Tatlar Arıtma Tesisi’nin yenilenmesi projesi için geçmişte Melih Gökçek’e 536 milyon lira yetki verildiği ortaya çıktı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Gökçek hakkında suç duyurusunda bulundu.

Mansur Yavaş'tan Gökçek'e dinozorlu suç duyurusu

Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Meclisi’nde AK Parti ve MHP’li üyelerin oylarıyla, Tatlar Arıtma Tesisi’nin ve su borularının yenilenmesi işi için kredi kullanılmasının görüşülmesi talebi ertelendi. ABB eski Başkanı Melih Gökçek döneminde tesisin yenilenmesi amacıyla Büyükşehir Belediye Meclisi’nden 2007 ve 2009 yılında 536 milyon lira borçlanma yetkisi alındığı, bu paranın başka işlerde kullanıldığı ortaya çıktı.

ABB Başkanı Mansur Yavaş, arıtma tesisinin yapılması için kredi alınmasına rağmen işin yapılmaması nedeniyle, Melih Gökçek hakkında “görevi kötüye kullanma” ve “çevrenin taksirle kirletilmesi” suçlarından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

BAHSETTİĞİ TUTAR GEÇMİŞTE ALDIĞI 1 DİNOZOR PARASI EDİYOR

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusunda şikâyetin konusu olarak, “Ankara Büyükşehir Belediyesi eski başkanı İ. Melih Gökçek ve resen araştırılacak diğer şüphelilerin, acil ihtiyaç olarak nitelendirilen ve 20 yıl önce yapılmasının gerektiği açıkça bildirilen Tatlar Atıksu Arıtma Tesisi’nin revizyonunun yapılmaması ile halk sağlığını ciddi şekilde tehlikeye sokarak TCK 257. Maddesi’nde düzenlenen kamu görevlisinin görevini zamanında yapmayıp geciktirmesi, yani görevi ihmal şeklindeki görevi kötüye kullanma suçunu işlemeleri oluşturmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Mansur Yavaş’ın şikayetinde, Gökçek’in asbestli borulara dair Twitter hesabından yaptığı, “220 KM ASBESLI BORU DÖŞENMESI KILOMETRESI HERŞEY DAHİL 37.000 TL’DEN 8.140.000 TL’DİR. KOCA ASKİ’NİN 8 MİLYONU YOK MU? NİYE ALGI YÖNETİMİ YAPIYORSUN SN YAVAŞ?” paylaşımını da hatırlattı.

Yavaş suç duyurusunda, “Şüphelinin paylaşımında belirttiği rakam gerçeği yansıtmamaktadır. Bu rakam şüphelinin geçmişte aldığı dinozorlardan sadece bir tanesinin parasıdır. Şüphelinin bu paylaşımı yapmaktaki amacı müvekkilin başarısız olduğu izlenimini uyandırarak itibarının zedelenmesini sağlamaktır. Paylaşımdaki rakamlar gerçeği yansıtmıyor olsa da söz konusu yatırımların yapılmamış olması bir gerçektir. Bu yatırımların yapılamamasının sorumlusu ise şüphelidir” dedi.

ALINAN BU PARA TESİS İÇİN KULLANILMADI

Savcılığa yapılan suç duyurusunda, Gökçek’e Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nden su yatırımları ve Tatlar Arıtma Tesisleri’nin revizyonu için 2007 ile 2009 yılında 536 milyon lira kredi onaylanmasına rağmen toplum sağlığının hiçe sayıldığı belirtilerek şunlar kaydedildi:

“Şüphelinin Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde, belediyenin borçlanmasına ilişkin meclis kararlarından birkaç örnek vermek gerekirse; 15.01.2009 tarihinde 500 milyon TL borçlanmasına, 13.02.2009 tarihinde ASKİ Genel Müdürlüğü’nün yatırımları için 60 milyon TL borçlanmasına, en önemlisi de 14.05.2007 tarihinde ‘Gerede Sistemi ile Tatlar Geri Dönüşümlü Su Projesi’ için 536.000.000 TL borçlanılmasına karar verilmiştir.

Fakat yukarıda belirttiğimiz rapordan da açıkça görüleceği üzere alınan bu para Tatlar Atıksu Arıtma Tesisi için kullanılmamıştır. Söz konusu borçlanma ile Tatlar Atıksu Arıtma Tesisi’ne yönelik bir iyileştirme yapılmamıştır.”