Abone Ol

AKP Hükümeti Sevmediği Alkollü İçkilerden 16,5 Milyar Vergi Geliri Topladı

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, 2020 yılında alkollü içkilerden 16,5 milyar TL Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) tahsilatı sağlandığını açıkladı. CHP'li Gürer Alkollü içecek,şans oyunları ve tütünden alınan vergilerin nerelere harcandığını sordu

AKP Hükümeti Sevmediği Alkollü İçkilerden 16,5 Milyar Vergi Geliri Topladı

Alkollü içkilerden 2020 yılında tahsil edilen ÖTV’nin, aralarında İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı’nın da bulunduğu 7 ayrı bakanlığın bütçelerinden fazla olduğu ortaya çıktı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Hazine ve Maliye Bakanlığına yönelttiği yazılı soru önergesinde, alkollü içkilerden sağlanan Özel Tüketim Vergisi’nin miktarının açıklanmasını istedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in verdiği önergedeki  bazı soruları yanıtlayan Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, “Bakanlığımız Muhasebat Genel Müdürlüğünce yayımlanan verilere göre 2019 ve 2020 yıllarında alkollü içkilerden sırasıyla 14,7 milyar TL ve 16,5 milyar TL Özel Tüketim Vergisi tahsilatı sağlanmıştır” dedi.

Bakan Elvan, “Gelir İdaresi Başkanlığı merkezi veri tabanında mükelleflerin faaliyetlerinin belirlenmesinde NACE Rev.2 faaliyet kodları kullanılmakta, mükelleflere ilişkin bilgiler bu faaliyet kodları dikkate alınarak tasnif edilmekte olup bir mükellefin birden fazla faaliyet yürütmesi mümkün bulunmaktadır” açıklaması yaptı.

İçişleri Bakanlığı 9.672.218.000 Dışişleri Bakanlığı 4.631.723.000 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı 3.319.102.000 Kültür ve Turizm Bakanlığı 5.127.247.000 Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 7.939.333.000 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2.827.733.000 Ticaret Bakanlığı 5.752.364.000

Önerge sahibi CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise alkollü içkilerde zaten yüksek olan özel tüketim vergisi oranının, 2021 yılı başı itibariyle yüzde 17.07 oranında artırıldığını anımsattı. Alkollü içkilerde özel tüketim vergisi oranının yüksek olmasının kaçakçılığı ve sahte içki üretimini artırdığına da dikkat çeken Gürer, “Resmi rakamlara göre 2020 yılının ilk 9 ayında 1 milyon litreden fazla kaçak içki ele geçirildiği açıklandığına göre sorun bu bağlamda da artıyor” diye konuştu.

Kaçak içki üretiminin de arttığına işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2019 ve 2020 yıllarında 145 kişinin sahte içki nedeniyle hayatını kaybettiğine işaret ederek, “Çok sayıda vatandaş, alkollü içkide özel tüketim vergisinin sürekli artması ve alkollü içki fiyatlarının bu nedenle yükselmesi sonucu, ne yazık ki  kaçak içki ve kendi içkilerini üretenler oluştu. Bu da maalesef can kaybı gibi üzüntü verici sonuçları beraberinde getiriyor” ifadelerini kullandı.

BAKANLIKLARIN BÜTÇESİ VE ALKOLLÜ İÇECEKLERİN ÖTV KIYASLAMASI

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2020 yılında alkollü içeceklerden toplanan ÖTV ile aynı yıla ait bazı bakanlıkların bütçelerini kıyasladı. Gürer’in yaptığı değerlendirmeye göre, geçen yıl 16.5 milyar TL toplanan alkollü içeceklerin ÖTV’sinin aşağıda sıralanan Bakanlıkların bütçesinden fazla olduğu da ortaya çıktı.

ALKOL VERGİSİYLE PERSONEL MAAŞI ÖDENİYOR MU?

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, şans oyunları ile alkollü içecekler ve tütün mamullerinin vergilerinin, ülkemizde önemli bir gelir kalemi haline dönüştüğüne de işaret ederek, bu gelirlerin hangi alanlarda kullanıldığının açıklanması gerektiğine işaret etti. “Hangi  kurumların, kuruluşların  personel maaş gideri ve yatırımları için; şans oyunları, alkollü içecekler ve tütün mamullerinin vergilerinden elde edilen gelirler kullanılmaktadır?” diye sordu.

CHP Milletvekili Gürer, “Bu durumun da kamuoyunca bilinmesi gerekir. Karşı olup oradan sağlanan vergi ile maaş almayı içine sindiremeyenler olabilir. Bu nedenle şans oyunu ki bir çeşit kumar ve alkollü içecekler ile sigara vergilerinin personele maaş olarak  verilip verilmediği de bilinmelidir” diye konuştu.