Abone Ol

Kulis: Muhalefet Liderlerinin Buluşması AKP'yi Nasıl Etkiledi?

Politikyol.com yazarı Mahmut Aydın, dikkat çeken bir kulis yazısı kaleme aldı. Muhalefet partilerinin zirvesi AKP'de nasıl bir etki yarattı? İşte detaylar...

Kulis: Muhalefet Liderlerinin Buluşması AKP'yi Nasıl Etkiledi?

Politikyol.com yazarı Mahmut Aydın, "Ankara Kulisi, Liderler zirvesi AK Parti’yi nasıl etkiledi?" başlıklı dikkat çeken bir yazı kaleme aldı. Muhalefet partilerinin zirvesi AKP'de nasıl bir etki yarattı? İşte Aydın'ın yazısı...

"Liderlerin birlikte fotoğraf vermesi, ardından yapılan açıklama ile toplumu bilgilendirmesi, kamuoyunda ilgi ve heyecanla karşılandı, adeta umut oldu.

Millet ittifakı ve birlikte hareket ettiği partilerin uyum içinde birlik görüntüsüne iktidar kanadının ilk karşı hamlesi, Gelecek Partisi üzerinden oldu. Sosyal medya mecraları ve bazı gazetelerde Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun zirvede “eşit milletvekilliği ve bakanlık pazarlığı yaptığı, ittifakın adının değişmesini istediği ancak kabul görmediği” iddiaları dile getirildi. Davutoğlu ve diğer liderler bunu anında yalanladı. İkinci hamle ise iktira çok yakın bir gazetenin manşetinde yer alan liderler zirvesine ilişkin yalan haber oldu. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu bu haberi sert bir dille yalanladı. İktidar bloku 6’lı zirveye ilişkin yalan haber üretimi, masanın ayağı ve HDP’nin neden o masada bulunmadığı sorusundan başka bir argüman geliştiremedi.

Ayrıca iktidar bloku ve destekçilerinin; zirve sonrası yapılan yazılı açıklamanın içeriği konusunda hiç bir eleştiri veya “suçlama” getirememesi de oldukça dikkat çekici bulunuyor. Bu durum muhalefet bloğunda “haklı olduğumuzu biliyorlar, paniğe kapıldılar o yüzden de konuyu magazinleştiriyorlar. İletişim ve psikolojik üstünlük artık bizde” şeklinde değerlendiriliyor.

ELEKTRİK FATURALARI AK PARTİ’Yİ PANİKLETTİ

Hane hallkı, esnaf, dernekler, vakıflar, cemevleri ve sivil toplum kuruluşlarına gönderilen astronomik faturalar sonrası AK Parti teşkilatlarına yağmur gibi tepki yağdı. Bu süreçte CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “elektrik faturamı ödemeyeceğim” çıkışı hükümeti iyice panikletti. Bu arada AK Parti’yi destekleyen dernek ve vakıfların da faturalardan şikayet ettiğini hatırlatalım.

Bu süreci değerlendiren AK Parti kurmayları hızlıca partinin iki “soft power’ı”(yumuşak güç) olarak bilinen Genel Başkanvekilleri Binali Yıldırım ve Numan Kurtulmuş’un öne çıkmasına karar verdi. Kurtulmuş ve Yıldırım, sakin tavırları, gerginlikten uzak duruşları ve muhalefete karşı saygılı, yumuşak bir dil kullanmalarıyla biliniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da konuşma üslubunu yumuşatması ve “aynı gemideyiz” çağrısı yeni bir yaklaşım.

Bu arada AK Parti kurmayları, 6 liderin 28 Şubat günü buluşup yol haritalarını açıklayacakları toplantıya odaklanmış durumda.

28 ŞUBAT HAZIRLIĞI

Aldığım bilgiye göre AK Parti, liderlerin 2. Zirvesini 1997 yılının meşhur “28 Şubat Bildirisi” üzerinden topa tutmaya hazırlanıyor. Liderlerin açıklaması “yeni bir vesayet özlemi, yeni bir 28 Şubat” argümanı ile iktidarı destekleyen medya üzerinden pompalanacak ve “28 Şubat’ın acı hatıraları” gündeme sokulacak. Fakat liderlerin 28 Şubat açıklamasının bunu da boşa çıkacağı, belki de açıklamada “sürpriz” bir bölüm bulunabileceği konuşuluyor Ankara’da.

HDP PLANI MI VAR?

Bütün bu süreçler yaşanırken Başkent’te konuşulan bir başka iddia da AK Parti’nin yeni HDP planı. Buna göre, bir milletvekilinin teröristle çekilmiş fotoğrafı ortaya çıkan HDP üzerinde baskı artırılırken “yeni kurulacak bir parti ile HDP’nin bölünmesi” hedefleniyor. Fotoğrafların ortaya çıkmasından sonra HDP ile Millet İttifakı’nın arasında mesafenin giderek açıldığına dikkati çeken aynı çevreler, daha önce Saadet Partisi’nde yaşanan bölünmeyi hatırlatıyor.

Sevgili okurlar, yaşayan görür misali gelişmeleri hep birlikte izleyeceğiz."