MedyaFaresi MedyaFaresi

LGBTİ+ Onur Yürüyüşüne İstanbul Valiliği'nden Ret

İstanbul Onur Yürüyüşü grubu Twitter hesabından yaptıkları paylaşımda 26 Haziran Cumartesi günü gerçekleştirilecek 19. İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşünün İstanbul Valiliği tarafından reddedildiğini açıkladı.

Eklenme: 24 Haziran 2021 17:53 - Güncelleme: 24 Haziran 2021 18:01

İstanbul Onur Yürüyüşü grubu Twitter hesabından yaptıkları paylaşımda "26 Haziran Cumartesi günü gerçekleştireceğimiz 19. İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşümüzü Maltepe Miting Alanı'nda gerçekleştirmek için İstanbul Valiliği'ne yaptığımız başvuru bugün reddedildi. Yasak gerekçesi yine aynı zırvalar" denirken, İstanbul Valiliği'nin açıklamasını paylaştı.

İstanbul Valiliği'nin paylaşılan açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

"İl sınırlarımız içerisinde provokatif eylem ve olayların meydana gelebileceği, açık yer toplantısına katılacaklarda dahil olmak üzere halkın huzur ve güvenliğinin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyetin, genel sağlığın ve genel ahlakın, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması, olası şiddet ve terör olaylarının önlenmesi, provokatif eylem ve olayların yaşanmaması için söz konusu açık yer toplantısının düzenlenmesi Valiliğimizce uygun görülmemiştir."

"26 Haziran günü sokaklarda birbirimizi bulacak, onurumuzu kutlayacağız"
İstanbul Onur Yürüyüşü grubu, valiliğin açıklamasına tepki gösterirken, yürüyüşe ilişkin şunlar belirtildi:

"Yıllardır tarihleri değiştirip aynı cümlelerle yayımladıkları yasak kararlarıyla lubunyaların bir araya gelmesine ve görünür olmasına engel olamayacaklar. 26 Haziran günü sokaklarda birbirimizi bulacak, onurumuzu kutlayacağız."