MedyaFaresi MedyaFaresi

Kulis: CHP'li Engin Özkoç'a saldırı planlı mıydı?

Medyafaresi.com özel haber- CHP ve HDP’li vekiller ve TİP Başkanı Erkan Baş, dün Meclis Genel Kurulu’nda, AKP’nin Engin Özkoç’a yapılan saldırının önceden planlanıp organize edildiği görüşünde.

Eklenme: 05 Mart 2020 17:13 - Güncelleme: 05 Mart 2020 17:20

CHP ve HDP’liler, saldırıdan önceki 1.5 dakikalık konuşmasında AKP’lileri öfkelendirecek bir şey söylemeyen Özkoç’un  basın toplantısındaki sözlerinden dolayı zaten hedef olduğuna dikkat çekiyor.

Hülya Karabağlı / Medyafaresi.com Kulis haber

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün, hakkındaki fezlekenin Meclis'e gönderildiğini açıkladığı CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’a Genel Kurul’un dünkü oturumunda AKP’li vekiller tarafından yapılan saldırıya ilişkin planlı ve organize olduğu görüşündeler.

CHP ve HDP’liler saldırıdan önceki 1.5 dakikalık konuşmasında AKP’yi öfkelendirecek tek bir cümle kurmayan Özkoç’un basın toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ilgili sözlerinden dolayı hedef olduğuna dikkat çekiyor.

Bu arada CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Cumhurbaşkanına hakaret iddiasıyla hakkında soruşturma başlatan Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hamza Yokuş’u Hakimler ve Savcılar Kurulu’na şikayet etti.  

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de, Mecliste, gazetecilerin, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç hakkında hazırlanan fezlekeyle ilgili sorusunu yanıtladı.

Cumhurbaşkanına hakaret suçunun resen veya şikayet üzerine soruşturmaya imkan bulunan bir konu olduğunu belirten Gül, “Dün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma açtı.

Soruşturma açılması, bir fezleke açılması demek, milletvekili olduğu için. Bu fezlekenin Adalet Bakanlığına ve Meclise gönderilmesi prosedürü işlemektedir. Soruşturmayla birlikte hazırlanan fezleke Bakanlığımıza gelmiştir, Bakanlığımız da bunu TBMM'ye göndermiştir”dedi.

Özkoç ne demişti?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AKP grup toplantısında Suriye politikasını eleştirenlere yönelik söylediği sözler sonrası CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, "Türkiye'nin bu tarihi mücadelesini fitneyle iftirayla lekelemeye çalışan kim olursa olsun haysiyetsizdir, şerefsizdir, alçaktır, haindir" sözlerinin ardından mecliste düzenlediği basın toplantısında, "Bizim şehitlerimize, 'kelle' diyen kişi haysiyetsizdir, şerefsizdir, onursuzdur, vatan hainidir" demişti.

Muhalefetin, AKP’nin ‘saldırısı planlıydı’ görüşüne dayanak oluşturduğu Engin Özkoç’un Genel Kurul konuşması şöyle.

CHP GRUBU ADINA ENGİN ÖZKOÇ (Sakarya) - Sayın Başkan, değerli milletvekili arkadaşlarım; hepinizi saygıyla selamlıyorum.

ALİ ÖZKAYA (Afyonkarahisar) - Saygını kabul etmiyoruz.

ENGİN ÖZKOÇ (Devamla) - Amerika Birleşik Devletleri eğer Orta Doğu'da bir savaş yaratıyorsa, daha önce yarattığı savaşların nedenlerine dayalıdır. Amerika Birleşik Devletleri eğer İslam dünyasını bir düşman olarak tanımlıyorsa "Irak'ta nükleer silah üretiliyor ve biz bu nükleer silahı engelleyeceğiz." diye defalarca denetim yapıldığı hâlde oraya girip minarelerden ezan okunurken, çocuklar yollarda yürürken… (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

ALİ ÖZKAYA (Afyonkarahisar) - Önergeyle ilgili konuş!

ENGİN ÖZKOÇ (Devamla) - …Müslüman kadınları evlerde yemek yaparken…

ALİ ÖZKAYA (Afyonkarahisar) - Önergeyle ilgili konuş!

ENGİN ÖZKOÇ (Devamla) - …eğer orada… (AK PARTİ sıralarından "Önergeyle ilgili konuş" sesleri)

ALİ ÖZKAYA (Afyonkarahisar) - Adam ol! Adam ol!

ENGİN ÖZKOÇ (Devamla) - …yukarıdan bombalama sesleri geliyor, o insanlar katlediliyorsa… (AK PARTİ sıralarından gürültüler, CHP sıralarından sıra kapaklarına vurmalar)

ALİ ÖZKAYA (Afyonkarahisar) - Adilik yapma!

ENGİN ÖZKOÇ (Devamla) - …o zaman bunun bir tek sorumlusu vardır, Amerika Birleşik Devletleri'dir.

METİN GÜNDOĞDU (Ordu) - Önergeyle ilgili konuş!

ALİ ÖZKAYA (Afyonkarahisar) - Onursuzluk yapma!

ENGİN ÖZKOÇ (Devamla) - Amerika Birleşik Devletleri'yle beraber hareket eden İslam dünyasını düşman hâline getiren… (AK PARTİ ve CHP milletvekillerinin birbirlerinin üzerine yürümeleri, gürültüler)

ALİ ÖZKAYA (Afyonkarahisar) - Haysiyetsizlik yapma! Onursuzluk etme!

BAŞKAN - Milletvekilleri, yerlerinize oturun lütfen.

ENGİN ÖZKOÇ (Devamla) - …onunla birlikte bu mücadelenin kaynağı olan insanlara karşı…

BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, herkes yerine otursun lütfen.

ENGİN ÖZKOÇ (Devamla) - …bir şekilde, onun yanında bu savaşa katılan herkes bu savaştan sorumludur.

MEHMET ŞÜKRÜ ERDİNÇ (Adana) - Haysiyetli olacaksın! Onurlu olacaksın!

ENGİN ÖZKOÇ (Devamla) - Bunun için bizler ne yaparsak yapalım, ne söylersek söyleyelim, tamam mı… (AK PARTİ ve CHP milletvekillerinin birbirlerinin üzerine yürümeleri, gürültüler)

FEHMİ ALPAY ÖZALAN (İzmir) - Sana yazıklar olsun!