Abone Ol

MAK Danışmanlık Başkanı Kulat: Sarayda parlamenter sisteme dönüş için 6 aydır çalışma yapılıyor

MAK Danışmanlık Başkanı Mehmet Ali Kulat, TV5'te Mustafa Yılmaz'ın 'Kulis Ankara' programında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi restore edileceğini bu konuda Külliye'de çalışmaların yapıldığını söyledi.

Sarayda parlamenter sisteme dönüş çalışması

'KÜLLİYE ‘PARLAMENTER SİSTEME GERİ DÖNÜŞ' İÇİN ÇALIŞMA YAPIYOR”

MAK Danışmanlık Başkanı Mehmet Ali Kulat Şu anda Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yaklaşık 5-6 aydır sistemin restore edilmesiyle ilgili bir çalışma yürütüyor.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi sunulurken stratejiler geliştirilip bu stratejileri bakanlıklar uygulayacak söylendi. Şu anda stratejide geliştirilmiyor. Bakanlar, milletvekilleri ile uyumlu çalışıyorlar. Daha kötüsü bakanların siyasete katkısı olmuyor. Çünkü bakanları toplum tanımıyor.

CUMHUR İTTİFAKI NIN 50+1'İ YAKALAMA ŞANSI YOK

Kulat: Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bir çalışma var. Bu çalışma sadece restore etmekle sınırlı kalmayacak. Türkiye'de yeni sistem artık partilerin oy oranından daha önemli, yani ittifakların oy oranını önemseyen bir sistem haline geldi. Şu anda Türkiye'de kendiliğinden oluşmuş ittifak sistemi ortaya çıktı.

Bu ittifakın bir tanesi Cumhur ittifakı şu anda yaptığımız kamu araştırmalarında 50+1'i bulma şansı olmadığını gösteriyor. Cumhur İttifakının motivasyonu sağlayan tek bir şeyi var iktidarı korumak, karşısında Millet ittifakı var farklı görüşlere, farklı fikirlere sahip ama bu partileri bir arada tutan farklı motivasyonlar var.

1- iktidarı devirme motivasyonu, İstanbul seçimleriyle de buna inanmaya başladı.

2- güçlendirilmiş parlamenter sisteme geri dönmek, bu konuda muhalefetin hepsi aynı düşünüyor.

“GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEME CİDDİ DESTEK VAR”

Güçlendirilmiş parlamenter sisteme kamu araştırması yaptık bu doğrultuda çok ciddi şekilde bu sisteme destek var. hatta bu destek Cumhur ittifakının içerisindeki bir kısım seçmen tarafından da destekleniyor. Türkiye Büyük Millet Meclisinde vekiller arasında sistemle ilgili bir oylama yapılsa 550 milletvekili parlamenter sistem sistem ister 50 tane vekilde kararsız oy kullanır.

“TOPLUM BAKANLARI TANIMIYOR”

Şu anda Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yaklaşık 5-6 aydır sistemin restore edilmesiyle ilgili bir çalışma yürütüyorlar. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi sunulurken stratejiler geliştirilip bu stratejileri bakanlıklar uygulayacak söylendi. Şu anda stratejide geliştirilmiyor. Bakanlar, milletvekilleri ile uyumlu çalışıyorlar. Daha kötüsü bakanların siyasete katkısı olmuyor. Çünkü bakanları toplum tanımıyor.