Abone Ol

Köşk ile Saray arasında Ali Babacan pazarlığı

Davutoğlu'nun hükümet kurma görevini resmen almasının ardından Ankara kulislerinde, Ak Saray ile Çankaya Köşkü arasında bir kabine satrancı oynandığı konuşuluyor.

Köşk ile Saray arasında Ali Babacan pazarlığı

Dikkatlerin odaklandığı nokta ise Ali Babacan'ın pozisyonu... İddialara göre Başbakan, Babacan'ın yine ekonominin başında olmasını planlarken, Erdoğan ise Babacan'ın İçişleri Bakanı olmasını istiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 64. Hükümeti kurma görevini, dün AK Parti Genel Başkanı ve Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu'na verdi ve gözler yeni oluşacak Bakanlar Kurulu’na çevrildi.

Kısa bir süre önce yayına başlayan ve hükümet kulislerine yakın olduğu belirtilen Yeni Yüzyıl gazetesinde yer alan bir habere göre, Erdoğan’ın yeni kabinede mutlaka etkisi olacak. Gazetenin manşetten duyurduğu haberde, Davutoğlu’nun ise “seçim zaferinin arkasında kendisinin olduğunun bilinmesini” ve “uyum için kabinenin kendisine yakın isimlerden kurulmasını istediği” bilgileri aktarılıyor.

Yeni Yüzyıl’daki kulis haberden dikkat çeken bazı noktalar şöyle:

ALA – AKDOĞAN – ALBAYRAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Efkan Ala, Yalçın Akdoğan ve damadı Berat Albayrak’ın yeni kabinede mutlaka yer almasını istediği, ancak Davutoğlu’nun bu görüşe pek sıcak bakmadığı iddia ediliyor.

ÜÇ DÖNEME TAKILAN BAKANLAR

Üç dönem engelinden kurtulan ve Meclis’e giren 8-9 bakan bulunuyor. Başbakan Davutoğlu bu isimlerden 2-3 tanesinin kabinede yer almasına sıcak bakıyor. Erdoğan’ın ise kabineye daha fazla üç dönemlik sokmayı istediği konuşuluyor.

KİM MECLİS BAŞKANI OLACAK?

Kulislerde konuşulanlara göre Davutoğlu, Tayyip Erdoğan’a yakın isimlerden biri olan eski Ulaştırma Bakanı Binalı Yıldırım’ı Meclis Başkanı yapmak istiyor. Ancak Yıldırım’ın eskisi gibi Ulaştırma Bakanlığı’na talip olduğu ve şimdiden bazı projeleri hazırladığı kaydediliyor.

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göreyse hükümetin uzun süredir kullanmadığı "5. Başbakan yardımcılığı" görevinin, bu kabinede kullanılabileceğini ve bu ismin Binali Yıldırım olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

EKONOMİYİ KİM YÖNETECEK?

Yeni kabinede en merak edilen konulardan biri de ekonomiden sorumlu olan Ali Babacan’ın durumu. Kulislerde, Davutoğlu’nun, Ali Babacan’ı ‘ekonominin patronu’ olarak istediği konuşuluyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ise Babacan’ı İçişleri Bakanı olarak değerlendirmek istediği konuşuluyor. Ancak Davutoğlu’nun Erdoğan’ın böyle bir istediği olması halinde B planı olarak Ali Babacan’ı Avrupa’daki iyi ilişkilerini de göz önünde tutarak Dışişleri Bakanlığı’na kaydırabileceği konuşuluyor.

Hürriyet gazetesinde yer alan kulis haberinde de “Berat Albayrak'ın ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı olması beklentisinin hakim olduğu” belirtiliyor. Hürriyet’teki habere göre, Maliye Naci Ağbal'a, Hazine Mehmet Şimşek'e, Ekonomi Bakanlığı ise yine Nihat Zeybekçi'ye teslim edilecek.

MALİYE’NİN BAŞINA AĞBAL

Ali Babacan’ın Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığından alınması, halinde Merkez Bankası, Kamu Bankaları ve diğer ekonomi bürokrasilerinde de hızlı değişikliklerin ve istifaların olabileceği konuşuluyor. Maliye Bakanlığı’na Erdoğan’a yakınlığı ile bilenen eski Maliye Müsteşarı Naci Ağbal’ın getirilmesini ağırlık kazandığı konuşuluyor.