MedyaFaresi MedyaFaresi

Kızılay Başkanından flaş Ensar Vakfı açıklaması

Kızılay Başkanı Kerem Kınık, Kızılay üzerinden Ensar Vakfı'na yapılan 7 milyon 925 bin dolarlık bağış hakkında,"Vergi kaçırmak başkadır, vergiden kaçınmak başkadır" dedi.

Eklenme: 29 Ocak 2020 22:12 - Güncelleme: 30 Ocak 2020 12:15

Kızılay Başkanı Kerem Kınık, Habertürk TV'de katıldığı canlı yayında Kızılay hakkındaki tartışmalara cevap verdi.Ensar Vakfı'na aktarılmak üzere Kızılay'a verilen 8 milyon dolara ilişkin açıklama yapan Kınık,  Başkentgaz'ın vergi kaçırdığı iddialarına ilişkin, "Vergi kaçırmak başkadır, vergiden kaçınmak başkadır" ifadelerini kullandı. 

Elazığ’da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından para talep etmesine ilişkin Kınık, “Elazığ depreminde attığım tweetten böyle gereksiz bir tartışmayı tetiklediğim için pişman oldum” açıklamasında bulundu.

Kınık'ın açıklamarı şöyle:

"Başkentgaz, Kızılay’ın daimi bağışçılarından biri. Bu protokolün daha önce başka örnekleri oldu. Tamamen yasaldır, bu bir şartlı bağıştır.

Devlet yasal olarak size bir imtiyaz vermiş, mesela bir eğitim kurumu yapıyorsanız bana vergi vermek yerine bu yardımı yapan kuruluşlar üzerinden bu yatırımı yapabilirsiniz diyor devlet."

İşte o video...

Kınık, Kızılay’dan maaş alıp almadığına ilişkin ise şu açıklamalarda bulundu:

"Türkiye Kızılay Derneği’nde çalışanların tamamı gönüllülerdir, hiçbiri maaş almaz. Ben derneğin genel başkanıyım, bir de derneğin genel müdürü var. Yönetim kurulu üyeleri ve şube üyeleri dernekten maaş almazlar.

Yönetim kurulu üyeleri 3 asgari ücret alıyorlar. Kızılay bir kamu kuruluşu değil, özel bir kuruluş. Kızılay’ın hamisi kurulduğunda padişah, şimdi de Cumhurbaşkanımızın himayesinde.

Bizim şöyle bir yönetmeliğimiz var, Kızılay 10 bin personel çalıştırıyor. Bu çerçevedeki eşdeğer büyüklükteki 1800 kurum izlenir, orada verilen maaşlar toplanır, bir çan eğrisi yapılır, bunun ortalaması alınır, yüzde 80’lik bir kısmı maaş olarak verilir. Türkiye’nin binlerce hastanesinde personellerimiz kan hizmeti üretiyor."

'FETÖ’CÜ İSMİYLE HİTAP EDEMEZ’

2012’de FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’e “şifa dilediği” paylaşımı anımsatılan ve “FETÖ’cü müsünüz” sorusu yöneltilen Kınık, “Hayatımda ni inancımı ne aklımı ne değerlerimi hiçbir Allah’ın kuluna teslim etmedim. Fethullah Gülen’e şifa dilediğim bir Tweet’im var. Fethullah Gülen’le hiç konuşmadım, Türkçe Olimpiyatları’na hiç katılmadım. FETÖ’cü olan birisi Fethullah Gülen’e ismiyle hitap edemez” ifadelerini kullandı.