Abone Ol

Kızılay Başkanı Kerem Kınık şaka gibi: Çadır satışından haberim yoktu

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından çadır satışıyla gündeme gelen Kızılay Başkanı Kerem Kınık, "Çadır satışından benim de AHBAP Derneği Başkanı'nın da haberi yoktu. Bana sorsalardı AHBAP'a göndermeyin derdim" açıklamasında bulundu. Kızılay Başkanı Kerem Kınık, muhalefet milletvekillerinin “Neden istifa etmediniz?” sorusu üzerine “Oluşacak tartışmalar sonucu sahada 300 bin gönüllünün yönetilmesi kaotik bir ortama dönüşür” dedi.

Kızılay Başkanı Kerem Kınık şaka gibi: Çadır satışından haberim yoktu

T24'ten Eray Görgülü'nün haberine göre Kerem Kınık, “Kızılay bir yönetim kurulu ile yönetilir. Genel başkanı istifa ettiği anda tüzüğümüz gereği Kızılay, iki ay içerisinde genel kurula gitmek zorundadır. Kızılay Genel Başkanı ile beraber yönetim kurulu istifası halinde idari anlamdaki işlemleri durur. Kaldı ki oluşacak tartışmalar sonucunda sahada 300 bin gönüllünün yönetilmesi kaotik bir duruma dönüşür”  açıklamasını yaptı. 

Kınık, depremin ardından düzenlenen Türkiye Tek Yürek kampanyasında Kızılay için taahhüt edilen 919 milyon TL’lik bağışın 354 milyon TL’lik kısmının henüz kuruma aktarılmadığını söyledi. Deprem bölgesine 130 bin 271 çadır sevk ettiklerini de açıklayan Kınık, depremin ardından yurt içi ve yurt dışı dahil toplanan yardım miktarının 6 milyar 57 milyon TL’ye ulaştığını ifade etti.

Kızılay Başkanı Kerem Kınık, TBMM Deprem Araştırma Komisyonu’nda milletvekillerine sunum yapıyor. Kınık, Kızılay’a ait çadır fabrikalarında bugüne kadar üretilen 36 bin 720 olmak üzere toplam 130 bin 271 çadırı deprem bölgesine sevk ettiklerini açıkladı. Çadır fabrikalarında günlük bin 200 çadır üretiminin yapıldığını da kaydeden Kınık, son iki yılda toplam 51 bin 480 çadırın AFAD’a teslim edildiğini belirtti.

101 ülkeden 68 milyon dolarlık yardım geldi

Depremin ardından toplanan yardımlarla ilgili de bilgi veren Kınık, 101 ülkeden gelen yardımların ayni ve nakdi olmak üzere toplam 68 milyon 403 bin dolara ulaştığını belirtti. “Yaraları Birlikte Saralım” kampanyası kapsamında da Kızılay’a bir milyar 203 milyon 731 bin TL’si ayni, bir milyar 991 milyon 263 bin TL’si de nakdi olmak üzere toplam 3 milyar 194 milyon 995 bin TL’lik yardım toplandığını söyledi.

Toplam yardım miktarı 6 milyar 57 milyon TL’ye ulaştı

Kınık’ın verdiği bilgiye göre 15 Şubat akşamı tüm TV kanallarında yayınlanan “Türkiye Tek Yürek” kampanyası kapsamında Kızılay için 919 milyon 982 bin TL’lik yardım taahhüt edildi. Ancak, bugüne kadar taahhüt edilen tutarın yalnızca 565 milyon TL’lik kısmı kuruma aktarılırken, 354 milyon 982 bin TL’lik kısım ise halen bekleniyor.

Kınık, depremin ardından yurt içi ve yurt dışı olmak üzere toplam ayni ve nakdi bağış tutarının toplamının 6 milyar 57 milyon 210 bin TL’ye ulaştığını açıkladı.