MedyaFaresi MedyaFaresi

Ülker'in reklam filmini duyan Kısıklı'ya koştu

Ülker'in 1 Nisan konulu reklam filminin 'farklı' mesajları içerdiği söylentisi üzerine bir grup, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kısıklı'da bulunan konutunun karşısında bulunan parkta toplandı.

Eklenme: 01 Nisan 2017 13:46 - Güncelleme: 01 Nisan 2017 14:27

AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk ve Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin de aynı dakikalarda Kısıklı'ya geldi. Burada hem kalabalığa seslenen hem de basın mensuplarına bilgi veren Külünk, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ile görüştüğünü, Ankara'da temaslarda bulunduğunu anlattı ve sıradışı bir durumun olmadığını belirterek Erdoğan'a sevgi gösterisinde bulunanlara dağılmaları yönünde çağrıda bulundu. Söylenti ve iddialara hedef olan Ülker grubu ise açıklama üzerine açıklama yaparak Ülker markasına, şirketine yönelik “akıl almaz, mesnetsiz bir karalama kampanyası" başlatıldığını duyurdu.

"80 MİLYON MEMLEKET EVLADININ PSİKOLOJİSİNİ YÖNETMEK İSTİYORLAR"

Dün geceki hareketliliğin ardından Kısıklı'ya gelen AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, "Bu hain örgüt, biliyoruz bir şeylerin peşindeler. Farkındayız, bir takım kirli hesapların içerisindeler, bunun farkındayız. Ancak bir başka kirli iş daha yapıyorlar. Topyekün 80 milyon memleket evladının psikolojisini yönetmek istiyorlar. Buna izin vermeyelim. Bu akşam da reklam filminin yayınlanması… Bunun dışında bazı tahliyeler, toplumumuzun sinir sistemini, duyarlılıklarını ciddi alamda etkilemekte. Bir kez de gecenin bu saatinde tüm yargı mensuplarına sesleniyorum. Bu millet 15 Temmuz'u unutmadı, unutmayacak. Bugün o tahliye kararını veren hakimlerin 15 Temmuz'daki 249 şehidin şehadetlerini unutmamaları ve milletin bu konuda çok yüksek duyarlılık sahibi olduklarını ve yargıya olan güveni zedelememelerini istiyoruz" dedi.

"AÇIKLAMA BENİ TATMİN ETMEDİ"

Metin Külünk, "Bahsi geçen firmanın yöneticisi olan şahıs sosyal medyadan bir açıklama yapmış. Açıklama beni tatmin etmedi. Türkiye çocuk oyuncağı değil. Bu milletin psikolojisi kimsenin çocuk oyuncağı değil. Reklamı yayınla, bu milleti tehdit et, ondan sonra çık özür dile. İstanbul'da Cumhuriyet Başsavcılığı bu konuyla ilgili inceleme ve soruşturma başlattı. Doğrunun ortaya çıkacağından şüphem yok. Sosyal medya üzerinden sahte hesaplarla çok ciddi operasyon yapılmak isteniyor. Buna izin vermeyiniz. Çok dikkatli olunuz. Hassasiyetinizi kaybetmeyiniz. Bu milleti 1 Nisan şakasıyla tehdit ederek boyun bükecek bir millet değiliz. Bu ülke bizim, bu vatan bizim, bu devlet bizim, bu cumhuriyet bizim. Bize kimse sömürge muamelesi yapamaz" diye konuştu.

"BİZ YİNE ALANLARI AYNI ŞEKİLDE DOLDURURUZ"

Külünk, "İstanbul Emniyet Müdürümüzle görüştüm. 'Sayın milletvekilim biz dimdik ayaktayız, her şey sakin, sıra dışı hiçbir gelişme yok' dedi. Ankara'yı da takip ettim. Sıra dışı hiçbir gelişme yok. Ama şuna dikkat edelim, Bu örgüt, bu milletin psikolojisini yok etmek istiyor. Buna izin vermeyelim. Yani sürekli sosyal medya üzerinden algı operasyonlarıyla bizim bu duyarlılığımızı eritmek istiyorlar, buna izin vermeyelim. Bilin bu ülkenin bir tane başkomutanı var, o da Recep Tayyip Erdoğan. Bu ülkede o bize bir işaret verdiği zaman biz alanları nasıl bir ay nüfusun elli milyonuyla doldurduysak, kimsenin endişesi olmasın, biz yine alanları aynı şekilde doldururuz. Ama bunun işaretini biz doğrudan tek adresten alırız, o da Beştepe'dir" ifadesini kullandı.

Bir süre sloganlar atan grup, Külünk'ün çağrısı üzerine daha sonra buradan ayrıldı.


"KUMPASI KURANLAR HAKETTİKLERİNİ BULACAKLAR"


Reklam filmine tepkiler üzerine Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, "Yurtdışındayım. Şimdi duydum. Haber verenlere teşekkürler. Kumpası kuranlar hak ettiklerini bulacaklar. Milletimizin yanındayız" dedi.

"FARKLI NOKTALARA ÇEKİLİYOR"

Öte yandan şirketin resmi Twitter adresi üzerinden de konuya ilişkin yapılan açıklamada, " '1 Nisan kapsamında hayata geçirdiğimiz 'küçük kardeş olmak' isimli kampanyamız maksatlı olarak farklı noktalara çekilmeye ve içinde olmayan anlamlar yüklenmeye çalışılmaktadır. Kampanyamız 1 Nisan konsepti kapsamında aile bireyleri ve özellikle kardeşler arasındaki tatlı rekabeti konu almaktadır. Sosyal medyada kastedilen hiçbir konuyla ilgisi yoktur, olamaz. Bu masum şaka günü reklamını farklı noktalara çekenlerle ilgili tüm hukuki haklarımızı kullanacağımızı bildiririz" ifadelerine yer verildi.

“AKILALMAZ, MESNETSİZ BİR KARALAMA KAMPANYASI"

Ülker grubundan öğle saatlerinde ise daha ayrıntılı yazılı bir açıklama yapıldı O açıklama ise şöyle;

“1 Nisan şakalarını konu alan seri reklam filmlerimizin birisi ile ilgili şirketimize ve markamıza yönelik akıl almaz, mesnetsiz bir karalama kampanyası başlatıldı.

20 Mart'tan bu yana televizyonda ve sosyal medyada yayında olan bu reklam filmi 1 Nisan'ın şaka ruhunun ve hep olageldiği üzere aile bireyleri ve bilhassa kardeşler arasındaki şakalaşmaların üzerine kurgulandı.

Akıl ve izanla açıklanamayacak bir biçimde, bir şaka reklamı, başlatılan bir sosyal medya kampanyası ile farklı noktalara çekildi ve içinde asla olmayan ve olması dahi düşünülemeyecek anlamlar yüklenerek, markamıza yönelik olumsuz yargılar oluşturulmaya çalışıldı. Reklam film görüntüleri ve üzerindeki yazılarla oynanarak deformasyon oluşturuldu ve sanki bu deforme edilmiş görüntü ve sözler markamıza aitmiş gibi lanse edilmeye çalışıldı.

Oysa filmin içeriğindeki görüntüler, kardeşlerin birbirlerine yaptıkları şakalardan örnekler taşıyordu. Ki bu senaryo, gerçek hayattaki bilindik 1 Nisan şakalarının hikaye edilmesinden başka bir şey değildi.

Herhangi bir yanlış anlamanın önüne geçmek amacıyla, reklam filminin amacını anlatan bir açıklama ve devam filmleri kamuoyu ile paylaşıldı. Fakat bu açıklamaya rağmen reklam filmine farklı anlamlar katmaya çalışan bu olumsuz kampanya, markamıza / şirketimize yönelik 'hakaret ve tehditler' içerecek kadar ileriye götürüldü.

Ülker, 1944 yılından bu yana bu memleket için üreten, ürettikleri ile tüketicilerini memnun eden bir şirket olarak milletimizin ve memleketimizin önemli bir değeri olduğunun bilincindedir. Ve yine Ülker, milletimizin, Ülker'e verdiği değerin de bilincindedir.

Söz konusu kötü niyetli kişiler aslında, Ülker'i hedef almış gibi görünmekle birlikte, haksız itham ve iftiralarla; devletine, milletine ve ülkesine bağlı saygıdeğer vatandaşlarımızı da tahrik etme ve hasmane tutum almaya zorlamayı amaçlamıştır. Maalesef bu tarifsiz çirkin yaklaşım memleketimize zarar vermektedir.

Ama bu kötü niyetli kişiler Aziz vatanımıza, Milletimize, Devletimize ve milletimizle bütünleşen markamıza zarar veremeyeceklerdir. Bu maksatlı kişilerin kumpas ve linç girişiminin yarattığı tahribatın sonuçları kanun önünde ayrıca takip edilecektir.

Ayrıca şirketimiz tarafından konu ile ilgili kapsamlı bir soruşturma başlatılmış olup, ihmali ve/veya kastı olan herkes hakkında idari tedbirlerin yanı sıra suç duyurusunda da bulunulacaktır.

Öte taraftan bu süreçte, yanımızda olan ve bize, haklılığımızı dile getirip, geçmiş olsun diyen milletimize de bilhassa teşekkür ederiz"