MedyaFaresi MedyaFaresi

Kiralık Yazlık Fiyatları Uçuşa Geçti; O Paraya Ev Alınır

Tatili izole ve gözden uzak geçirmek isteyenler için Çeşme, Bodrum, Marmaris gibi tatil bölgelerinde Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında kiralanan yazlıkların sezonluk fiyatı dudak uçuklattı.

Eklenme: 26 Nisan 2021 17:42 - Güncelleme: 26 Nisan 2021 17:50

Yazlık beldelerde kiralık ve satılık ev fiyatları pandemi dönemi ile beraber rekor fiyatlara ulaştı. Evden çalışma ve uzaktan eğitim sistemine geçiş yapılması ile beraber yazlıkçılar bu sene evlerine dönmedi. Sınırlı olan yazlık evlerde yazlıkçıların evleri boşaltmaması, pandemiyi yazlık bölgelerde geçirmek isteyen kişilerin yoğun talebi ile birleşince konut fiyatlarına zam yağmuru kaçınılmaz hale geldi.

YAZLIK EV FİYATLARI YÜZDE 70 ORANINDA ZAMLANDI!


Açıklanan rakamlara göre yazlık ev fiyatları son bir senedir adeta patlama yaşayan konut talebi sonrası uçuşa geçti. Endeksa tarafından açıklanan son verilere göre yazlık ev fiyatları son bir senede yüzde 70 oranında zam görürken kiralık yazlık fiyatları ise yüzde 58 oranında arttı. Konut satış fiyatları en fazla zamlanan iller Türkiye'nin tatil cenneti beldeleri arasında gösterilen Kuşadası, Bodrum ve Fethiye olarak öne çıkarken kiralara en fazla zam gelen tatil beldeleri ise Ayvalık ve Alanya oldu.

Balkonlu ve müstakil evlere olan ilginin pandemi döneminde arttığını belirten Endeksa Genel Müdürü Görkem Öğüt "Yazlık bölgelerdeki müstakil konutların satış ve kira değerleri çok fazla artış gösterdi. Kemer'de müstakil konutların ortalama konut metrekare satış fiyatı 8 bin 715 TL, ortalama fiyatı 1 milyon 690 bin 710 TL. Satış fiyatlarında değer atışı ise yüzde 70.41 seviyesinde gerçekleşti. Ortalama kira rakamlarının 4 bin 161 lira olduğu Kemer'de kiralar 1 yılda yüzde 50.67 arttı" diyerek sonra rakamları duyurdu.

Satılık yazlık fiyatları karşılaştırıldığında Çeşme ve Bodrum'da yaşanan artış dikkat çekerken Bodrum'da ortalama yazlık konut satış metrekare fiyatı 12 bin 581 lira olarak belirlenirken Çeşme'de ise 13 bin 994 lira rakamı ile rekor kırıldı. Her iki tatil beldesinde yazlık almak vatandaş için hayal olurken ortalama yazlık fiyatları 2 milyon 500 bin lira bandına ulaştı.

Emlak365