MedyaFaresi MedyaFaresi

Yılbaşı gecesi kiralık villada dansözlü, direk danslı eğlence çılgınlığı

Yılbaşı döneminde toplu organizasyonları engellemek adına birbiri ardına tedbirler alınsa da yasakları delmenin yolu kiralık villalarda bulundu.

Eklenme: 23 Aralık 2020 10:35 - Güncelleme: 23 Aralık 2020 11:18

Sayılı günler kalan yılbaşı bu yıl corona virüs salgının devam etmesi sebebiyle geçmiştekilerden çok daha farklı olacak. Bu yıl eğlence mekanları ve otellerde yılbaşı eğlenceleri yapılması yasaklandı.

Evlerde kalabalık bir şekilde toplanılması da mümkün değil. Ayrıca yılbaşı döneminde 4 günlük sokak kısıtlaması da bulunuyor. Virüsün yayılımını yavaşlatmak için tedbirlerin seviyesi arttırılsa da bazı kişiler, yasakların arkasından dolaşarak 'eğlence' düzenlemek için çeşitli yollar deniyor. Bunların başında ise günlük villa kiralamak geliyor.

Özellikle tatil beldelerinde villa ve müstakil evlere ilgi oldukça yoğun. İstanbul’da da benzer bir durum yaşanıyor.

Hürriyet gazetesinden Burak Coşan, yılbaşı dönemi için İstanbul’daki kiralık villaları araştırdı. Coşan, ilan sitelerinde yer alan ilanları arayarak aldığı bilgileri haberine taşıdı.

İlanların birçoğunda yılbaşı dönemi için kiralık villa kalmadığı bilgisi yer alıyordu. Diğerleri ise çok az kiralık villa kaldığı için fiyatlarını yükseltmişti. Villaların günlük kiralama ücreti büyüklüklerine göre değişmekle birlikte, 600 TL’den başlıyor, 4 bin TL’ye kadar çıkıyor.

Yılbaşı döneminde 4 günlük sokak kısıtlması olduğı için en az 4 günlük kiralama yapmak gerekiyor. İlanlarda yer alan bilgilerin bazıları ise şaşırtıcı. Örneğin lüks bir çiftlik evi için günlük kiralama ücreti 3 bin 600 TL olarak belirlenirken, ilanda çiftlik evinde ses sorunu yaşanmayacağı bildirilmiş.

Konuştuğumuz başka bir kişi ise villa kiralayanlar eğer isterlerse dansçı, dansöz ve DJ hizmeti de sunabileceklerini ifade ediyor.

İstanbul’da nehir kenarında bulunan boş bir villa için istenen ücret günlük 1000 TL. Kiralayan kişi yılbaşında çok sesli olmamak kaydıyla parti düzenlenebileceğini söylüyor.

Ancak gelecek kişilerden HES kodu istediklerini ifade ediyor. Villa da gerekli önlemlerin alındığını, herhangi bir problem yaşanmayacağını ifade ediyor. 7-8 kişi olunmasında sorun olup olmadığı sorulan kişi, bir sorun olmayacağını, 4 gün boyunca rahat edebileceğini ifade ediyor.

Konuşulan başka bir kişi de kendi villasını kiraladığını söylüyor. Eğer arkadaş grubu ile kiralama yapılacaksa bunun olmayacağını arkadaş grubu içinde en azından bir aile olması gerektiğini söylüyor. Bunun mümkün olduğu söylediğinde de ayrıntıları paylaşıyor:

“Günlük kiralama bedeli 2 bin 500 TL. 4 günlük ücret ise 10 bin TL. Yeme-içme size ait. Bahçede müzik yayını yapmak kesinlikle yasak. Ancak evin içinde müziğe bir şey diyemeyiz. Bu şartlar size uygunsa 7-8 kişiye villamı kiralayabilirim. Kendi villam olduğu için daha önceden kiralayacak kişiyi de görmem gerekiyor.

lan sitesinde yer alan ilanlar arasında yılbaşı dönemi için boş olan başka bir villayı arayarak, "7-8 kişi olacağımızı, yılbaşı gecesi de küçük bir parti yapmak istediğimizi söylüyoruz" diyen Coşan aldığı bilgileri haberinde aktarıyor...

Sorun olmayacağını, villanın yakınında çok fazla ev olmadığını söylüyoruz. Herhangi bir şikayet olmayacağının altını çiziyor. Konuşma ilerliyor. Gelenlerin aile üyesi mi yoksa arkadaş grubu mu olduğunu soruyor. Arkadaş grubu olduğunu söylediğimizde ise farklı hizmetleri de olduğunu belirtiyor. Hizmetlerini soruyoruz.

Eğer istersek dansçı, dansöz ya da DJ ayarlayabileceğini iletiyor. Fiyat bilgisi istiyoruz. Cep telefonumuza katalog göndereceğini, oradan seçim yapabileceğimizi, fiyat bilgisinin olduğunu da söylüyor. Daha telefonu kapatmamazın üzerinden 2 dakika geçmeden kataloğu gönderiyor.

Kataloğu incelediğimizde dediği gibi tüm bilgilere ulaşılabiliyor. Katalogda yer alan bilgilere göre dansçıların ve dansözlerin günlük fiyatı 600 TL’den başlıyor 1500 TL’ye kadar çıkıyor. DJ’ler için de benzer
fiyatlar var.

Hürriyet