Abone Ol

Kılıçdaroğlu'nun açıklamadığı gizli belgelerde neler var?

Sözcü yazarı Saygı Öztürk, CHP’li kaynaklara dayandırdığı haberinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun elinde, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yakınlarıyla ilgili ‘daha fazla belge’ olduğunu yazdı.

Kılıçdaroğlu'nun elindeki gizli belgelerde neler var?

Saygı Öztürk, “Birileri, belgelerin 2011 yılına ait olduğunu söyleyecektir. Hemen belirtelim, Kılıçdaroğlu, elindeki belgelerin tamamını açıklamadı. Yani bunların devamı da gelebilir” diye yazdı.

Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında Erdoğan’ın oğlu, kardeşi, eniştesi, dünürü ve eski özel kalem müdürünün bir vergi cennetindeki şirkete 2011’de gönderdiği 15 milyon doları tek tek sıraladıktan sonra uluslararası para transferi mesajlarını ve dekontlarını göstermişti.

Avukat: Daha ağır bir dava açılacak
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel belgelerin sahte olduğunu öne sürerek, şöyle demişti: “Kılıçdaroğlu tarafından müvekkillerim hakkında ileri sürülen iddiaların tamamı yalan, gösterdiği kağıtların da tamamı sahtedir. Kılıçdaroğlu, söz konusu kağıtları mesai bitimine kadar derhal bir cumhuriyet savcılığına vermeli ve suç duyurusunda bulunmalıdır.”

AKP Grup Başkan Vekili Bülent Turan ise “Bütün iddiaları yalan. Açıkladığı belgeler ticaret kaynaklı. İddialar çöktü, resmi işlemi belge diye sundu. Kılıçdaroğlu, istifa etmeli” demişti.

Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun belgeleri açıklayacağını söylemesinin ardından geçen günlerde CHP liderine 1,5 milyon dolarlık tazminat davası açmıştı.

Aynı zamanda Erdoğan’ın oğlu Ahmet Burak Erdoğan, kardeşi Mustafa Erdoğan, eniştesi Ziya İlgen, dünürü Osman Ketenci ve iş adamı Mustafa Gündoğan’ın da avukatı olan Ahmet Özel, dünkü belgelerden sonra Kılıçdaroğlu’na ‘daha ağır bir dava açacaklarını’ söylemişti.

Sözcü yazarı Saygı Öztürk ise CHP kaynaklarına dayandırarak, Kılıçdaroğlu belgeleri kontrol edip ‘sağlama aldıktan sonra’konuyu gündeme taşıdığını ifade etti.

‘Belgeler üç kişiye teslim’
Öztürk belgelerin yayınlanmasıyla ilgili süreci şöyle aktardı:

“Kılıçdaroğlu’nun dün açıkladığı belgeler bölüm bölüm geldi. İlk belgeler geldiğinde, Kılıçdaroğlu bunları yetersiz buldu. Üstelik sahte belgelerle Kılıçdaroğlu’na tuzak kurulmuş da olabilirdi. Titiz bir müfettişin yapması gerekeni yaptı, paranın gönderildiği bankalardan da teyitler alındı, hatta belgelere bile ulaşıldı. Bunun için bazı partililerin yurtdışına gönderildiğini de belirtelim.

Ulaşılan belgelerin sıkı bir biçimde korunması gerekiyordu. Çoğaltıldı ve üç ayrı ‘güvenilir’ kişiye teslim edildi. CHP Genel Başkanı, belgeleri sağlama aldıktan sonra konuyu gündeme taşıdı. İp ucu verdi vermesine ama belgeleri düne kadar ortaya çıkarmamıştı. Hemen belirtelim, bu belgeler CHP tarafından basına da belli bir süre verilmeyecek, her fırsatta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın istifası istenecek. Nitekim, Kılıçdaroğlu’nun neler açıklayacağını milletvekilleri de merak ediyordu. Belgeler açıklandıkça, ‘Tayyip istifa’ sesleri grup toplantı salonunda yankılandı.”