Abone Ol

Kılıçdaroğlu IŞİD'in Yakarak Şehit Ettiği Türk Askeri Fethi Şahin'in Ailesini Ziyaret Etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2016 yılında IŞİD’in yakarak şehit ettiği asker Fethi Şahin’in ailesini ziyaret etti.

Kılıçdaroğlu IŞİD'in Yakarak Şehit Ettiği Türk Askeri Fethi Şahin'in Ailesini Ziyaret Etti

CHP lideri Kılıçdaroğlu, aileyi ziyaret etmesinin ardından yaptığı açıklamada; Şahin'in ailesinin 6 yıldır olayın aydınlatılmasını beklediğini söyledi. 

Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

"Akıbeti meşhur, aile bekliyor evladını... Beni en çok üzen olay, olay sosyal medyaya yansıdıktan sonra ordumuzdan ve hükûmet kanadından hiçbir açıklamanın gelmemiş olmasıydı. Bir ordu önce kendi askerine sahip çıkar, temel görevidir bu. Bu olayı TBMM açıldığında parlemento gündemine getireceğiz. Allah nasip eder iktidar olursak bu olayın bütün ayrıntılarını ortaya çıkaracağız, aileleri bilgilendireceğiz. Askerlerimiz şehit olduysa onları kendi topraklarına ayrıca getireceğiz. Hiçbir ordu kendi askerini yalnız bırakamaz. 

Bu olayın faillerinden biri yakalandı, hapse atıldı, bir süre sonra serbest bırakıldığını İsmail Saymaz yazdıktan sonra öğrendik. Kim bu katili nasıl serbest bıraktı? Kim imkan verdi? Saymaz yazdıktan sonra kişi yakalandı ve şu anda yargılanıyor. Böyle bir devlet anlayışını kabul etmiyorum. Devlet askerine, milletine sahip çıkar, askerin kanını, canını yerde bırakmaz. 

6 yıl geçti, akıbeti meçhul, olacak şey değil... Kabul etmiyorum. Bütün ayrıntıları iktidar olduğumuzda açıklayacağız ve devlet olarak helalleşeceğiz. Bizim bu konudaki hedefimiz, ilkemiz budur. Toplumla kucaklaşmak. Acılar yaşanır ama acıları paylaşmak, doğruları ailelerin önüne koymak zorundayız. Aileler beklenti içinde kalmamalı. Kışlaya, adliyeye, camiye siyaseti sokmayın diye defalarca söyledim..."

 Kılıçdaroğlu ziyaretin ardından Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "IŞİD canileri Mehmetçiklerimiz Sefter Taş ve  Fethi Şahin'i şehit etti. Bugün Fethi Şahin’in ailesini ziyaret ettim. Bu olaya devlet suspus olmuştur. Peygamber Ocağı dediğimiz ordumuz suspus olmuştur. Erdoğan eleştirilmesin diye, şehadet kurumuna dahi ihanet edilmiştir. Yandaş medya kuruluşları, Fethi Şahin'in IŞİD'e katıldığını bile yazmıştır. Şehit üzerinden pis algılar yapmışlardır. Saraydan her şey beklerim, onların paraları var, başka hiçbir şeyleri yok. Ama 1000 yıllık geleneği olan ordumuzdan açıkçası beklemezdim bunları." düşüncesini dile getirdi.

Kılıçdaroğlu şunları kaydetti:

"Mehmetçiğimizi unutulmaya terk ettiler. Siyaseti her kuruma sokarsan, sonuç da tabii ki bu olur. Bu konuyla ilgili fikrim çok nettir, Allah nasip eder de iktidara gelirsek, iki aile ile de helalleşeceğiz. Önce orada olanları netliğe kavuşturacağız. Kurulan ilişkiler ve bunun nasıl sonuçlar doğurduğunu TBMM’de kuracağımız komisyonda ortaya çıkaracağız, sonra buna sebep olanlar bedelini ödeyecek.

"Devlet şehitlerimizin aileleriyle helalleşecek"
En nihayetinde de devlet şehitlerimizin aileleriyle helalleşecek. Bir hedefim daha var, şehitlerimizin naaşlarını da bulup, topraklarımıza geri getirmek. Umarım o da nasip olur."