Abone Ol

Kılıçdaroğlu : Hazine'de Olmayan bir Parayla Garanti Verdiler

Kemal Kılıçdaroğlu,"Beyt-ül mâl ile kumar oynayan bir saray var, o kumar masasını alkışlayanları tarih asla unutmayacaktır"dedi.

Kılıçdaroğlu : Hazine'de Olmayan bir Parayla Garanti Verdiler

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 'yeni finansal alternatif' olarak açıkladığı adımlar kapsamında TL mevduat hesaplarının getirisinin döviz getirisi altında kalması durumunda aradaki farkın vatandaşlara ödenecek olması konusunda,  "Hazine'de olmayan bir parayla garanti verdiler, gizli faizin dik âlâsını uyguladılar. Garibanın döviz sahibini fonladığı saçma sapan karanlık bir düzeni getirdiler. Garibanın sırtından faizi teşvik ettiler. Hem de dolar garantili olarak... Nass bunun neresinde?" dedi.


Partisinin grup toplantısında konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Tasarruflarını değerlendirirken kurdaki yükselişten kaynaklanan kaygılarını gidermek isteyen vatandaşlarımıza yeni bir finansal alternatif sunuyoruz" diyerek açıkladığı yeni adımları değerlendirdi.

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ekonomi konuşmalarında faiz indirimi konusunda sık sık referans olarak gösterdiği 'nass'a atıfta bulunarak "'Nass bunu emrediyor' diye diye, gizli faizin dik alasını uyguladılar. Ama şimdi bunu yaparak büyük bir girdabın içine soktular Türkiye'yi. Garibanın döviz sahibini fonladığı saçma sapan karanlık bir düzeni getirdiler. Garibanın parası ile bankada doları olanı finanse ediyorsun. O garibanlardan bazıları bu gelişmeleri kutluyor, seviniyorlar. Beyt-ül mâl* ile kumar oynayan bir saray var, o kumar masasını alkışlayanları tarih asla unutmayacaktır" diye konuştu.

CHP lideri, 13. Cumhurbaşkanı'nın Millet İttifakı'nın adayı olacağını söylerken, ekonominin düzelmesi için güven tesis edilmesi edilerek yapılması gerekenleri sıraladı. Kılıçdaroğlu, 'ekonomik ve sosyal konsey' kurulması gerektiğine, kurumların bağımsızlığına ve kadro oluşumlarında liyakatin önemine vurgu yaptı. CHP lideri, "israf düzenine son vereceklerini" de söyledi.

TIKLAYIN - Erdoğan'dan 'finansal alternatif' açıklaması: Vatandaşımızın 'kur yükselecek' diye mevduatını dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak

TIKLAYIN - Ekonomistler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'yeni finansal alternatifini' nasıl yorumluyor?

*Beyt-ül mal, İslam devletlerinde devlet hazinesidir. Arap-İslam Devleti'nin kuruluşundan Osmanlı Devleti'nin yıkılışına dek bu ad kullanılmıştır.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamasından satır başları şöyle:


"Hepimiz güzel bir Türkiye'de huzurla yaşamak isteriz. Her evde bereket olmasını isteriz. İnsanların gururla yürümesini isteriz. Türkiye'nin dünyaya örnek olan davranışlar sergilemesini isteriz. Ülkeyi yöneten siyasetçilerin eleştirilere sabırla bakmasını isteriz. Hepimizin ortak arzusu bu. Hangi inançtan, kimlikten olursa olsun herkes bunu ister.

Devleti yönetmek ayrıdır, devlet denen kuruma saygı gösterilerek yönetilir. İktidarın adalete, anayasaya, kanunlara, kuvvet ayrılığına uyması lazım. Demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olduğuna inanması lazım. Ancak böyle devlet adaletle yönetilir. Ama alana çıktığınızda karamsar bir tablo görüyorsunuz.

Hafta sonu belediye başkanlarımızla Kayseri'deydik. Orada belediye başkanımız yok diye orayı seçtik. Halk demokrasi kültürümüzü görsünler istedik. Belediye başkanlarının halkına nasıl hesap verdiklerini görsünler istedik. İhaleleri nasıl yapıyoruz görsünler istedik. Yaşanan ekonomik buhran nedeniyle kış aylarında vatandaşlar perişan. Önce hükümete çağrı yaptık, zammın altında insanlar ezilir, kara kış fonu kurun, destek verin fakire fukaraya, benim değil senin oyun artacak dedim; yapmadılar. Ama biz belediye başkanlarımıza çağrı yaptık. Sağ olsunlar belediye başkanlarımız çalışmalarını sürdürüyorlar. Belediye başkanlarıma teşekkür ederim, baskılara rağmen tarih yazıyorlar. 3 Kasım - 17 Aralık arasında 80 bin 450 aileye nakit yardımı yapılmış. 455 bin 630 aileye gıda yardımı yapılmış. Isınma yardımı yapılmış... 210 binden fazla öğrenciye eğitim ve kırtasiye yadımı yapılmış.

Doğruyu biz yapıyoruz. Bizi gör o zaman kardeşim. Yanlışın faturası doğrudan yönettiği vartandaşa çıkıyor. Ona bakmak lazım.

Kayseri'de, ticaret odasını ve sanayi odasını ziyaret ettik. Sorunları dinledik, çözümlerimizi anlattık. Önünü göremiyorlar, biliyoruz. Dövizdeki oynaklıktan maliyetlerini oluşturamıyorlar, siparişler durdu. Bunlar bir şekliyle anlatıldı. Bırakın yarını, 1 saat sonra ne olacak kimse bilmiyor. Böylesine istikrarsız bir ortamda herkes durmuş vaziyette. Ciddi bir sorun var. Bu sorunun çözülmesi lazım.

Sorunun temeli; güvendir. Eğer bir ülkenin vatandaşları kendisini yöneten siyasi otoriteye güven duymuyorsa artık o kişiler o ülkeyi sağlıklı yönetemezler. Var olan iktidar, bir güven ortamı yaratabilir mi? Yaratamaz. Her kafadan bir sesin çıktığı bir yapı içinde güven ortamı oluşturamazsınız. Kıyamet kopardılar dış güçler diye, yeni atanan Hazine Bakanı, dış güçler falan yok, biz bilinçli olarak doları yükseltiyoruz dedi. En iyi Hazine Bakanı bilir, Tarım Bakanı bilmez. Devletin hazinesinden sorumlu olan bakan bilir, o da diyor ki ortada dış güçler yok, bizim politikamız bu diyor. Türkiye'nin stratejiye ihtiyacı var. Önümüzdeki 40 yılı planlayacak stratejiye ihtiyaç var. Yarını göremiyorsanız strateji oluşturamazsınız. Devlette adaleti ve liyakati yok ettiyseniz zaten devleti yönetemez, güven sağlayamazsınız.

Vatandaş mahkemeye, adliyeye, savcıya güvenmiyorsa o ülkede adalet yoktur, güven sorunu vardır. Devleti yöneten kişilerin önce kendisini bilmesi lazım. Kendisini bilirse, devleti sağlıklı yönetir. Neyi bilip neyi bilmediğini iyi bilirse devleti iyi yönetir. O nedenle taş giyen baş akıllanır demişler. Niçin? Çünkü sorumluluk üstlendiğinin farkına varır. Her şeyi ben bilirim dediğiniz zaman kişi kendisini bilmez, ne olduğunu da bilmez. Kişinin kendisini bilmesi, eksikliğini, hatalarını da bilmek demektir.

AK Partili kardeşlerim, MHP'li kardeşlerim; bu söylediklerimde bir yanlışlık, kusur varsa söyleyebilirsiniz. Şu kürsüde her zaman doğruları dile getirmeye çalıştım. Doğrulardan korkmaması lazım devletin. Devlet liyakatle yönetilir dedik, akrabayı taallukat ile değil. Devlet bir kişinin malı, şirketi değildir.

Siyasetçinin alkışa ihtiyacı yok. İyi bir siyasetçi, alkıştan çok sağlıklı eleştiri ister, kendi hatalarını kendisi görmeyebilir ama başkası o hatayı görüp hatırlatırsa, siyasetçiye en büyük katkıyı o yapar. Hz. Ömer şöyle diyor; 'Bana hatalarımı, kusurlarımı söyleyen kişiler, benim gerçek kardeşlerimdir'. Bu aklı öncelemek, kibirden arınmaktır. Şimdi 'şu hatan var' dendiğinde kıyamet kopuyor, düşman ilan ediliyorsunuz.

3 çocuk sokakta röportaj yapıyorlar vatandaşa dertlerini soruyorlar, gözaltına alınıyorlar. Ne kusurları var? Ev hapsi veriyorsunuz... Niçin? Sokağa çıkmasın diye, halk gerçekleri öğrenmesin diye. Bir kişi devleti böyle yönetmeye kalkarsa o devletin yönetimi otoriter yönetim olur, demokrasi olmaz. Devleti yöneten kişi eleştiriye tahammül edemiyorsa yapacağı tek şey makamdan ayrılmaktır.

Bir ülkenin vatandaşı kendi milli parasını değil de yabancı parayı güvence olarak görüyor, ona yatırım yapıyorsa; o ülkenin yönetiminde sorun var demektir. Bankadaki tasarruf mevduatının yüzde 66'sı dövizdir. Tasarruf sahiplerinin yüzde 66'sı 'Ben TL'ye güvenmiyorum' diyor. 'Devlet yöneticilerine de güvenmiyorum, başka ülkenin parasına güveniyorum' diyor. Edirne'yi ve Kars'ı korumak neyse, Türk Lirası'nın itibarını korumak da aynı şeydir.

Sorumlusu kim bunun? Bunun sorgulanması lazım. İsrafın ve yolsuzluğun kol gezdiği ülkede, yönetim bunun üzerine gitmezse o ülkede sorun vardır. Bunları teşvik ederseniz ülkede birliği ve dirliği sağlayamazsınız. Yatağa aç giren çocukların olduğu bir ülkede, 19 yıldır ülkeyi yöneten siyasi otorite, Londra'daki tefeciye 194 milyar dolar faiz ödüyorsa, bu ülkede sorun vardır. Faize karşıyım deyip 194 milyar doları götürüp oraya ödüyorsanız yönetilmiyor demektir Türkiye. Bir taraftan zamlar yağmur gibi yağarken, öte yandan dövizi yerine tutamıyorsanız 2 kıskaç arasına vatandaşı almışsanız o ülke yönetiminde sorun vardır. Soru şu; sorumlu kim, sorunu nasıl çözeceğiz?

Bütün demokrasilerde sorunu siyasi partiler çözerler. Sorunu yaratan kurum, sorunu çözemez. Aynı olay. Türkiye'yi bu hale siyasi iktidar getirdi. Demek ki sorun bir siyasi sorundur. Önce onun çözülmesi lazım. Sorunun çözülmesi için de demokrasinin işlemesi lazım. Yani seçimin gelmesi lazım. Kriz dönemlerinde ülkeyi yönetenler açmazlarla karşı karşıya kalıyorlarsa demokrasilerde yapılan tek şey vardır; halkın hakemliğine başvurmak. Ülkeyi yönetemiyorlar, her gün çok daha ağır maliyetler geliyor, kurtulmanın tek yolu da sandığı getirmek.

Sandığı getirmeleri için her çabayı göstereceğiz. Bu milletin ezilmesine tahammül edemiyoruz. Yağmur gibi zamlara tahammül edemiyoruz. Alın teri dökenin önünü görememesine tahammül edemiyoruz. Bunu anlattığım zaman 'siz ne yapacaksınız' sorusu geliyor. Milletin takdiri, Allah'ın izni ile iktidar olduğumuzda, ilk yapacağımız iş; 13. Cumhurbaşkanımız Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı olacak inşallah. Konuşmamda ne dedim, iktidarla millet arasında ciddi güven sorunu var dedim. İlk yapacağımız iş güveni tesis etmek. Nasıl tesis edeceğiz? Güveni tesis etmenin birinci yolu, sorunu yaşayanla sorunu çözecek olanın yan yana gelmesidir. Aynı masanın etrafında oturmalarıdır. Bizim 13. Cumhurbaşkanımız da hakem olacak. Bir taraftan yana değil, üretimden, alın terinden yana olacak ama iki tarafı bir araya getirip hakem olacak.

Ekonomik ve sosyal konsey diyoruz buna. İlk yapacağımız iş, siyasetle sorun yaşayanlar arasında güveni tesis etmenin yolu bunları bir araya getirmektir. İlk bir hafta içinde yapacağız. Derdini anlat kardeşim, çözeceğiz. Takvim yapılacak, hangi sorun nasıl çözülecekse bu açıklanacak. Siyaset kurumu söz verdiği şeyi bir bir yerine getirecek. O zaman ziraatçi, çiftçi, tüccar diyecek ki 'bunlar samimiler'. 5 Şubat 2009'dan bu yana ekonomik sosyal konsey hiç toplanmadı. 2018'den bu yana sürekli söylüyorum, konseyi topla, sorunları dinle diye. Toplamadığı için bir tarafdan ticaret odası, sanayi odası açıklamalar yapıyorlar. Kim duysun diye, iktidar duysun diye. Açıklama yapacağına çağırsana, gelsin bakanlarla karşı karşıya anlatsın sorunu... Çözülsün sorun. Oraya TCMB, BDDK Başkanı'nı da çağıracaksınız. Samimi olarak biz sorunları çözmeye hazırız algısını vereceksiniz kamuoyuna.

İkinci kural; düzenleyici ve denetleyici kurumlar... İlk bir hafta içinde düzenleyici ve denetleyici kurumlarının başkan ve yöneticilerinin tamamı liyakatli kişiler olacak. Yok güreşçi, yok bizim partiden, yok! Liyakatli kişileri atamak, devlet yönetiminde keyfiliği önler. Herkesin görevi bellidir, görevi belirleyen TBMM'dir, bu kişi sıcak siyasetin, torpilin aracı olamaz. Bu ekonomide istikrarı da getirir, talimatla güven almazlar.

Belki de 2 gün içinde, Cumhurbaşkanı kararnamesi ile kurulmuş, Fiyat İstikrar Komitesi'ni lağvedeceksiniz. Bir gün bile toplanmış değiller, devletin malı talan malı mıdır? Hiçbir işlevi yok. Bu görev TCMB'ye verilmiş... Fiyat istikrarından, MB sorumlu... O zaman MB'ye gideceğiz ki fiyat istikrarını sağla kardeşim, liyakatli kardeşleri atadık göreviniz bu, engel çıkarsa gelip bana başvuracaksınız... MB'yi bağımsız kıldığınızda hem Türkiye'de hem dünyada MB'ye olan güven artmış olur, bu MB bağımsızdır, aldığı kararlar ekonominin gereğine uygundur, biz plan program yapabiliriz diyebilecekler. Şu an MB bağımsız değil, istediğiniz zaman istediğiniz kişiyi getirebiliyorsunuz. Biz MB'nin güven kurumu olmasını, TL'den sorumlu olmasını istiyoruz.

4. madde; ilk bir hafta içinde, 13. Cumhurbaşkanımız makama oturduğu gün, israfla mücadele genelgesini yayınlayacaktır. İsraf haram mı, haram. Devleti yönetenler kimin parasını harcarlar? 84 milyonun parasını... 'beyt-ül mâl'e el uzatılmaz, bunu milletin hakkı hukuku için kullanacaksınız. Herkesin işi, aşı olsun... Bir genelge çıkaracaksınız, israfı tek tek önleyeceksiniz devlet katında. 13 uçak mı var, 12'sini satacaksınız, Hazine'ye gelir olacak. Bakanlıklar kendi bakanlıklarından çıktı, müteahhitlerin binalarında kiracı oldu. Niye kira ödüyorsun kardeşim? Yandaş kazansın diye dünyanın kirası ödeniyor. 84 milyonun cebinden ödeniyor bu. Hani israf haramdı, sen dindardın? Bu yolsuzluk ne? İsraf kesinlikle bitecek. İsrafı, yolsuzlukları en çok konuştuğumuz dönemde adamlar 474 bine 3 Mercedes aldılar Saray'a. Neyine yetmiyor ya?

13. Cumhurbaşkanımız bir genelge çıkaracak; devlet sırrı hariç bütün bilgilere vatandaş istediğinde ulaşacak. Ticari sır ne demek ya, hastane yaptın, kaça yaptın kardeşim? Hemen cevap vereceksin... Milletvekiline cevap verilmeyen ortamda vatandaşa cevap verilir mi? Ben vatandaşı hiç takmıyorum demektir bu... Vatandaşın sorduğu her soruya yanıt verilecek. İstanbul Havalimanı kaça mal oldu kimse bilmiyor. Neymiş, ticari sırmış... Ne ticari sırrı? Ben bir şirketten mi istiyorum bunu, devlet bilir bunu. Ama vermiyorlar bunu... Devlette saydamlığı getirmek yapacağımız işlerden biri.

İnşallah Millet İttifakı'nın TBMM Başkanı da olacak. TBMM Başkanı, Sayıştay'a yazı yazacak. Gelen denetim raporlarında asla sansürleme yapmayacaksınız diyecek. Ne demek yolsuzluğun üstünü örtmek ya? Kul hakkı yiye yiye şiştiler.

Döviz garantili ihaleler var. TL'yi pul ettikler, yandaşa verdikleri ihaleyi döviz bazında yaptılar. AB'deki enflasyonu niye 84 milyonun üstüne yıkıyorsun? 13. Cumhurbaşkanımızın ilk yapacağı işlerden biri bunu da çözmektir. Bu milletin sırtına yıkılan, torunlarını da borçlandıran bu soygun düzenine son vereceğiz.

7. madde; bir Cumhurbaşkanı kararnamesi ile stratejik planlama teşkilatı kurulacak. Bir devlet kendi planını yapmaz mı ya? 50 yıllık planlama yapacaklar. En liyakatli kadrolar orada olacak. Dünyayı da izleyecekler. Ulaşımdan tutun yerleşime kadar bütün alanların planlanması lazım.

Bu 7 madde olursa, vatandaş ve siyasetçi ile bir güven ilişkisi kurulur. 7 maddeyi bütün arkadaşlarım gittikleri yerlerde anlatsınlar.

AK Partiye, MHP'ye oy veren kardeşlerime sesleniyorum; biz senin hakkını da koruyacağız.

Ekonomide ciddi sarsıntılar, müdahaleler oluyor. Dolar bir yükseliyor bir düşüyor.... Erdoğan'ı doğrudan muhatap almak kadar yanlış bir şey yok aslında. Yönetemeyen, yeteneği olmayan, Türkiye'nin geleceğini düşünmeyen birine ne söyleyeceksin? 84 milyona değil de bir grup çeteye çalışan, her imkanı sağlayan kişiye ne söyleyeceksin? Muhatap olmak doğru değil... Ama milletin kaderi olunca mecburen bir şey söyleyeceksin... Bu ülkeye yapılan kötülük yetmedi, asla yapılmaması gereken bir işi bunlar bir daha yaptılar. İkinci kez beyt-ül mâle el uzattılar. Birinci kez 128 milyar dolardı... Bu devletin, milletin alın teri ile birikmiş 128 milyar dolarını kime verdiler? Öğreneceğiz... 13. Cumhurbaşkanı'nin yapacağı ilk işlerden biri de bu parayı kimlerin aldığını öğrenmektir. beyt-ül mâl ile kumar oynuyorlar. Devletin hazinesi ile kumar oynanmaz. O hazine beyt-ül mâldir, 84 milyonun alın teri vardır. Hazine, kumar masasına sürülecek bir para değildir, devletin hazinesi ile kumar oynanmaz. Hazinede olmayan bir para ile garanti verdiler. Dün yaptıkları buydu... 'Nass bunu edin bunu emredin diyor' diye diye, gizli faizin dik alasını uyguladılar. Ama şimdi bunu yaparak büyük bir girdabın içine soktular Türkiye'yi. Garibanın döviz sahibini fonladığı saçma sapan karanlık bir düzeni getirdiler. Garibanın sırtından faizi teşvik ettiler. Hem de dolar garantili olarak... Nass bunun neresinde? Garibanın parası ile bankada doları olanı finanse ediyorsun. O garibanlardan bazıları bu gelişmeleri kutluyor, seviniyorlar. Bu Türkiye'nin bir trajedisidir. Erdoğan belki iyi değil ama buna rağmen onu destekleyenler varsa onların oturup düşünmeleri gerekiyor. Biz onların çıkarlarını, haklarını, alın terini savunuyoruz. Biz fakirden alınıp zengine verilmesini doğru bulmuyoruz. Elini sıcak sudan soğuk suya sokmadan milyon dolarları kazananları savunmuyoruz. Beyt-ül mâl ile kumar oynayan bir saray var, o kumar masasını alkışlayanları tarih asla unutmayacaktır. Bir organize kötülük ile karşı karşıyayız. Milletime namus sözümdür. Bu organize kötülüğü yok edinceye kadar mücadele edeceğim.