MedyaFaresi MedyaFaresi

Kazım Karabekir'in torunundan Bakan Murat Kurum'a 15 Temmuz tepkisi

Kazım Karabekir'in torunu Ferhan Ayasbeyoğlu, 15 Temmuz'dan bahsettiği sırada Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a tepki gösterdi.

Eklenme: 27 Ocak 2019 17:13 - Güncelleme: 27 Ocak 2019 18:27

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Karaman’ın Kazım Karabekir ilçesinde “Kazım Karabekir Paşayı Anma Programı”na katıldı.

Kazım Karabekir Belediyesi Kültür Sitesi Salonu'nda, Kazım Karabekir Paşa’nın 71’inci ölüm yıl dönümü nedeniyle düzenlenen anma etkinliğinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum şunları söyledi:

“Kazım Karabekir ismi her şeyden önce, milletimizin gönlüne, kalbine kazınmıştır. Yani siz sokak tabelalarından kaldırarak, bu ismi silemezsiniz, silemeyeceksiniz diye ifade etmiştik. Gazi Mustafa Kemal ve Kazım Karabekir Paşamız.

İstiklal Harbi'nin en önemli önderi ve en büyük iki kahramanıydı. İstiklal Harbi'nin ilk dakikalarından itibaren, büyük bir ittifakla, dostluk ve kardeşlikle hareket ettiler.

Ve milletimize bir vatanı armağan etmek için canlarını dişlerine taktılar. Geceyi gündüze azık ettiler. Bugün de ülkemize o dönemin bir benzerini yaşatmak isteyenler var. Ülkemizi sıkıştırmak bölmek isteyenler var. Tüm yolları hatta darbeyi bile deneseler bile başaramadılar, başaramayacaklar.”

"BÖYLE BİR KONUŞMA YAPILMASI BENİM KANIMA DOKUNUYOR"

Bakan Murat Kurum, "Biz 15 Temmuz’da milletin bütünlüğü için biz bu mücadeleyi verdik. O gün de birçok şehidimiz birçok gazimiz oldu. Dolayısıyla vatanın bütünlüğü ve birliği için mücadele vermiştir” diye konuştu.

Kurum, konuşmasında 15 Temmuz darbe girişiminden bahsettiği sırada salonda bulunan Kazım Karabekir'in torunlarından Ferhan Ayasbeyoğlu, "Bugün 15 Temmuz hakkında konuşmamanızı rica ediyorum. Yarın, öbür gün istediğinizi yapın ama lütfen buna alet etmeyin. Böyle bir konuşma yapılması benim kanıma dokunuyor" dedi.

SALONU TERK ETTİ

Kurum, Ferhan Ayasbeyoğlu'na şu yanıtı verdi:

"Biz 15 Temmuz’da vatanın, milletin bütünlüğü için bu mücadeleyi verdik. O gün de birçok şehidimiz, birçok gazimiz oldu. Onlar da vatanın birliği, beraberliği, bütünlüğü için mücadele etmiştir."

Tartışmanın ardından Ayasbeyoğlu, salonu terk etti.