MedyaFaresi MedyaFaresi

Katar’ın Borsa İstanbul için ödediği 200 milyon dolar hesapta

Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez: Katar'ın Borsa İstanbul için ödediği 200 milyon doların hesaba yattığını açıkladı

Eklenme: 01 Aralık 2020 14:47 - Güncelleme: 01 Aralık 2020 18:54

Türkiye Varlık Fonu (TVF) CEO’su Zafer Sönmez, Borsa İstanbul’un yüzde 10’unun Katar Yatırım Otoritesi’ne devrine ilişkin 200 milyon dolarlık ödemenin Türkiye Varlık Fonu hesaplarına geldiğini belirtti.

Bloomberg HT kanalında soruları yanıtlayan Sönmez, Borsa İstanbul için yapılan iki milyar dolar değerlemeyi “çok iyi bir değer” olarak niteleyerek, geçmişte Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası EBRD’nin payını Katar Yatırım Otoritesi’ne yapılan satıştan çok daha düşük bir tutara aldıklarını belirtti.

Sönmez, gelecek yıl uluslararası piyasalarda tahvil ihracına çıkacaklarını da kaydetti. Borsa İstanbul’un iki yıl içinde halka arzının söz konusu olabileceğini belirten Sönmez, fonun borsadaki payının yüzde 51’in altına düşmeyeceğini ifade etti.

Sönmez, Ziraat’in Çukurova’ya verdiği 1,6 milyar dolarlık kredinin de Turkcell hisse devriyle birlikte TVF tarafından devralındığı bilgisini verdi.

Sönmez, “Turkcell’in çarpanı 3-4’lerde, bunun 8’lerde olması gerekir. Turkcell’in değerinin gelecekte hayal edilemeyecek yerlere geleceğini inanıyorum” dedi.