Abone Ol

Kart aidatı nasıl alınır? Kart aidatı iade dilekçesi!

Bankalara ödediğiniz kart aidatını nasıl geri alabilirsiniz? Kart aidatı iade dilekçesi ve aidatı geri alma yöntemi haberimizde.

Kart aidatı nasıl alınır? Kart aidatı iade dilekçesi!

Bankalara ödediğiniz kart aidatını nasıl geri alabilirsiniz? Kart aidatı iade dilekçesi ve aidatı geri alma yöntemi haberimizde.

Kredi kartı aidatlarınızı son on yıla yönelik olarak YASAL FAİZLERİ İLE BİRLİKTE geri alabilirsiniz. "Peki ama nasıl?" diye soruyorsanız aşağıdaki cevaplar tam size göre.

Kredi Kartı Aidatı Gerçekten Geri Alınabilir mi?

Kesinlikle evet! 4077 sayılı kanununda: "Taraflardan birini tüketicinin oluşturduğu her türlü sözleşmede yer alan haksız şartlar tüketici için bağlayıcı değildir. Eğer bir sözleşme şartı önceden hazırlanmışsa ve özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle tüketici içeriğine etki edememişse, o sözleşme şartının tüketiciyle müzakere edilmediği kabul edilir. " ibareleri yer almaktadır. Kısacası matbu sözleşmelerde (Yani tüketicinin içeriğine müdahale edemediği ve madde değiştiremediği sözleşmeler. Tıpkı bankalarda imzaladığınız kredi kartı sözleşmeleri gibi) Tüketicinin aleyhine olan maddeler yok hükmündedir. (İlgili kanuna bu resmi linkten ulaşabilirsiniz: http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.4077.pdf )

Peki nedir bu tüketicinin aleyhinde olan madde? 5411 ve 5464 numaralı bankacılık kanununda kredi kartı aidatı ile ilgili herhangi bir ibare yer almamaktadır. dolayısı ile bankaların matbu sözleşmeye yazdığı kart aidatı maddesi yok hükmündedir.

Kredi Kartı Aidatı Eğer Geri Alınabiliyor ise Bankalr Neden Yasal Yollara Başvurmadan Geri Ödemiyor?

Aslında bu sorunun cevabını vermek için önce ülkede kaç adet kredi kartı kullanıldığına bakmak gerekir. Bankalar Arası Kart Merkezi'nin resmi sitesinde açıkladığı bilgiye göre ülkede toplama 54.7 milyon adet kredi kartı bulunmaktadır

Her karttan en düşük 50 T.L. aidat alındığını düşünür isek (ki Gold ve Platinium kartlarda ortalama aidat 75 T.L. civarındadır.) Yılda yaklaşık alınan kart aidatı ücreti 3 Milyar T.L.'dir (yanlış okumuyorsunuz!) Bu paranın 10 yıl geriye dönük yasal faizleri ile birlikte (T.C. Merkez Bankası'nın mevduata o yıl uyguladığı EN YÜKSEK FAİZ ÜZERİNDEN) alınabildiğini düşünürsek nerede ise Türkiye bütçesi kadar bir parayı bankaların geri ödemek zorunda olduğu görülmektedir.

Hal böyle iken bankalar sadece yasal yollara başvuran kişilerin paralarını iade etmeye yanaşmaktadır.

Kredi kartı Aidatlarını Geri Alırsam Banka ile İlişkim Bozulur mu?

Kesinlikle hayır! Kredi ve Kredi Kartı almak için gelir durumu, sosyal güvence durumu ve kredi notu dikkate alınmaktadır. Kredi kartı aidatlarını geri almak bu 3 durumuda ETKİLEMEZ! Unutmayın ki biz bankaların müşterisiyiz. Eğer bu üç durum pozitif ise onlar bize kredi vermek isteyecektir.

Kredi Kartı Aidatlarımı Kimseye İhtiyaç Duymadan Tahsil Edebilir miyim?

Kesinlikle evet! Fakat bu bir bardak süt içebilmek için apartmanda inek beslemeye benzer. Zira bu işi eğer profesyonel bir firmadan ya da kişiden danışmanlık alarak yaparsanız hem süreci kısaltır hem de daha sağlıklı sonuç alırsınız.

Önemli: Süreç boyunca yanınızda olmayan ve internetten de indirebileceğiniz ücretsiz evrakları size satmaya çalışan kişilerden uzak durunuz!

Bankalar ile tüketicileri karşı karşıya getiren konuların başında gelen kredi kartı aidatı sorunu çözülüyor. Kart aidatının kaldırılması için düğmeye basıldı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, kart aidatının kaldırılması için Bankalarla ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile görüşeceklerini açıkladı. Tüketi hakem heyetlerinin iş yükünde tam bir patlama yaşandığını anlatan Tüfenkci, "Onların raportör sayısını artıracağı, 500'e çıkaracağız. Hakem heyetinin önünde 5.8 milyon başvuru var. Özellikle bankalardan kaynaklı sorunlar geliyor" dedi. Kredi kartlarının standarda kavuşması gerektiğini vurgulayan Tüfenkci, şöyle devam etti:BANKALAR DA İSTEKLİ

Takvim'de yer alan habere göre "Kart aidatları için bankalarla görüşeceğiz, artık bankalar da bu konuda istekli. Alışverişte kullanılan karttan aidat ücreti alınmaz ama başka özellikler taşıyan, örneğin 'gold' kart istiyorsa tüketici, ondan ücret alınabilir. Normal müracaatta tüketiciye aidatsız kredi kartı verilmeli."