Abone Ol

Karaoğlan ve Kara Murat artık yok: Suat Yalaz ve Abdullah Turhan aynı gün vefat etti

Bugün hem Kara Murat'ın yaratıcısı Abdullah Turhan'ı hem de Karaoğlan'ın yaratıcısı Suat Yalaz'ı kaybettik.

Suat Yalaz ve Abdullah Turhan aynı gün vefat etti

İlk kez 1 Nisan 1963'te yayımlanmaya başlayan ve Türk çizgi roman tarihinin en uzun soluklu çalışmalarından biri olan "Karaoğlan"ın yazarı, senarist, yönetmen ve çizer Suat Yalaz hayatını kaybetti.

Acı bir tesadüfle Kara Murat çizgi romanının yaratıcısı Abdullah Turhan da bugün vefat etti. Turhan yaklaşık bir aydır yoğun bakımda tedavi altındaydı.

Suat Yalaz'ın yeğeni Cüneyt Yalaz'dan alınan bilgiye göre, beyaz perdeye de defalarca aktarılan ünlü çizgi romanın yaratıcısı Suat Yalaz, kalp rahatsızlığı dolayısıyla 88 yaşında yaşama veda etti.

Yalaz'ın cenazesi 4 Mart'ta Zincirlikuyu Camisi'nde kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

SUAT YALAZ KİMDİR?

Suat Yalaz, 1932 yılında, Kırşehir'in Çiçekdağ ilçesinde dünyaya geldi. Devlet memuru olan ailesinin işi nedeniyle çocukluğu boyunca farklı şehirlerde yaşayan ve eğitim gören Yalaz'ın ilk karikatürü, henüz 16 yaşındayken Erciyes Postası gazetesinde yayınlandı.

Karaoğlan ile tüm Türkiye'nin unutamadığı bir karakteri ortaya çıkaran usta çizer, sinemaya da aktarılmış olan "Son Osmanlı: Yandım Ali"ye de imza attı.

Yalaz, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü'nü başarıyla tamamlarken, Bedri Koraman ve Çetin Özkırım gibi önemli çizerlerle tanışarak, yeteneğiyle dönemin önemli ustalarını etkilemeyi başardı.

PTT Genel Müdürlüğü 2006 yılında Karaoğlan adına 4 dizilik pul koleksiyonu çıkardı. Böylelikle Suat Yalaz cumhuriyet tarihinde büyük sanatçı Cemal Nadir Güler'in Amcabey'i, Turhan Selçuk'un Abdülcanbaz'ından sonra oluşturduğu çizgi kahramanı pul üstüne taşınarak devlet tarafından onurlandırılan üçüncü çizgi roman sanatçısı unvanını aldı.

Suat Yalaz'ın yönetmen veya yapımcılığını yaptığı, senaryosuna imza attığı filmlerden birkaçı şöyle:

"Son Osmanlı Yandım Ali", "Altay'dan Gelen Yiğit / Karaoğlan", "Camoka'nın İntikamı", "Baybora'nın Oğlu", "Bizanslı Zorba", "Karaoğlan Yeşil Ejder", "Şeytan Kafesi", "Camoka'nın Dönüşü", "Karaoğlan Şeyh'ın Kızı", "Cengiz Han'in Hazineleri", "Altay'dan Gelen Yiğit / Karaoğlan", "Şeytan Kafesi", "Karaoğlan'ın Kardeşi Sargan"

Dergi haline gelmeden önce de ilk kez 3 Ocak 1962'de Akşam Gazetesi'nde tefrika edilen Karaoğlan, Suat Yalaz'ın yazıp çizdiği haftalık tarihi çizgi roman dergisi olarak 1963'te yayımlandı. Farklı dönemlerde değişik yayınevleri tarafından yeniden yayımlanan dergi, en son 2000'li yıllarda bir kez daha okuyucuyla buluşmuştu.

ABDULLAH TURHAN KİMDİR?

Çizgi roman sanatının ustalarından Abdullah Turhan öldü. Bir süredir Datça’da yaşayan Turan, yaklaşık bir aydır yoğun bakımda tedavi altındaydı. Turan, yarın Datça’nın Mesudiye köyü Avlana Camii’nde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazı sonrası Bahçearası Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Abdullah Turhan, 1 Ocak 1933’te Trabzon’un Akçaabat ilçesinde doğdu. Resim ve çizgi romana 4 Ocak 1954’te Yeni Sabah gazetesinin açtığı sınavı kazanarak başladı. Ratip Tahir Burak’tan bu sanatın inceliklerini öğrendi. 1956’da ‘Şen Çocuk’ dergisinde çizdi. 1957’de Safa Kılıçlıoğlu’nun Pazar dergisinin çizer kadrosuna katıldı. 1960’da yayınlanan polisiye konulu ‘Cani Peşinde’ bu dergideki son çalışması oldu. 1969’da ilk olarak 1001 Roman dergisi içinde yayınlanan ‘Tolga’nın bütün maceralarının senaryosunu kendisi kaleme aldı.

Rahmi Turan ve Abdullah Turhan tarafından okura sunulan “Kara Murat” ilk kez 1971 yılında Günaydın gazetesinde yayınlandı. 3 Ocak 1974’ten itibaren haftalık yayınlanmaya başlayan seri 946 sayı sürdü.

Kara Murat senaryolarında Rahmi Turan, “Burak Bey” öyküleri içinde Selahattin Duman ile işbirliği yaptı. “Kara Batur” ve “Alptekin” gibi tarihi çizgi roman kahramanlarını da yarattı. 1979’da haftalık olarak yayınlanan Tolga’nın 284’üncü sayısından itibaren ‘Deryalar Delisi’, ‘Umur Bey’ adlı Osmanlı dönemine ait bir kılıçlı kahramanın maceralarını çizdi. 1971, 1973 ve 1983 yıllarında imtiyaz sahibi Abdullah Turhan olarak, haftalık periyotta üç Tolga serisi yayınladı. 2015 yılında ‘Acemi Kâşifler Hattuşa’nın Güneşi’ adlı çizgili roman çocuk kitabını resmetti.