Abone Ol

FETÖ'den tutuklu Zaman muhabiri Ayşenur Parıldak'a tahliye

FETÖ üyeliği suçlamasıyla tutuklu bulunan kapatılan Zaman gazetesi muhabiri Ayşenur Parıldak, adli kontrol şartıyla tahliye edildi. Parıldak, twitter'daki mesajları kendisinin yazmadığını, Bylock kullanıcısı olmadığını savundu.

FETÖ'den tutuklu Zaman muhabiri Ayşenur Parıldak'a tahliye

Sincan Cezaevinde tutuklu bulunan Parıldak'ın yargılanmasına, Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi. Parıldak, savunmasında, örgüt mensuplarının haberleştiği ByLock programını kullandığı iddiasını reddetti. Dosyadaki telefon ve IMEI numarasının kendisine ait olmadığını öne süren Parıldak, emniyetten gelen rapordaki IMEI numarasının 15 haneli olması gerekirken 14 haneli olduğunu belirterek, "ByLock kullanıcısı değilim. Dosyadaki telefon numarası ve bu numaraya ait olduğu öne sürülen IMEI benim değil." dedi.

'TWEETLER BANA AİT DEĞİL'

Twitter'daki mesajları kendisinin yazmadığını savunan Parıldak, dosyadaki evrakların ekran görüntüsünden ibaret olduğunu öne sürdü. Parıldak, "Tweetler bana ait değil. Bu mesajları ben atmadım. Bunlar sahte mesajlar. 9 aydır bu yüzden tutukluyum" diye konuştu. Twitter'daki "Fuat Avni" hesabını takip ettiğini, onun da kendisinin takipçisi olduğunu belirten Parıldak, o hesabın 214 kişinin takip ettiğini söyledi. Avukatı İrem Danacı ise müvekkilinin ByLock kullanmadığını, buna ilişkin emniyetten gelen rapordaki telefon numarasının müvekkiline ait olmadığını, 14 haneli IMEI numarasının da yanlış olduğunu ve hiçbir telefonla ilgisinin bulunmadığını öne sürdü.

ADLİ KONTROL ŞARTIYLA TAHLİYE KARARI VERİLDİ


Savcı tutukluluk halinin devamını istedi. Mütalaaya karşı diyeceği sorulan Parıldak, "Dosyadaki eksik hususların giderilmesi için müzekkereler yazılacak. 3-4 ay daha cezaevinde kalacağım. 9 ay tutuklu kaldım. Sürekli ağlıyorum. Adalet bekliyorum." diye konuştu. Heyet, sanık Ayşenur Parıldak'ın tutuklu kaldığı süre, delillerin büyük ölçüde toplanmış olması ve toplanamayan delillerin karartılma şüphesinin bulunmamasını göz önünde bulundurarak yurt dışına çıkma yasağı ve kolluk birimine her hafta imza vermesi kaydıyla tahliyesine hükmetti.

Sanığın Twitter hesabının incelenmesi ve HTS kayıtları için müzekkere yazan mahkeme duruşmayı erteledi.