Abone Ol

Kanuni, Hazreti Muhammed ile rüyasında ne konuştu?

Cihan padişahı Kanuni Sultan Süleyman bir gece rüyasına giren peygamber efendimiz Hazreti Muhammed ile konuşur.. Bakın sonra ne olur?

Kanuni, Hazreti Muhammed ile rüyasında ne konuştu?

Osmanlı'ya ve Kanuni'ye hakaretin bini bir para olduğu günlerde cihan padişahındaki idraka bakın..

Rivayet olunur ki bir kutlu gecede, Kanuni Sultan Süleyman, rüyasında Resulullah Efendimiz'i görür

Sultan Süleyman, Peygamber Efendimiz'i takip ederek bugün Süleymaniye'nin inşa edilmiş olduğu yaklaşık yetmiş dönümlük arazinin bulunduğu çok güzel manzaralı tepeye gelirler. Bu tepe, hem Haliç'i hem de Boğaziçi'ni mükemmel bir açıdan görür.

Peygamber Efendimiz, Sultan Süleyman'a; "Mihrabı buraya, minberi buraya olsun" der.

Kanuni Sultan Süleyman kutlu rüyadan uyanır, şükürler eder. Mimar Sinan'ı çağırtır. Hiçbir açıklama yapmadan büyük bir heyecan ile rüyada gördüğü yere götürür:

"Buraya bir cami bir de külliye yapacağız." diye sözlerine başladığında, Mimar Sinan söze karışır:" Sultanım, mihrabı burada, minberi burada olsun..."

Sultan Süleyman şaşırır: " Sinan sen bu işten haberli gibisin." der.

Mimar Sinan cevap verir: " Sultanım dünkü rüyanızda ben de bir adım gerinizde geliyor idim..."

Temele İlk Taşı Şeyhülislam Ebussuud Efendi Koydu...

Yüzyılın tam ortasında, 13 Haziran 1550 günü padişahın isteğiyle Şeyhülislam Ebussuud Efendi'nin mihrab duvarına ilk temel taşını koymasıyla inşaat başladı. Cami o günlerin en büyük külliyesiyle birlikte tasarlanmış, Fatih Külliyesi'nden sonra bir bakıma devrin en büyük üniversitesinin merkezi olarak planlanmıştır

Etrafındaki binalar camiyi örtmediği gibi, araziye uygun yayılan küçük bir şehir görünümündeydi.Türklerin en büyük hükümdarı Kanuni Sultan Süleyman'ın adıyla anılan "Süleymaniye Camii" ihtişam ve zarâfet yönünden yalnız Türk mimarîsinin değil, bütün dünya mimarîsinin de en seçkin eserlerinden biridir