MedyaFaresi MedyaFaresi

Kanal D Haber'de ikinci Ahmet Kural skandalı

Ahmet Kural tarafından darp edilen Sıla Gençoğlu ile ilgili yaptıkları haberle tepki çeken Kanal D Haber, ikinci bir skandala imza attı.

Eklenme: 05 Aralık 2018 11:50 - Güncelleme: 05 Aralık 2018 11:55

Sıla'nın şarkı söylediği görüntüleri dava dosyasından aldıklarını belirten ancak Ahmet Kural'ın avukatı tarafından 'Haberimiz yoktu' diye yalanlanan Kanal D Haber bu sefer de mütalaayı bilirkişi raporu diye sundu.

Buket Aydın'ın sunduğu Kanal D Ana Haber'de, Sıla ile Ahmet Kural davasıyla ilgili ekrana getirilen ikinci haberde de skandala imza atıldı. Yan villadan sesleri duyduğunu iddia eden tanığın 'yalancı şahitlik yaptığı' iddia edildi. Habere dayanak olarak ise bilirkişi raporu ve ses analizi gösterildi.

Ancak, Kanal D Haber'in resmi bilirkişi raporu gibi olarak bunduğu belge, Ahmet Kural tarafının hazırladığı mütalaaydı. 

Kanal D Haber'in açıkça algı operasyonu yaptığı haberleri Habertürk yazarı Nagehan Alçı da köşesine taşıdı. Alçı'nın yazısından ilgili bölüm şöyle: 

Yalanlar bununla kalsa iyi… Aynı haber bülteninde savunma tarafının hazırlattığı mütalaayı da savcılığın aldığı resmi bilirkişi raporu gibi sundular ve o gece yan evde olup tanıklık yapan genç bir kadını yalancı ilan ettiler.

Size dava dosyasından o kadının beyanını hatırlatayım. İsmi Zeynep, 2001 doğumlu, daha 17 yaşında bir genç kız. O gece Ahmet Kural’ın komşusu olan arkadaşı Ezgi’nin evinde kalıyor. İfadesinde şöyle diyor:

"Ben basına yansıyan olayların bir kısmını duyduğum ve o gece herhangi bir yardım edemediğim için belki bir faydam olur diye kendi rızam ile ailemin bilgisi doğrultusunda herhangi bir baskı altında kalmadan tanık olarak ifade vermek için Başsavcılığınıza müracaat ettim. 28-10-2018’de arkadaşım Ezgi’nin evinde idim…

Gece saat 04 sularında Ahmet Kural’ın evinden tartışma sesleri gelmeye başladı. Bir kadınla tartıştığını hatta bazen tokat attığını duyuyorduk fakat bunun Sıla olduğunu anlamadık. Dayak seslerinin yanında 'O...n sen, seni öldüreceğim, dışarı çıkmayacaksın, sen dayak istiyorsun bak şimdi neler oluyor' şeklinde sesler duyduk…

Kapı çarpma sesleri duyduk. Bir ara kadının 'Ahmet yapma içeri geçmek istemiyorum' şeklinde sözler söylediğini duyduk. Şiddet gören kadına yardım edebileceğimizi düşünerek erkek arkadaşıma danıştık."

Yazının tamamı için tıklayın...

YALANCI DEDİKLERİ TANIĞIN TELEFONUNDAKİ O MESAJLAR

Kanal D’nin sözde habercilik zihniyetinin yalancılıkla suçladığı 17 yaşındaki tanığın o geceki telefon mesajları da dava dosyasına eklendi. 29 Ekim sabaha karşı tam 04.44’te erkek arkadaşına şunları yazmıştı Zeynep: "Doğukan, Ahmet Kural evinde bir kızı dövüyor. Çok kötü. Polise haber versek mi çok kötü dövüyor, vallahi sesleri geliyor çok yakın ya ama korktum bir şey olur mu?"

OLAYDAN SONRA İLK SÖYLEŞİYİ KANAL D HABER'E VERMİŞTİ

Sıla'nın savcılığa giderek şikâyetçi olmasından sonra Ahmet Kural sessizliğini Kanal D Haber'e bozmuştu. Kural, Sıla ile aralarında karşılıklı itişme yaşandığını iddia edip Bu esnada kolunu tuttum. Onun dışında hiç bir iddiayı kabul etmiyorum" demişti.