Abone Ol

Kadir İnanır’ın hastalığı ne, son durumu nasıl? Pıhtı atması nedir?

Türk Sineması ve Yeşilçam'ın usta oyuncusu Kadir İnanır, beynine pıhtı atması nedeniyle yoğun bakıma alındı.

Kadir İnanır’ın son durumu nasıl? Pıhtı atması nedir?

69 yaşındaki İnanır, dün akşam saatlerinde rahatsızlanması üzerine Şişli'deki özel bir hastaneye götürüldü. Kadir İnanır'ın hastaneye kaldırılmasıyla Kadir İnanır'ın hastalığı da merak edilmeye başlandı. İşte Kadir İnanır'ın hastalığı ve Kadir İnanır'ın hayat hikayesi...

Kadir İnanır’ın hastaneye kaldırılmasıyla Kadir İnanır’ın hayatı ve hastalığıyla ilgili birçok detay merak edilmeye başlandı. Dün gece usta oyuncu Kadir İnanır dün akşam saatlerinde hastaneye kaldırıldı. Beynine pıhtı atması rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırılan İnanır acilen ameliyata alındı.

İnanır’ın yoğun bakımdaki tedavisi devam ediyor. İşte İnanır’ın yaşadığı rahatsızlık pıhtı atması nedir? Belirtileri nelerdir ve nasıl önlenir? Türk Sineması’nın usta oyuncusu Kadir İnanır beynine pıhtı atması sonucu dün gece hastaneye kaldırılması merakla araştırılıyor. Usta oyuncunun durumu merak konusu. İşte Kadir İnanır’ın hastalığı ve hayatı hakkında merak edilenler ve bilinmeyenler…

PIHTI ATMASI NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

Pıhtı Atması Belirtileri: Pıhtı atması sorunu damarları tıkamış olan pıhtının damarlardan ayrılarak kan dolaşımına karışmasıdır. Bu hastalıkta hasta felç geçirebilir ya da daha da ileri bir boyutta bir etkiye maruz kalarak yaşamını yitirebilir. Pıhtı atma sorunu aniden gelişebileceği gibi zamanla da etki gösterebilir.

Beyin, kalp ve böbreklere giden damarlarda meydana gelen pıhtı atması hayati risk taşır. Bu pıhtı vücudun her noktasında gerçekleşebilir. Kan dolaşım yolu ile de bir organa sıçrayabilir. Vücutta ki tüm işlemler beyin sayesinde koordine edilmektedir. Beyinde ki sinirler sayesinde insan vücudu sinirlerini kontrol eder. Beyinde pıhtı sıçraması sorunu bu sinir hücrelerinin zarar görmesine ve haliyle kişinin koordinasyon sistemine zarar vermektedir. Beyin yapısında binlerce damar kanalı bulunmaktadır. Bu damarlar yolu ile beyne ulaşan pıhtı bölgesel olarak zarara yol açacaktır.

PIHTI ATMASI NASIL OLUR?

Pıhtı atması, kan hücrelerinin bazıları sebebi ile damar içinde meydana gelişen pıhtının damarın duvarlarına yapışması ile oluşur. Bu damar duvarlarına yapışmış olan pıhtı duvardan ayrılırsa, kan dolaşımına karışmış olur ve beyne pıhtının ulaşmasına neden olur. Beyin dışında pıhtı atması olayı kalpte, bacaklarda, akciğer ve böbreklerde de yaşanabilir. Pıhtı atması sorunu kalp ve akciğeri beslemekte görev yapan bir damarda pıhtılaşma yaşanmış ise kişinin hayatını riske atar.

Ciddi hayati sorun niteliği taşır. Beyinde pıhtı atması sebebi ile uzun seyahat yapan kişilerde, uzun süre hareketsiz kalan bireylerde oldukça sık yaşandığına şahitlik edilmektedir. Uzun süre hareketsizlik de bacaklarda kan toplanmasına neden olacaktır. Bununla birlikte toplardamarda pıhtı oluşmaya başlar. Bu toplar damarda oluşan pıhtı da yerinden koptuğu zaman kan dolaşımı yolu ile pıhtı atması dediğimiz soruna neden olmuş olacaktır. Daha öncesinde kalp krizi geçirmiş bireyler, kalp kapakçığı sorunu yaşayan hastalar, kalp ritmi bozukluğu yaşayan hastalar, ileri yaşlarda ki kişiler ve genetik kökenli olarak bu sorunun yaşanma olasılığı yüksektir.

PIHTI ATMASI NASIL ANLAŞILIR?

Pıhtı atması beyinde meydana gelmiş ise kişinin konuşma merkezine giden pıhtı konuşmaya engel oluşturacaktır. Bunun dışında görme ya da duyma sinirlerine giden bir damar da meydana gelmiş ise görme ya da duyma kaybına neden olacaktır. Beynin hangi noktasında pıhtı atımı meydana gelmiş ise o bölgenin işlevine zarar verecektir. Bunun dışında kalbe giden bir damar da bu problem yaşanır ise kalp krizine neden olabilir. CT taraması ve manyetik Rezonans kullanımı ile bu sorun fark edilebilir. MR çekimi ile hangi bölgede sorun yaşandığı tespit edilerek sorunun boyutu anlaşılabilir. Yapılacak bir takım testler sayesinde de bu belirtiler ışığında nasıl bir tedavi süreci izlenmesi gerektiğine karar verilebilir. Pıhtı atması sorunu aniden gelişmiş ise belirtileri fark etmeden hasta fenalaşabilirken yavaş ilerleyen bir süreç bulunuyorsa halsizlik, yorgunluk, bölgesel sıkıntılar, tansiyon sorunu kendisini gösterecektir. Akciğerde nefes darlığı sorunu ve göğüs ağrısı kendisini gösterir.

PIHTI ATMASI NASIL GEÇER?

Kalp ve akciğer de pıhtı atılması durumunda hastanın hayati riski bulunmaktadır. Zaman geçmeden en acil şekilde müdahale edilmesi gerekir. Evde yapılabilecek bir tedavi süreci bulunmamaktadır. Tıbbi bir müdahale gerektirir. Gerektiği durumlarda cerrahi müdahalede yapılır. İlk aşamada hastaya kan sıvılaştırıcı ilaç verilerek değerleri stabil tutulmaya çalışılır.

PIHTI ATMASINI ÖNLEMEK İÇİN NELER GEREKİR?

Kan pıhtılarının olup olmadığını kişi kendiliğinden fark edemez. Bireyler belli bir yaştan sonra belli dönemlerde hastanelerde genel bir kontrolden geçmeleri gerekmektedir. Bu olası bir hastalığın oluşumunu önlemek ya da erken tedavisinin başlanması için önemlidir. Bu genel kontrollerde beyin MR'ından kan testine kadar bir çok tetkik yapılmaktadır. Genellikle kan pıhtılaşma sorunu daha öncesinde kalp, beyin türünde bir hastalık yaşamasından kaynaklı ya da kan pıhtılaşmasına neden olacak bir etkene sahip olması gerekir.

Kan pıhtılaşması olan birey bu sorunun tespit edilmesi durumunda kan sıvılaştırıcı ilaçlar kullanır. Özellikle beyin kanaması, kalp krizi geçiren hastalarda bu ilacın kullanımı daha yoğundur. Bu hastalarda kan sıvılaştırıcı ilaç kullanılmasının nedeni hastanın pıhtılaşmaya meyilli bir kan yapısının olması ve pıhtılaşan kanın ciddi hayati riskleri olmasından kaynaklıdır. Pıhtı atılmasının önlenmesi için bir diğer yöntem ise sigara kullanılmamasıdır.

Sigara kullanımı damar sertliğine neden olmaktadır. Damarlar esnek yapılara sahiptir ve kan pompalandıkça damarlar genişleyip daralma gösterirler. Sigara tüketen bireylerin ise damarları ise bu işlevi görmeyi zamanla bırakır. Damar sertleşmeleri de kan pıhtılaşmasına zemin hazırlar. Bu nedenle bir diğer yöntem de sigara kullanmamaktır.

PIHTI ATMASI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Pıhtı atması tedavisinde, pıhtının verdiği zarar, acil müdahale ile azaltılabilir. Pıhtı atması yaşayan kişiye müdahale geciktikçe hastanın vücudunda ki pıhtı büyür ve buna bağlı bölgede ki zararı da genişler. İlk olarak hastaya ilaç tedavisi uygulanır ve bu sayede pıhtı bölgede eritilmeye başlanır. Bu pıhtının eritilmesinde büyük oranla kan sıvılaştırıcı ilaçlar kullanılır. Gecikilmiş bir pıhtı atma vakasında ilaç çözüm getirmeyebilir. Bu gibi durumlarda cerrahi müdahale yapılması söz konusudur. Öncelikle denenecek yöntem hastanın damar yolundan pıhtı temizlenmeye çalışılır.

Eğer bu müdahale çözüm getirmez ise açık ameliyat söz konusudur. Bundan sonra ki süreçte hastanın bir süre hastanede gözlem altında tutulması gerekir. Hasta eve geçtikten sonra kendisini çok yormamalıdır. Alkol ve sigara tüketmemelidir. Bunun dışında kendisini yormadan düzenli egzersizler yapmalıdır.

KADİR İNANIR KİMDİR?

1949 Fatsa doğumlu olan Kadir İnanır, ailesinin son çocuğudur. Fatsa’daki ilkokul ve ortaokul eğitimi sırasında sahne yeteneğini çeşitli okul gösterilerinde sergiledi. İnanır, yatılı olarak okuduğu İstanbul Haydarpaşa Lisesi’nin ardından Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi, Radyo-Televizyon Bölümü'nü bitirdi.

67 yılında Ses dergisi’nin düzenlediği “Sinema Artisti Yarışması”‘nda finale kaldı, 1968 düzenlenen Saklambaç gazetesinin “Fotoroman Artisti Yarışması”‘nda da birinci oldu. Bir süre fotoromanlarda oynadıktan sonra Yedi Adım Sonra (1968) adlı filmdeki küçük bir rolle sinemaya başladı. İlk kez başrolde oynadığı 1970 tarihli, Atıf Yılmaz’ın yönettiği Kara Gözlüm filminde Türkân Şoray’la başrolleri paylaştı.

Daha sonra Şoray’la birçok film daha çevirerek Türk sinemasının erkek yıldızları arasına girdi.Zamanla daha nitelikli filmlere yöneldi. Atıf Yılmaz’ın yönettiği Utanç (1972), Selvi Boylum, Al Yazmalım (1977) ve Bir Yudum Sevgi (1984), Ömer Kavur’un yönettiği Ah Güzel İstanbul (1981), Kırık Bir Aşk Hikayesi (1981) ve Amansız Yol (1985), Şerif Gören’in yönettiği Tomruk (1982), Sen Türkülerini Söyle (1986) ve Katırcılar (1987), Erdoğan Tokatlı’nın yönettiği Suçumuz İnsan Olmak (1986) ve 72. Koğuş (1987), Zeki Alasya’nın yönettiği Dikenli Yol (1986), Zafer Par’ın yönettiği Yedi Uyuyanlar (1988), Melih Gülgen’in yönettiği Tatar Ramazan (1990) ve Tatar Ramazan Sürgünde (1992) bu filmler arasındadır.

Altın Koza Film Festivali'nde başrolünü Filiz Akın’la paylaştığı Utanç (1973) adlı filmle En İyi Erkek Oyuncu seçilen Kadir İnanır, başrollerini Fatma Girik, Serpil Çakmaklı, Nur Sürer, Erdal Özyağcılar ile paylaştığı 1985 tarihli Yılanların Öcü adlı Şerif Gören filmiyle ise 1986 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünün sahibi oldu. Kadir İnanır, 1990'da Medcezir Manzaraları adlı film ile 3. Ankara Film Festivali’nde de En İyi Erkek Oyuncu dalında ödülün sahibi oldu.

Son dönem Türk sinemasında 2000 yapımı Komser Şekspir adlı Sinan Çetin filminde yeralan ünlü oyuncu, 24 yıl aradan sonra 2003 yılında Gönderilmemiş Mektuplar adlı filmde Türkân Şoray’la yeniden biraraya geldi. Uzun yıllar birbirine yakıştırılan ikili bu filmle de büyük ilgi topladı.

2005 yılında Memduh Ün ve Tunç Başaran’ın yönettiği, Fatma Girik ile birlikte başrollerini paylaştığı, Sinema Bir Mucizedir adlı yapımda oynadı.Oynadığı filmlerin içeriği konusunda da etkili olan İnanır genellikle onurlu, özverili ve güçlü erkek tiplerini canlandırmıştır. Toplam 182 sinema filminde ve 7 televizyon dizisinde rol alan İnanır’ın en uzun soluklu dizisi Marziye adlı yapım oldu. 1995-1996 yılları arasında Kanal D’de yayınlanan Böyle Gitmez adlı bir haber programının sunuculuğunu yaptı.

Şubat 2012’de bel fıtığı ameliyatı olan İnanır, ardından akciğerlerinde görülen bir tümör nedeniyle bir operasyon daha geçirdi.

ÖDÜLLERİ

1986 – 23. Antalya Film Şenliği, Yılanların Öcü – En İyi Erkek Oyuncu
1973 – 5. Adana Altın Koza Film Şenliği, Utanç – En İyi Erkek Oyuncu
1990 – 3. Ankara Film Şenliği, Med Cezir Manzaraları – En İyi Erkek Oyuncu

OYNADIĞI FİLMLER

2012 – Elveda Katya
2008 – Son Cellat
2005 – Sinema Bir Mucizedir
2003 – Gönderilmemiş Mektuplar
2002 – Kumsaldaki İzler
2001 – Ünye de Fatsa Arası
2000 – Komser Şekspir.
1995 – Aşk Ölümden Soğuktur
1992 – Tatar Ramazan Sürgünde.
1991 – Umut Hep Vardı
1991 – Aldatacağım.
1990 – Tatar Ramazan
1990 – Sayın Başkan
1990 – Eskici ve Oğulları
1990 – Darbe.
1989 – Med Cezir Manzaraları
1989 – Karılar Koğuşu.
1989 – Film Bitti
1989 – Acılar Paylaşılmaz
1988 – Hüzün Çemberi
1988 – Emanet
1988 – Bir Beyin Oğlu.
1988 – 7 Uyuyanlar
1987 – Yarınsız Adam
1987 – Yaralı Can
1987 – Sende Yüreğinde Sevgiye Yer Aç
1987 – Menekşeler Mavidir
1987 – Küçücüğüm
1987 – Katırcılar.
1987 – 72. Koğuş
1986 – Yarın Ağlayacağım
1986 – Sultanoğlu
Umut Sokağı
1986 – Suçumuz İnsan Olmak
1986 – Sevgi Çıkmazı
1986 – Sen Türkülerini Söyle
1986 – Hayat Köprüsü
1986 – Güneşe Köprü.
1986 – Dikenli Yol
1985 – Yılanın Öcü
1985 – Yaz Bitti
1985 – Seyyid
1985 – Ölüm Yolu.
1985 – Ateş Dağlı
1985 – Amansız Yol
1984 – Yabancı
1984 – İmparator.
1984 – Güneş Doğarken
1984 – Bir Yudum Sevgi
1984 – Balayı
1983 – Kurban.
1983 – Bedel
1982 – Yürek Yarası
1982 – Tomruk
1982 – Elveda Dostum.
1982 – Aşkların En Güzeli
1981 – Kırık Bir Aşk Hikayesi.
1981 – Ah Güzel İstanbul
1979 – İsyan.
1979 – İstanbul
1979 – Gazeteci
1979 – Fırat
1979 – Doktor
1978 – Hedef.
1978 – Evlidir Ne Yapsa Yeridir
1978 – Düzen
1978 – Derviş Bey
1977 – Tövbekar
1977 – Silah Arkadaşları
1977 – Selvi Boylum Al Yazmalım
1977 – Fırtına
1977 – Dila Hanım
1977 – Cevriyem.
1977 – Ana Ocağı
1976 – Taksi Şöförü
1976 – İki Kızgın Adam.
1976 – Devlerin Aşkı
1976 – Deprem
1976 – Delicesine
1976 – Can Pazarı
1976 – Bodrum Hakimi
1976 – Alev
1975 – Yatak Hikayemiz.
1975 – Pisi Pisi
1975 – Köprü
1975 – Baldız
1974 – Yazık Oldu Yarınlara
1974 – Uyanık Kardeşler.
1974 – Sensiz Yaşanmaz
1974 – Sahipsizler
1974 – Korkusuzlar
1974 – Enayi
1974 – Ceza
1974 – Bir Yabancı
1974 – Askerin Dönüşü
1974 – Almanya’lı Yarim
1973 – Yaban
1973 – Ölüme Koşanlar.
1973 – Kambur
1973 – Hayat Bayram Olsa
1973 – Gazi Kadın
1973 – Ezo Gelin
1973 – Bitirimler Sosyetede
1973 – Bitirim Kardeşler
1973 – Arap Abdo
1973 – Anadolu Ekspresi
1972 – Vur.
1972 – Utanç
1972 – Paprika Gaddarın Aşkı
1972 – Leyla ile Mecnun
1972 – Kanlı Para
1972 – Dönüş
1972 – Baskın
1972 – Asi Gençler
1971 – Üç Arkadaş
1971 – Unutulan Kadın
1971 – Mualla.
1971 – Kerem ile Aslı
1971 – Kara Gün
1971 – Azrailin Beş Atlısı
1970 – Mechul Kadın
1970 – Kara Gözlüm
1970 – Dağların Kartalı.
1970 – Ankara Ekspresi
1969 – Yaralı Kalp
1969 – Fato.
1969 – Çılgınlar Cehennemi
1968 – Son Yedi Adım Sonra

YER ALDIĞI DİZİLER

1995 – Savcı
1998 – Marziye
2001 – Derman Bey
2002 – Kumsaldaki İzler
2002 – Kırık Ayna
2004 – Bütün Çocuklarım
2006 – Azap Yolu
2006 – İyi ki Varsın
2007 – Kuzey Rüzgarı
2008 – Kardelen
2008 – İpsiz Recep
2011 – İzmir Çetesi

(Sözcü)