MedyaFaresi MedyaFaresi

Kadına sözlü taciz serbest mi? Son sözü Yargıtay söyleyecek

HaberTürk yazarı Yasemin Güneri “Kadının kıyafetini eleştirmek cinsel tacizdir” diyerek yayınladığı yazı dikkat çekti.

Eklenme: 16 Ocak 2019 14:44 - Güncelleme: 16 Ocak 2019 14:48

Kadın avukat S.B. “basit cinsel saldırı” suçu işlendiği iddiasıyla avukat M.E. hakkında suç duyurusunda bulundu.

M.E. savunmasında, “Ben kendisine tamamen babacan bir tavırla ‘yavrum neden bu kadar açık giyiniyorsun’ dedim. Kalçasına ellemedim” dedi.

Mahkeme, gerekçeli kararında sanığın sözlerinden dolayı müdahilden özür dilediğini; davranışının cinsel davranış olarak nitelendirilemeyeceğini belirtti. Son söz Yardıtay'da...

HaberTürk yazarı Yasemin Güneri “Kadının kıyafetini eleştirmek cinsel tacizdir” diyerek yayınladığı yazı dikkat çekti.

İşte o yazı;

Kadınların giydikleri kıyafetleri gerekçe göstererek haksız tahrik indirimi uygulayan hakimlere inat, kadınların kıyafetini eleştirmeyi cinsel taciz olarak kabul eden yargıçlar da var.

Kadın cinayetlerinin, kadına yönelik cinsel ve fiziksel saldırı suçlarının arttığı ülkemizde verilen cezaların arttırılması tartışılırken, uygulayıcıların bakış açısının değişmesi gerektiğine inanlardanım.

İşte, tam da bu konuda bir tebliğname ulaştı elime.

Konu çok ilginç…

İstanbul’da avukat olarak görev yapan K.B. müvekkilini temsilen apartman yönetim toplantısına katıldı. Toplantının bitiminde erkek avukat M.E. kadın avukat K.B.’nin yanına gelerek, “Neden bu kadar dar giyiniyorsun, kıçın başın her yerin ortada” diyerek önce sözle, daha sonra da kalçasını avuçlayarak eliyle vurdu.

Kadın avukat S.B. “basit cinsel saldırı” suçu işlendiği iddiasıyla avukat M.E. hakkında suç duyurusunda bulundu. M.E. savunmasında, “Ben kendisine tamamen babacan bir tavırla ‘yavrum neden bu kadar açık giyiniyorsun’ dedim. Kalçasına ellemedim” dedi.

İstanbul 31. Asliye Ceza Mahkemesi, “Basit cinsel saldırı” suçunun oluşması için, cinsel saldırının cinsel duyguları tatmine yönelik şehevi nitelikte ve cinsel amaçlı davranışların olması gerektiğini belirterek beraat kararı verdi.

Mahkeme, gerekçeli kararında, sanığın “Yavrum neden bu kadar açık giyiniyorsun” sözlerinden dolayı müdahilden özür dilediğini, K.B. adlı kadın avukatın kalçasını avuçlamadığını ve bu nedenle sanığın davranışının cinsel davranış olarak nitelendirilemeyeceğini belirtti.

K.B. kararı temyiz etti.

Yüreklere su serpen olay da Yargıtay’da yaşandı.

Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Mustafa Ernalbant, mahkemenin kararının bozulmasını istedi. Ernalbant, bozma tebliğnamesinde, “Mağdura ‘Yavrum sen neden bu kadar dar ve açık şeyler giyiniyorsun, kıçın başın her yerin ortada’ dediği ve Mahkemenin de bu şekilde kabul ettiği eylem cinsel taciz suçunu oluşturur. Sanığın beraatine karar verilmesi yasaya aykırıdır” görüşünü yazdı.

Şimdi dosya, Yargıtay 14. Ceza Dairesi’nin önünde. Daire, Başsavcılığın görüşü doğrultusunda bozma hükmü kurarsa avukat M.E. yeniden yargılanacak.

Karar, Başsavcılığın tebliğnamesi doğrultusunda kesinleşirse artık kadınların giydiği kıyafetlere ilişkin cinsel yorumlar yapmak ‘cinsel taciz’ sayılacak.