Abone Ol

Kadın voleybolculara saldıran yobaz imama cemaat ve müftüden tokat gibi tepki

Zonguldak Merkez Ulu Cami’de öğle namazı öncesinde vaaz veren İl Vaizi Ali Koblay, Avrupa Şampiyonu olan A Milli Kadın Voleybol Takımı oyuncularının kıyafetlerinin "dinen sakıncalı" olduğunu söyledi.

Kadın voleybolculara saldıran yobaz imama cemaat ve müftüden tokat gibi tepki

Zonguldak Merkez Ulu Cami'de öğle namazında vaiz Ali Koblay'ın Avrupa Şampiyonu olan Filenin Sultanları'na yönelik cinsiyetçi ifadeleri, cemaatin tepkisini aldı.

Cemaat, camiyi terk ederken, Zonguldak İl Müftüsü Aşır Durgun ise, "Ötekileştiren ifadeler kullanması doğru değil. Bizler Anayasa'nın 136'ncı maddesinde de belirtildiği gibi laiklik çerçevesinde her türlü siyasi düşünce dışında kalmak zorundayız."

Gazete Duvar'dan Mustafa Özdemir'in haberine göre, vaiz Koblay'ın "Zafere giden yolda her şey mubah değildir" sözlerine cemaatten tepki gösterildi. Koblay’a tepki gösterenlerden Ekrem Güllüdağ, “Siz Kuran kurslarında erkek çocuklara tecavüz edilirken burada konuştunuz mu da, Voleybol Takımı hakkında konuşuyorsunuz" dedi. Cemaatten bir başka kişi de, "Neymiş sakıncalı olan hocam açıkla da bilelim" diye tepki gösterdi.

Vaizin sözlerine tepki gösterenlerden bazıları öğle namazını kılmadan camiyi terk ederken, Vaiz Ali Koblay ise “Tamam tamam" diyerek namaza geçti.

Müftü: Ötekileştiren ifadeler kullanması doğru değil

Tepkiler üzerine bir açıklama yapan Zonguldak İl Müftüsü Aşır Durgun, vaiz Ali Koblay’ın sözlerinin maksadını aştığını belirtti. Laiklik ve ötekileştirme vurgusu yapan Müftü Durgun, şunları söyledi:

"Kendisiyle görüşüp ikaz ettim. Çok üzgün olduğunu söyledi. Her kim olursa olsun ötekileştiren ifadeler kullanması doğru değil. Bizler Diyanet İşleri Başkanlığı olarak Anayasa'nın 136'ncı maddesinde de belirtildiği gibi laiklik çerçevesinde her türlü siyasi düşünce dışında kalmak zorundayız. Milletimizin gururu olmuş, milli sporcularımız hakkında yani hedef gösterilerek böyle bir konuşma yapılması kabul edilmez. Tecrübeli bir vaiz olan arkadaşımız da genel ifadeler kullanıldığını söyledi. Bugün vaiz arkadaşlarımla bir toplantı yaparak bu tür konularda daha hassas olmalarını söyledim."

KAYNAK: Gazete Duvar