Abone Ol

Kabinede iki kadın bakan

64. hükümette iki kadın bakan yer aldı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, Çevre Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı oldu

Kabinede iki kadın bakan

Ahmat Davutoğlu'nun açıkladığı 64. kabinede iki kadın bakan bulunuyor. AKP'nin kurucularından Sema Ramazanoğlu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, Fatma Güldemet Sarı ise Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak kabinede yer aldı.

SEMA RAMAZANOĞLU KİMDİR?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, AKP'nin kurucularından. AKP'nin kuruluşundan hemen sonra Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından "milletvekilliğine seçilme yeterliliği bulunmayan Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kurucu üye olamayacağı ve başörtülü 6 kurucunun milletvekili seçilme yeterliliğine sahip bulunmadıklarından kurucu üyelikten çıkarılması" yönünde Anayasa Mahkemesine başvurulan kadınlardan biri olan Ramazanoğlu, ilk defa 1 Kasım seçimlerinde milletvekili adayı oldu. AK Parti'nin Kurucular Kurulu Üyesi olan, Genel Başkan Danışmanlığı ve MKYK üyeliği de yapan Ramazanoğlu, Denizli'deki eğitiminin ardından Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitimine devam etti. Anadolu'nun farklı noktalarında görev yaptıktan sonra İsviçre'deki Bern Üniversitesi Hastanesi ve Kadın Doğum Hastanesi'nde radyoloji ihtisasını tamamladı. Ramazanoğlu, Türkiye'ye döndükten sonra radyolog uzman doktor olarak çeşitli hastanelerde görev yapmaya devam etti.

FATMA GÜLDEMET SARI KİMDİR?

Yeni hükümette  Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak görev yapacak Fatma Güldemet Sarı 1970 Darende doğumlu. İlköğrenimini Adana Atatürk İlkokulu’nda, orta ve lise öğrenimini Tarsus Amerikan Koleji’nde bitirdi. 1993 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. 1996 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamladı. 1996 – 2010 yılları arasında İstanbul, Mersin ve Adana illerinde muhtelif projelerde mimar olarak çalıştı. Çok iyi derecede İngilizce iliyor.  Aktif siyaset hayatına 2008 yılında AKP Çukurova Kurucu İlçe Başkanı olarak başladı. 2011 yılı genel seçimlerinde Adana 7. Sıra milletvekili adayı oldu.  2012 – 2014 yılları arasında AKP Adana İl Yönetim Kurulu Üyesi ve Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığı görevinde bulundu. Milletvekili aday adayı olana kadar bu görevine aralıksız devam etti.