Abone Ol

İzmir Valiliği Alkol Yasağına İl Hıfzıssıhha Kurulunu Gerekçe Gösterdi

İzmir Valiliği, Koronavirüs nedeniyle uygulanan tam kapanma sürecinde, alkollü içkilerin satılmasının yasaklandığı bildirdi.

İzmir Valiliği Alkol Yasağına İl Hıfzıssıhha Kurulunu Gerekçe Gösterdi

İzmir Valiliği, Koronavirüs nedeniyle uygulanan tam kapanma sürecinde, alkollü içkilerin satılmasının yasaklandığı bildirirken, gerekçe olarak il hıfzıssıhha kurulu kararını gösterdi.

Türkiye genelinde tam kapanmayla birlikte başladığı belirtilen alkol yasağına dair tartışmalar devam ediyor. Tekel büfeleri ve zincir marketler, resmen yasaklanmadığı için içki satışına devam ettiklerini söylerken yetkililer ise yasağın sürdüğünü belirtiyor.

İzmir Valiliği'nden konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada da, "İlimiz İl Hıfzıssıhha Kurulunun 10.12.2020 tarihli ve 2020/144 No’lu kararındaki “sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde açık kalmasına izin verilen her türlü market, bakkal vb. işyerlerinde sokağa çıkma kısıtlaması süresince alkollü içecek satışı yapılmaması” maddesine istinaden 29.04.2021 - 17.05.2021 tarihleri arasında market, bakkal, büfe gibi yerlerde alkollü içecek satışına izin verilmemesine, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ve mağduriyete neden olunmamasına, alınan kararlara uymayanlara 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince idarî işlem tesis edilmesine ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesi kapsamında gerekli adlî işlemlerin başlatılmasına oy birliğiyle karar verilmiştir" denildi.